Reklama

"Musimy zapewnić odpowiednie finansowanie obszarów wiejskich" - podkreśla Andżelika Możdżanowska, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

"Musimy zapewnić odpowiednie finansowanie obszarów wiejskich" - podkreśla Andżelika Możdżanowska, Poseł do Parlamentu Europejskiego - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane O tym, jak ważne są obszary wiejskie w Unii Europejskiej mówi Andżelika Możdżanowska, europosłanka i członkini Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim.

Parlament Europejski w przyjętej rezolucji zwrócił się do KE, aby przy finansowaniu ze środków UE projektów nie pomijała obszarów wiejskich. Według szacunków, do 2040 r. UE może stracić 6,4 mln gospodarstw rolnych, co oznaczałoby, że w całej UE pozostanie ich około 3,9 mln gospodarstw. 

Obszary wiejskie stanowią ponad 80 % terytorium UE i zamieszkuje je 30 % jej ludności wspólnoty. Zdaniem europosłów, potrzeby społeczności wiejskich powinny być odpowiednio uwzględniane w unijnej polityce, gdy Komisja przygotowuje przepisy i programy finansowe dotyczące rolnictwa lub polityki spójności.

W reakcji na komunikat Komisji w sprawie rozwoju obszarów wiejskich posłowie do PE wyrazili żal, że plan został przedstawiony tak późno w efekcie czego nie można go było uwzględnić w planowaniu mechanizmów wsparcia finansowego.

W sprawozdaniu w sprawie długoterminowej wizji obszarów wiejskich UE, przyjętym 465 głosami za, przy 29 przeciw i 131 wstrzymujących się, posłowie uważają, że należy podjąć natychmiastowe działania, wprowadzając na obszarach wiejskich: wyższe płace minimalne, dobre warunki pracy, równowagę płci w rolniczych organach decyzyjnych oraz zmniejszenie bezrobocia wśród kobiet.

To sprawozdanie jest ważnym głosem w debacie nad przyszłością unijnego rolnictwa, ale to przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego dla blisko 500 milionów Europejczyków. Reforma Wspólnej Polityki Rolnej, nowa warunkowość płatności, skutki pandemii, galopujące ceny kosztów produkcji (gazu i nawozów), czy skutki zmian demograficznych - to wyzwania przed którymi obecnie stoimy - wskazuje Andżelika Możdżanowska. 

Członkini Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim wskazuje, że obszary wiejskie mają bardzo duże znaczenie w całej Unii Europejskiej.

Musimy zapewnić odpowiednie finansowanie obszarów wiejskich nie tylko ze środków WPR, ale również pozostałych polityk Unii Europejskiej: polityki spójności, Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, programu InvestEU, czy innych unijnych programów. Bardzo się cieszę, że w sprawozdaniu wprowadziliśmy zapis dot. zwiększenia ochrony rolników przed atakami drapieżników np. wilków (paragraf 36). Nie oznaczałoby to oczywiście, odstąpienia od ochrony wilka. Mówimy tu o możliwości prowadzenia działań na wybranych obszarach UE np. pasterskich dla zapewnienia rentowności rolnictwa i zrównoważonego współistnienia ludzi i zwierząt. Jednocześnie uważam, że to bardzo dobry krok w kierunku zacieśniania współpracy między łowiectwem a rolnictwem - podkreśla. 

Andżelika Możdżanowska zawsze dbała o interesy rolników i mieszkańców obszarów wiejskich.

Jako wiceprzewodnicząca Intergrupy Bioróżnorodność Łowiectwo, Wieś zawsze zabiegałam o wykorzystanie, z odpowiednim wsparciem, lokalnego potencjału. Współpraca rolników, leśników, rybaków, kół gospodyń wiejskich wpłyną na rozwój obszarów wiejskich, ale także jest szansą na zróżnicowanie działalności gospodarczej jak turystyka, rekreacja, kultura - mówi europosłanka. 

Obszary wiejskie są domem dla około 137 milionów ludzi (30 % populacji UE), a liczba ta spada sukcesywnie w ciągu ostatnich pięciu dekad.

Starzenie się społeczeństwa jest jednym z największych wyzwań: na każdego rolnika w wieku poniżej 35 lat przypada ponad sześciu rolników w wieku powyżej 65 lat.

Ponadto liczba gospodarstw rolnych w UE-27 spadła o 32 proc. w latach 2003–2016, przy czym spadek ten był najsilniejszy wśród małych gospodarstw. Rodzinne gospodarstwa rolne stanowiły 92  proc. z 10,5 mln gospodarstw rolnych w UE w 2016 r. 

Do 2040 r. UE może stracić 6,4 mln gospodarstw rolnych, co oznacza, że w całej UE pozostanie około 3,9 mln gospodarstw, co stanowi spadek o 62  proc. w porównaniu do 2016 r.

Artykuł pochodzi z portalu krotoszynska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE