Reklama

Pomóż zrobić nowe ubranko dla Glana

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

#wspieramjarocinskie Fundacja “Ogród Marzeń” chce stworzyć nowe ubranko dla rzeźby Glana. Szuka chętnych do szydełkowania i potrzebuje dużo włóczki.

Reklama

Pomnik Glana w Jarocinie jest w złym stanie. Wymaga odnowienia. Fundacja zbiera pieniądze na ten cel, utworzyła zbiórkę na portalu zrzutka.pl.

Zanim jednak uda się zebrać potrzebną kwotę i przeprowadzić renowację pomnika, fundacja chce go zasłonić.

Rzeźba glana była już raz ubrana

To będzie drugie ubranko. Glan miał miał już jedno w 2011 roku. Wykonanało go na szydełku 50 osób. Ludzie w różnym wieku tworzyli kwadraty, które potem pozszywano. 

Postanowiliśmy w tym roku powtórzyć akcję, która cieszyła się dużym powodzeniem i dała wiele radości uczestnikom. Udało nam się połączyć pokolenia.  Mam nadzieję, że w tym roku będzie podobnie. Zachęcam wszystkich do udziału. Tych którzy nie potrafią szydełkować również. Będą warsztaty - mówi Weronika Wesołek - wiceprezeska zarządu Fundacji “Ogród Marzeń” 

Przynieś wełnę, zrób kwadrat na szydełku

Zastanawiasz się, jak możesz pomóc w tej ciekawej akcji? To proste:

  • Jeśli umiesz robić na szydełku zrób w domu kwadraty o wymiarach 40 x 40 cm. Kolor, kwadratu, grubość włóczki dowolna, ale lepiej robić z grubszej wełny, by szybciej przybywało. Zgłoś swój udział pod nr tel. 62-747-15-31
  • Jeśli masz resztki włóczek, których nie zużyjesz przynieś to do siedziby fundacji - Jarocin, ul. Kasprzaka 1a lub do JOK-u. - do 14 października 2022   
  • Przyjdź na Maraton Szydełkowania. Zabierze ze sobą koleżanki i kolegów (będzie trzeba pruć stare swetry). Podczas maratonu odbędą się warsztaty z szydełkowania

Maraton szydełkowania i warsztaty dla początkujących

Na Marton Szydełkowania może przyjść każdy. Nie ma granic wiekowych, podziału na płeć i umiejętności. 

Zależy nam na tym, by połączyć pokolenia. Wspólne szydełkowanie przy kawie, herbacie i ciachu. Wymiana poglądów może być ciekawym doświadczeniem - twierdzi Weronika Wesołek 

Halinka Zwierzycka, która tworzyła pierwsze ubranko dla Glana, a w tym roku jest również koordynatorką wszystkich artystycznych działań szydełkowych zachęca by zrobić na szydełku ciekawe symbole.

To może być analogowa płyta, pacyfka, wyszydełkowany glan albo palce ułożone w znak wolności. Chciałabym też żeby były emotki, których używają młodzi ludzie, ich skróty literowe, którymi komunikują się. W ten sposób symbolicznie połączymy naszą młodość z ich młodością - mówi Halinka Zwierzycka.

Symbole wykonane na szydełku (ale mogą też być zrobione w inny trwały sposób)  będą naniesione na kwadraty, z których powstanie ubranko.

Kiedy odbędzie się Maraton Szydełkowania w Jarocinie?

Maraton Szydełkowania i warsztaty odbędą się w piątek, 14 października 2022 w JOK-u w godzinach od 14.00 do 20.00. 

- Można przyjść o dowolnej porze i być dowolną ilość czasu. My tam będziemy czekać. Mamy nadzieję, że będzie nas dużo, bo pracy dużo, a czasu niewiele - zachęca Beata Frąckowiak-Piotrowicz - prezeska Fundacji "Ogród Marzeń"

Fundacja chce ubrać rzeźbę 23 października 2022 roku podczas  happeningu "Glanomania Streetworking". Do tego czasu kwadraty będą musiały być nie tylko zrobione, ale również połączone tak, by stworzyły ubranko dla Glana.

Streetworking w Jarocinie, czyli co zrobić dla młodzieży

Akcja ubierania glana jest realizowana w ramach projektu "Streetworking w Jarocinie" w ramach działania 2.4 Miasto zaangażowanej młodzieży w ramach Projektu "Jarocin -Miastem Jutra", w którym Fundacja “Ogród Marzeń” bierze udział. 

Celem projektu jest aktywizacja młodych ludzi, zachęcenie ich do działania, wyciągnięcie z domu i stworzenie alternatywy spędzenia czasu. Być może podczas wspólnego szydełkowania młodzi ludzi otworzą się i powiedzą, jakich działań oczekują, jak chcieliby się  spędzać czas? Co chcieliby w Jarocinie zmienić, by młodzieży żyło się lepiej? 

A może to będzie projekt cykliczny i będą ubierane inne pomniki również? Albo warsztaty będą odbywać się cyklicznie i wspólnie będą tworzone swetry, szale i czapki?  Wydaje się, że jest to idealny projekt na kryzysowe czasy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy