Aleksandra Grygiel brązową medalistką Mistrzostw Europy w sumo

Autor: | Zdjęcie: Facebook/Aleksandra Grygiel

Aleksandra Grygiel brązową medalistką Mistrzostw Europy w sumo - Zdjęcie główne

Aleksandra Grygiel (pierwsza z prawej) na podium Mistrzostw Europy w sumo w Kazaniu | foto Facebook/Aleksandra Grygiel

Sport Wychowanka Ipponu Jarocin – Aleksandra Grygiel wywalczyła w niedzielę, 27 czerwca brązowy medal Mistrzostw Europy w sumo, które odbyły się w rosyjskim Kazaniu.

Aleksandra Grygiel, która jest wychowanką oraz byłą trenerką Ipponu Jarocin, obecnie reprezentuje barwy MKS-u Juvenii Wrocław. Był to jej pierwszy start w Mistrzostwach Europy od 2012 roku, gdy wystąpiła na zawodach w ukraińskim Łucku. Grygiel miała wystartować już w minionym roku na Mistrzostwach Europy w Baku, które jednak zostały odwołane przez pandemię COViD-19. W tym roku ponownie uzyskała kwalifikację. Zawodniczka Juvenii wystartowała w kategorii 80 kg. W walce ćwierćfinałowej Grygiel pewnie pokonała Niemkę Johannę Schumann. W półfinale czekała na nią aktualna Mistrzyni Świata – Ukrainka Maryna Maksymenko, która tytuł wywalczyła przed dwoma laty w Osace. W Kazaniu Polka musiała uznać wyższość światowej czempionki. Jarocinianka walczyła o brązowy medal. Jej rywalką była Bułgarka – Gabriela Gigova. Grygiel wygrała walkę i stanęła na najniższym stopniu podium.

Reprezentacja Polski w seniorskiej imprezie wywalczyła łącznie 14 medali, w tym dwa złote dla Klaudii Pieprzak i Magdaleny Macios. Aleksandra Grygiel w Kazaniu miała również powody do świętowania jako trenerka. Jej podopieczna – Katarzyna Śmietana – również wywalczyła brązowy krążek w kategorii 60 kg do lat 23. Polska kadra podczas młodzieżowych zawodów do lat 23 wywalczyła w sumie 16 medali, w tym jeden złoty Marty Gruszkiewicz. Z kolei w rywalizacji do lat 21 Biało-Czerwoni zdobyli 18 krążków, w tym trzy złote: Zuzanny Krystek, Mikołaja Mrowińskiego oraz w rywalizacji drużynowej kobiet.