reklama

Ubezpieczasz mieszkanie? Zwróć uwagę na te aspekty

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Ubezpieczasz mieszkanie? Zwróć uwagę na te aspekty - Zdjęcie główne

foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Choć comiesięczne opłacanie składek polisy zdrowotnej, NNW czy ubezpieczenia mieszkania może się wydawać zbędnym wydatkiem, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy środki z polisy mogą się przydać. Warto zastanowić się, czy gdyby doszło do niechcianego zdarzenia, np. zalania naszego lokum, bylibyśmy w stanie bez problemu pokryć powstałe szkody z własnych środków. I choć ubezpieczenie mieszkania jest dobrowolne, w niektórych sytuacjach jest ono wymagane, np. kiedy nabywamy prawo do nieruchomości poprzez wzięcie kredytu hipotetycznego. Wówczas bank wymaga zabezpieczenia własności poprzez wykupienie ubezpieczenia na mieszkanie, dzięki czemu zyskuje pewność, że wartość nieruchomości po nieprzewidzianym zdarzeniu gwałtownie nie spadnie, np. wskutek pożaru.

Zakres ochrony uzależniony ofertą i wysokością składki

Zakres ubezpieczenia mieszkania może być bardzo szeroki. Wiele będzie zależało od wybranej przez nas oferty. Z jednej strony polisa obejmie skutki:

  • pożaru,
  • zalania,
  • huraganu,
  • kradzieży z włamaniem.
 

Zabezpieczy również samo mieszkanie i np. jego:

  • instalacje techniczne,
  • elementy wyposażenia (podłogi, drzwi, okna),
  • ściany działowe i mury,
  • parapety zewnętrzne i balkony.
 

Ubezpieczenie może również objąć wszystkie przedmioty i sprzęty znajdujące się w Twoim mieszkaniu; od telewizora, pralki i zmywarki po odzież, sprzęt sportowy i biżuterię. Ubezpieczenie mieszkania ma za zadanie ochronę przed skutkami zdarzeń losowych. W zależności od wariantu polisy można ją rozszerzyć np. o szkody spowodowane rozmrożeniem czy takie, do których dojdzie z naszej winy. Ubezpieczeniem będą objęci również pozostali domownicy.

Wysokość składki na ubezpieczenie mieszkania jest sprawą indywidualną i będzie zależeć od wielu czynników. Istotne są położenie nieruchomości, lokalizacja i jej wartość. Lokal usytuowany na parterze będzie w większym stopniu narażony na skutki powodzi niż ten na ostatnim, podobnie jak dom wybudowany blisko koryta rzeki, czy w pobliżu drzewa – więcej przeczytasz tutaj. Te i inne czynniki zostaną wzięte pod uwagę przez ubezpieczyciela przy obliczaniu wysokości składki. Co do zasady, im szerszy zakres ochrony, tym w lepszej sytuacji znajduje się ubezpieczony. Dlatego nierzadko rozsądnym rozwiązaniem będzie dopłata do wysokości składek, by możliwie poszerzyć zakres ochrony i zminimalizować ryzyko niedoubezpieczenia nieruchomości.

Suma ubezpieczenia i wycena nieruchomości

Mieszkanie możemy ubezpieczyć od tzw. szkód nazwanych, czyli wszystkich wymienionych w umowie, jak również tych w niej nieujętych. Przy wyborze konkretnej oferty ubezpieczenia na mieszkanie warto zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia, która będzie wymieniona w umowie. Powinna ona wynosić tyle, by w razie wystąpienia zdarzenia losowego mogła pokryć szkody z nim związane. Jeśli zamierzamy ubezpieczyć również rzeczy ruchome znajdujące się w naszej nieruchomości, wówczas przed podpisaniem umowy należy oszacować ich wartość, by uwzględnić ją w sumie ubezpieczenia. Przy określeniu wysokości odszkodowania z tytułu wystąpienia niepożądanych zdarzeń losowych ubezpieczyciel będzie się również kierować wyceną rzeczoznawcy dotyczącą poniesionej szkody. Polisa mieszkaniowa - porównywarka UbezpieczeniaOnline.pl może pomóc nam w wyborze spośród wielu dostępnych na rynku ofert ubezpieczenia. Przed podpisaniem umowy na ubezpieczenie mieszkania warto dokładnie przejrzeć wszystkie zawarte w niej zapisy, zwłaszcza te dotyczące okresu karencji, wyłączenia odpowiedzialności i sumy ubezpieczenia.

Wyłączenie odpowiedzialności i OWU

Każda polisa posiada ograniczenia i warto na nie zwrócić uwagę jeszcze przed podpisaniem umowy o ubezpieczenie mieszkania. Tzw. wyłączenie odpowiedzialności dotyczy sytuacji i szkód, za które ubezpieczyciel z góry nie weźmie odpowiedzialności, jak na przykład szkody powstałe w wyniku rażącego niedbalstwa lub celowego działania. Wszystkie dodatkowe informacje znajdziemy w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia), z którymi warto się zapoznać przed podpisaniem polisy, a w przypadku pojawienia się dodatkowych pytań, wyjaśnić niejasne dla nas kwestie. Może się okazać, że np. jeden ubezpieczyciel zawrze w OWU, że pozostawienie podłączonego żelazka lub włączonej kuchenki będzie rażącym niedbalstwem, podczas gdy drugi nie umieści tych zdarzeń na liście wyłączenia odpowiedzialności.

Zazwyczaj nieruchomość pełni dla nas funkcję inwestycji lub lokalu przeznaczonego do zamieszkania. W każdej z tych sytuacji dodatkowa ochrona naszego mienia może okazać się rozsądnym posunięciem. Zwykła awaria wężyka doprowadzającego wodę do zlewu może spowodować zalanie budynku i uszkodzenie instalacji elektrycznej. W przypadku braku ubezpieczenia będziemy zmuszeni ponieść finansową odpowiedzialność za wyrządzone szkody, np. w przypadku zalania sąsiada. Wybór odpowiedniej polisy z pewnością ułatwia dostępność na rynku wielu różnorodnych ofert, przeznaczonych do szerokiego grona klientów. Warto zadbać o to, by ubezpieczenie mieszkania miało jak najszerszy zakres ochrony, możliwie największą sumę ubezpieczenia oraz jak najmniej wyłączeń odpowiedzialności.

 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy