Reklama

Jak wybrać odpowiednią choinkę na święta?

Opublikowano:
Autor:

Jak wybrać odpowiednią choinkę na święta? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rolnictwo

Nie macie jeszcze choinki? Koniecznie zobaczcie nasz materiał!

Jak mówią hodowcy drzewek, żywe choinki z roku na rok cieszą się większą popularnością. Na świąteczne drzewko najbardziej nadają się świerk pospolity, sosna lub bardziej wytrzymałe - świerk kłujący, srebrny czy daglezja.

Dla osób, które myślą ekologicznie, najlepszym rozwiązaniem będzie kupno choinki w doniczce - tak, aby na wiosnę, móc ją posadzić. Leśniczy radzą, by wcześniej sprawdzić, czy jej system korzeniowy nie jest uszkodzony. Dobrą przesłanką może tu być rozmiar doniczki. Na przykład bryła korzeniowa metrowego świerku ma średnicę ok. 30 cm. Jeśli doniczka będzie mniejsza - korzenie mogły zostać uszkodzone. Takie drzewko warto przyzwyczajać o zmainy temperatur, a w domu trzymać je nie dłużej niż dwa tygodnie.

Cena drzewka zależy m.in. od jego rozmiaru i gatunku. W Nadleśnictwie Jarocin za świerk pospolity i sosnę o wysokości do 1,5 m zapłacimy 22 zł, a za tej samej wysokości daglezję i świerk kłujący - 30 zł. Za drzewka mające 2,6-3,5 metra zapłacimy odpowiednio 52 zł i 59 zł. Szczegółowe ceny znajdują się na stronie www.jarocin.poznan.lasy.gov.pl. W prywatnych hodowlach ceny kształtują się podobnie. Na świerk pospolity wydamy ok. 40 zł, a świerk srebrny - 70 zł.

Niestety, wraz ze wzrostem popularności żywych drzewek nasilają się ich kradzieże z plantacji. - W ubiegłym roku na przykład zginęło 220 choinek - informuje Jacek Kazz, komendant Posterunku Straży Leśnej. Warto kupować drzewka z legalnego źródła, ponieważ może się zdarzyć, że skradzione drzewko w domu zacznie śmierdzieć. To z powodu specjalnej substancji.

Zbigniew Kowalski z plantacji choinek w Cielczy zwraca uwagę, że klienci lubią przyjechać wcześniej, wybrać i zarezerwować choinkę, która im się podoba, a następnie wrócić po nią przed samymi świętami. Raz zdarzyło się, że klient drzewko wybierał przez 3 dni.

Jak wybrać dobrą choinkę? Na co zwracać uwagę przy zakupie? I jak dbać o drzewko, żeby przetrwało święta? Zobacz meteriał wideo.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE