Reklama

Znaleźli sposób na opłacalną produkcję [VIDEO]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Anna Kopras-Fijołek

Znaleźli sposób na opłacalną produkcję [VIDEO] - Zdjęcie główne

foto Anna Kopras-Fijołek

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rolnictwo Rafał Staffa prowadzi gospodarstwo w Dzierżysławicach, w województwie opolskim, od 3 lat. Pomagają mu rodzice: Mariola i Romuald Staffowie, żona Sabina oraz brat Kewin. Produkują trzodę chlewną (w cyklu zamkniętym, stado liczy 80 loch), a także bydło opasowe i bydło mleczne.

Reklama

Rafał Staffa prowadzi gospodarstwo w Dzierżysławicach, w województwie opolskim, od 3 lat. Pomagają mu rodzice: Mariola i Romuald Staffowie, żona Sabina oraz brat Kewin. Produkują trzodę chlewną (w cyklu zamkniętym, stado liczy 80 loch), a także bydło opasowe i bydło mleczne.   

- Brat zajmuje się żywieniem zwierząt, ja - dbam o ich zdrowie. Loszki mamy ze swojego stada. Przy współpracy z POLSUS-em dobieramy tylko jakiegoś knura. Prowadzimy sztuczną inseminację - współpracujemy z MCBF w Krasnem. Praktycznie na tym materiale genetycznym opiera się nasza produkcja - opowiada Rafał Staffa. Czym zajmuje się brat? - Do mnie należą wszystkie kwestie związane z żywieniem, bilansowaniem dawek dla bydła opasowego, krów i świń (...), pomagam też przy obrządkach i pracach polowych - mówi Kewin Staffa.

Gospodarstwo po swoich rodzicach przejął Romuald w 1979 roku.

- Objąłem je po zawale serca ojca. Mieliśmy wtedy niespełna 24 hektary. Produkcja zwierzęca była minimalna - były dwie lochy, trzynaście sztuk bydła i niecałe 25 hektarów - opowiada Romuald Staffa. Kiedy wziął ślub, zaczął wspólnie z żoną rozwijać gospodarstwo. Postawili chlewnię, dokupili ziemię. - Dzięki Bogu, była taka opcja, żeby ją nabyć od trzech sąsiadów - inaczej nie byłoby szans na rozbudowę - stwierdza gospodarz.

Dziś prowadzą działalność na 80 ha, mają ponad 140 sztuk bydła, 80 macior.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy