Podstawowe informacje na temat podwyżki inflacyjnej. Kto może ją otrzymać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Podstawowe informacje na temat podwyżki inflacyjnej. Kto może ją otrzymać? - Zdjęcie główne

foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Inflacja w dzisiejszych czasach postępuje w bardzo szybkim tempie. Oznacza to, że zarobione przez pracownika pieniądze mają coraz mniejszą siłę nabywczą. Można zauważyć to przy robieniu codziennych zakupów – za tą samą kwotę co wcześniej można kupić o wiele mniej produktów. W obliczu trudnej sytuacji gospodarczej coraz większa liczba przedsiębiorstw decyduje się na wprowadzenie podwyżki inflacyjnej. Jest to rozwiązanie, które stanowi ukłon w kierunku pracowników i ma za zadanie zrekompensować im skutki inflacji.

Czym jest podwyżka inflacyjna?

Podwyżka inflacyjna jest waloryzacją wynagrodzenia o podawany przez Główny Urząd Statystyczny wskaźnik rocznej inflacji. Waloryzacja kojarzona jest głównie z podnoszeniem rent, emerytur i pensji minimalnych tak, aby dostosować je do wzrostu cen towarów i usług. Tym samym kierują się pracodawcy, którzy decydują się na wprowadzenie podwyżki inflacyjnej w miarę rosnącej inflacji.

Trzeba podkreślić, że podwyżka inflacyjna przysługuje wyłącznie pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Nie otrzymają jej osoby pracujące na umowę zlecenie (wzór rachunku do umowy zlecenia dostępny jest na stronie internetowej https://aleo.com/pl/blog/wzory-dokumentow/rachunek-do-umowy-zlecenia-wzor-z-omowieniem/).

Podwyżka inflacyjna stanowi dobrowolną inicjatywę pracodawcy – nie jest jego obowiązkiem. Firmy, które posiadają taki zapis w regulaminie zakładu pracy, corocznie waloryzują wynagrodzenie pracowników zgodnie z wskaźnikiem inflacji GUS.

 

Podwyżka inflacyjna – dlaczego warto?

Pomimo tego że podwyżka inflacyjna jest dobrowolną inicjatywą pracodawcy, jej wprowadzenie wiąże się z wieloma korzyściami. Pracownicy dzięki niej mają szansę na utrzymanie swojego dotychczasowego poziomu życia, nie muszą martwić się postępującą inflacją oraz rosnącymi kosztami utrzymania. Podwyżka inflacyjna pozwala im zapomnieć o zmartwieniach finansowych i skupić się na wykonywaniu swojej pracy.

Pracodawcy, którzy zdecydowali się na wprowadzenie podwyżki inflacyjnej, bez wątpienia zrobili bardzo ważny krok w stronę budowania dobrych relacji w przedsiębiorstwie. Dzięki podwyżce inflacyjnej pracodawca tworzy swój obraz jako osoby, która chce wspierać wewnętrzną motywację pracowników i której zależy na ich godnych wynagrodzeniach.

Więcej informacji na temat podwyżki inflacyjnej znaleźć można na stronie internetowej https://aleo.com/pl/blog/podwyzka-inflacyjna-czym-jest-i-komu-sie-nalezy/.

 

Podwyżka inflacyjna a płaca minimalna

Warto podkreślić, że istnieje przypadek, kiedy pracodawca zobowiązany jest do podniesienia pensji. Rozporządzenie Rady Ministrów co roku narzuca przedsiębiorcom wysokość płacy minimalnej. Dotyczy ona nie tylko umowy o pracę, ale także umów cywilnoprawnych – w ich przypadku podniesieniu ulega stawka godzinowa.

Pracodawcy, którzy płacą pracownikom najniższe możliwe wynagrodzenie, co roku zobowiązani są do jego podniesienia. Nie ma to nic wspólnego z podwyżką inflacyjną.

 

Co z pracownikami, którzy nie otrzymali podwyżki inflacyjnej?

Z racji tego, że podwyżka inflacyjna nie jest obowiązkowa, nie każdy pracownik ją otrzyma. Zostanie ona wypłacona jedynie w sytuacji, kiedy w regulaminie zakładowym zostanie uwzględniony odpowiedni zapis. Osoby, które nie otrzymują podwyżki inflacyjnej, a którym szczególnie na niej zależy, mogą zdecydować się na zmianę zatrudnienia. Na stronie internetowej https://kopalniawiedzy.pl/CV-zyciorys,35969,1, znaleźć można przydatne informacje dotyczące dokumentów rekrutacyjnych, które znacznie zwiększają szanse na sukces w poszukiwaniu nowej pracy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy