Śrut
Zacznijmy od metody najbardziej agresywnej, jaką jest śrutowanie (więcej o nim na stronie https://sandshot.pl/piaskowanie/srutowanie). Jest to metoda ścierna, czyli w jej trakcie wykorzystuje się materiał, który z czyszczonej powierzchni ściera i odspaja niepożądane naleciałości. Materiałem tym jest śrut metalowy, wyrzucany strumieniem powietrza lub za pomocą koła rzutowego. Śrut może być łamany, czyli posiadający ostre krawędzie, albo też okrągły, o krawędziach gładkich i mniej agresywnych. Mimo wszystko jest to metoda mało finezyjna, ale potrzebna w procesach przemysłowych np. do usuwania zendry - zgorzeliny, która powstaje na rozgrzanych wyrobach hutniczych. Jeśli ich dalsza obróbka wymaga oczyszczenia, albo powierzchnię należy wygładzić, to właśnie impakt śrucin spisuje się tu bardzo dobrze. Również przed malowaniem powierzchni metalowej właśnie śrutowanie pozwala usunąć stare powłoki czy też zmatowić powierzchnię, by nowa powłoka miała lepszą przyczepność. Śrutowanie jest procesem dość specyficznym, ponieważ użyty do niego materiał ścierny jest wielorazowego użytku. Stąd też przeprowadza się go najczęściej w zamkniętych komorach, co pozwala na odzyskania śrutu i ponowne jego zastosowanie.
Suchy lód
Procesem zgoła innym, zarówno wizualnie, jak jeśli chodzi o przeznaczenie, jest czyszczenie przemysłowe za pomocą suchego lodu, o którym więcej mówi nam strona https://sandshot.pl/czyszczenie-suchym-lodem. Przypomnijmy, że suchy lód to nic innego, jak dwutlenek węgla pod bardzo wysokim ciśnieniem. Zmienia to jego stan na stały (ma postać drobnych granulek), a także oziębia bardzo mocno, do około minus 80 stopni Celsjusza. W jaki sposób te zimne granulki mogą czyścić maszyny, urządzenia, powierzchnie? Otóż suchy lód, wyrzucony za pomocą dyszy, uderza w dany obiekt. W wyniku uderzenia ponownie rozpręża się. Jego niska temperatura powoduje nagłe oziębienie powierzchni, więc rozprężony gaz ma ułatwione zadanie - obrazowo można powiedzieć, że odrywa i wymiata zanieczyszczenia, zabrudzenia, korozję. O ile śrutowanie jest procesem raczej do zgrubnego czyszczenia stali i innych metali, to już suchy lód można wykorzystywać dużo bardziej precyzyjnie i do szerokiej gamy zastosowań. Rozprężony gaz może wnikać nawet w drobne szczeliny, usuwając z nich zanieczyszczenia. Dodatkowo jest to proces nieinwazyjny, czyli nie wpływa na samą powierzchnię czyszczonej maszyny czy urządzenia. Co ciekawe - i bardzo pożądane w niektórych okolicznościach - za pomocą suchego lodu czyścić można nawet maszyny i urządzenia pozostające pod napięciem, bez wyłączania ich z ruchu i bez zatrzymywania procesu produkcji. Ale istnieje jeszcze bardziej nowoczesna metoda czyszczenia przemysłowego...
Laser
Czyszczenie laserowe to najbardziej nowoczesny sposób na usuwanie zabrudzeń, korozji i powłok przeróżnego rodzaju. Wykorzystuje je nie tylko przemysł, ale także np. muzealnictwo, nawet do czyszczenia tak wymagających i delikatnych materiałów, jak starodruki czy obrazy. Zjawisko, jakie wykorzystuje się w tym celu, nosi fachową nazwę ablacji laserowej. Kontakt wiązki z lasera, charakteryzującej się wysoką energią, sprawia, że znajdujące się na powierzchni elementy niepożądane po prostu „odparowują”. Jest to tzw. sublimacja, czyli przejście ze stanu stałego bezpośrednio w gazowy. Proces czyszczenia laserowego jest bardzo elastyczny i uniwersalny. Wiązką laserową można bowiem sterować z niezwykłą precyzją, pozwalającą na usuwanie nawet bardzo cienkich zabrudzeń - np. farby z rolek maszyn drukarskich. Jednocześnie jest bardzo przyjazny dla samego czyszczonego obiektu - jak wspomniano, można nim czyścić nawet papier bez szkody dla niego, więc i urządzenia, maszyny i wyposażenie używane w przeróżnych procesach przetwórczych i produkcyjnych. Zaletą czyszczenia laserem, oferowanego przez firmę Sandshot, jest też możliwość precyzyjnego dopasowania wiązki do wielkości powierzchni. W rękach sprawnego operatora nie ma większego znaczenia, czy będzie to cała maszyna, czy tylko jej newralgiczny, mały fragment. Takiej precyzji nie oferuje żadna inna metoda czyszczenia przemysłowego.