Czym jest zasiłek macierzyński?
Zasiłek macierzyński jest świadczeniem uregulowanym ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Ustawa ta wskazuje zasady ustalania prawa do zasiłku macierzyńskiego, a także wysokości i podstawy wymiaru tego świadczenia. Jego celem jest wsparcie finansowe dla rodziców w okresie, kiedy nie mogą pracować z powodu narodzin dziecka.
Prawo do zasiłku macierzyńskiego mają:
- osoby zatrudnione na umowę o pracę, które opłacają składki na ubezpieczenie chorobowe,
- osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych takich jak umowa zlecenie, jeśli opłacają składki na ubezpieczenie chorobowe,
- osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, jeśli opłacają składki na ubezpieczenie chorobowe.
Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres od 20 do 37 tygodni. Długość wypłacania zasiłku macierzyńskiego uzależniona jest od liczby dzieci przy jednym porodzie. Warto także wiedzieć, że zasiłek macierzyński przysługuje przez okres urlopu macierzyńskiego, a także urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego.
Wysokość zasiłku macierzyńskiego
Wysokość zasiłku macierzyńskiego wyliczana jest na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pracownika w ciągu ostatniego roku przypadającego przed przejściem pracownika na urlop macierzyński. Jeśli pracownica pracowała krócej niż 12 miesięcy, to do obliczenia bierze się pod uwagę wszystkie miesiące zatrudnienia. Przy obliczaniu wysokości zasiłku macierzyńskiego warto też skorzystać z takich narzędzi jak kalkulator macierzyńskiego. Z pewnością ułatwi to zadanie.
Wysokość zasiłku macierzyńskiego zależy od podstawy wymiaru i wynosi:
- 100% podstawy wymiaru w okresie trwania urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego,
- 70% podstawy wymiaru za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego.
Zasiłek macierzyński przysługuje także ojcu – pod warunkiem jednak, że to on, a nie matka dziecka korzysta z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego.
Jak uzyskać zasiłek macierzyński?
Wniosek o zasiłek macierzyński do ZUS co do zasady składa pracodawca. W przypadku ustania zatrudnienia, wniosek należy złożyć bezpośrednio do ZUS. Można to zrobić online, osobiście lub wysłać pocztą do dowolnej placówki ZUS. Wraz z wnioskiem należy także złożyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka.
Wniosek o zasiłek macierzyński można złożyć jeszcze przed urodzeniem dziecka. Nie może to być jednak wcześniej niż 6 tygodni przed przewidywaną datą porodu. Zasiłek macierzyński jest wypłacany raz w miesiącu przez określony czas trwania świadczenia.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.