Reklama

Spotkanie rolników z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Posłem do Parlamentu Europejskiego

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Promowane Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk spotkał się z rolnikami w Kępnie i Orpiszewie w powiecie krotoszyńskim. W spotkaniu towarzyszyła mu Andżelika Możdżanowska - europosłanka i członkini Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim.

Wizyta Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w powiecie krotoszyńskim cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. W restauracji Chmielowa w Orpiszewie zjawiło się ponad 230 osób.  Wcześniej spotkanie dla rolników powiatu kępińskiego i ostrzeszowskiego odbyło się w Kępnie, które zgromadziło ponad 270 uczestników.  

Cieszę się, że tak licznie odpowiedzieliście Państwo na nasze zaproszenie. W najbliższych pięciu latach dla polskiej wsi będą przeznaczone ogromne środki łącznie ze Wspólnej Polityki Rolnej i Krajowego Planu Strategicznego to 270 miliardów złotych. Teraz kiedy mamy do czynienia z kryzysem gospodarczym i znacznym wzrostem kosztów produkcji i cen żywności zapewnienie dalszego rozwoju rolnictwa, zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego i stabilności łańcuchów dostaw nabrało kluczowego znaczenia. Dlatego tak niezwykle ważna jest ścisła współpraca między rządem, rolnikami, myśliwymi czy kołami gospodyń wiejskich - jako poseł do Parlamentu Europejskiego uważam, że każdy z nas ma ogromną rolę do odegrania w rozwoju polskiej wsi - podkreśliła Andżelika Możdżanowska.

Henryk Kowalczyk omówił obecną sytuację gospodarczą w kraju podkreślając, że wieś cały czas się rozwija. 

Bardzo mnie raduje to, że rozwój wsi odbywa się tak naprawdę nie środkami rolnictwa, ale środkami krajowymi. A to są ogromne pieniądze. Teraz wójtowie mają kłopot nie tyle z pieniędzmi, tylko jak przetarg przeprowadzić, jak te środki skutecznie wydać w odopowiednim czasie. Naprawdę będzie to skok cywilizacyjny obszarów wiejskich. Te pieniądze pozwolą na przobrażenie obszarów wiejskich - mówił minister. 

Podczas swojego wystąpienia mówił także o suszy, której doświadczyły gospodarstwa rolne czy o zakładach nawozowych. Nie pominął także problemów związanych z trzodą chlewną. 

To przecież nie był jedyny problem w rolnictwie, jak obejmowałem funkcję rok temu. Wtedy był ogromny kryzys trzody chlewnej. I to nie tylko z powodu afrykańskiego pomoru świń, które tutaj w Wielkopolsce jest bardzo widoczne, ale także z powodu gwałtownego kryzysu cenowego, który był związany z zamknięciem rynku chińskiego. W związku z czym w Europie jest olbrzymia nadprodukcja - wskazywał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Europoseł Możdżanowska nawiązała także do prowadzonej skutecznej walki z Afrykańskim Pomorem Świń w ramach Ogólnokrajowego skoordynowanego programu zwalczania ASF poprzez odstrzał, poszukiwanie padłych dzików i ich szczątków w ramach polowań zbiorowych, którego jest współautorką. 

Nie osiągnęlibyśmy tak dobrych wyników bez zaangażowania wszystkich myśliwych za co bardzo im wszystkim dziękuję. Program ten i moje interwencje w Komisji Europejskiej spowodowały, że nasze rolnictwo i producenci ponoszą mniejsze i bardziej ograniczone straty. To też przeniesienie obszaru powiatu kępińskiego do niebieskiej strefy. Mogę zapewnić, że w mojej pracy w Parlamencie Europejskim ciągle pozostaję w ścisłej współpracy z komisarzem do spraw rolnictwa Januszem Wojciechowskim, przedstawicielami Komisji Europejskiej, członkami Intergrupy Bioróżnorodność Łowiectwo Wieś w Parlamencie Europejskim, rolnikami i myśliwymi, by skutecznie odpowiadać na problemy polskiego rolnictwa - podsumowała Europosłanka.

 

Henryk Kowalczyk wspominał także o rewaloryzacji emerytur KRUS-owskich, programie likwidacji azbestu oraz korzyściach jakie płyną z powołania Polskiej Grupy Spożywczej.

Spotkania były także okazją do rozmów rolników z Ministrem Rolnictwa i Panią Europoseł. Gospodarze opowiadali o swoich problemach, jak niskie ceny za trzodę, czy kwestia wiatraków. Minister i Posłanka do Parlamentu Europejskiego odpowiadał na pytania z sali. Nie zabrakło także podziękowań np. od Kół Gospodyń Wiejksich i rolników. 

Wielokrotnie zapraszałem pana ministra na ziemię krotoszyńską i dzięki parlamentarzystom pan minister w końcu przyjechał. Panie ministrze, chciałem panu podziękować. Jak mówiłem, jest to sprawa honorowa. W 2013 r. pomógł nam pan, jako jeden z nielicznych. Było was dwóch. Ministrowi Ardanowskiemu od ziemi krotoszyńskiej już podziękowałem, a panu teraz dziękuję. Podziękowania osobiste są najważniejsze. Bardzo panu dziękuję za godną postawę. Ministrowi rolnictwa dzisiaj, a wtedy rolnika i osobie reprezentującej. Chodzi o zmianę ustawy i sławetne głosowanie o zmianie ustawy o ochronie zwierząt, tzw. ubój rytualny - zwrócił się do ministra Sławomir Szyszka, sołtys wsi Cegielnia i szef struktur Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Krotoszynie. 

 

W spotkaniach uczestniczyli także wielkopolscy parlamentarzyści Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, poseł na Sejm RP i Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, poseł na Sejm RP Katarzyna Sójka, poseł na Sejm RP Piotr Kaleta, poseł na Sejm RP Jan Mosiński, poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak i poseł na Sejm RP pochodzący z Orpiszewa Zbigniew Dolata.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE