Reklama

Przekładnie zębate – poznaj najważniejsze informacje

Opublikowano: 31 maja 2021 07:14
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie parnera

Przekładnie zębate – poznaj najważniejsze informacje  - Zdjęcie główne

przekładnie | foto zdjęcie parnera

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Promowane Najważniejszym elementem każdej przekładni zębatej jest koło zębate, którego historia jest bardzo długa. Z kół zębatych korzystamy bowiem od wielu wieków. Na początku były bardzo proste, zaś dzisiaj – dzięki rozwojowi technologii – są to niezwykle wytrzymałe i trwałe elementy przekładni zębatych. To od nich zależy praca wielu różnych mechanizmów. Chcesz dowiedzieć się, jak działają przekładnie zębate i jakie mają zastosowanie? Zapraszamy do lektury!

Reklama

Historia przekładni zębatych

Pomijając początki istnienia przekładni zębatych, kiedy ich forma była bardzo prymitywna, przejdźmy do późniejszych czasów, kiedy to wykorzystywane były głównie w branży zegarmistrzowskiej. Z kolei przełom XVIII i XIX przyniósł duże zmiany dla przekładni zębatych, ponieważ wtedy to zaczęły one pełnić wiele innych funkcji. Właśnie w tamtych czasach została wynaleziona maszyna parowa, a przekładnie stały się jednym z jej elementów.

W późniejszym czasie, gdy został stworzony szybkoobrotowy silnik elektryczny, turbina parowa czy pierwszy samochód, przekładnie zębate zaczęły się bardzo mocno rozwijać. Ich zastosowanie stawało się coraz szersze. Nie można nie wspomnieć o tym, że przyczyniły się one do powstania precyzyjnych metod obróbki wydajnych materiałów narzędziowych.

Także dzisiaj można mówić o rozwoju przekładni zębatych. Nieustannie powstają bowiem coraz nowocześniejsze rozwiązania, do których stosuje się usprawnione i jeszcze wytrzymalsze oraz solidniejsze wersje przekładni zębatych.

Do czego stosuje się przekładnie zębate?

Kluczowym parametrem przekładni zębatych jest przełożenie. Co więcej, istotnym czynnikiem jest fakt, że sprawność zazębienia wyprodukowanej z najwyższą precyzją oraz zamontowanej odpowiednio przekładni jest bardzo duża. Warto również dodać, że skrzynka przekładniowa z kołami zębatymi jest stosunkowo mała. Szczególnie, jeśli porówna się ją z innymi przekładniami, które mają podobną moc. Z tego względu przekładnie zębate można stosować w wielu rozmaitych mechanizmach.

Przekładnie zębate wykorzystuje się przede wszystkim w pojazdach spalinowych, a oprócz tego również w silnikach. Co więcej, znajdują zastosowanie w młynach, dźwigach, obrabiarkach, samolotach oraz okrętach. Trudno jest sobie także wyobrazić prawidłowe funkcjonowanie maszyn rolniczych oraz sprzętów AGD bez przekładni zębatych. Warto również dodać, że obecnie przekładnie stosowane są też w budownictwie – mają na celu redukowanie kosztów realizacji inwestycji.

Wysokiej jakości koła zębate dostępne są w sklepie Akcesoria.cnc.info.pl - https://www.akcesoria.cnc.info.pl/278-mechanika/listwy-i-kola-zebate/kola-zebate

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE