Reklama

Ile kosztuje wycinka drzew i jakich pozwoleń wymaga?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: materiał partnera

Ile kosztuje wycinka drzew i jakich pozwoleń wymaga? - Zdjęcie główne

foto materiał partnera

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Promowane Przed planowaniem wycinki drzew i krzewów zawsze wynikają wątpliwości i masa pytań. Czy mam prawo ciąć drzewa bez pozwolenia? Do kogo zgłaszać i kto wydaje pozwolenie? Jaką kara za cięcie drzewa bez pozwolenia? I w końcu, ile to kosztuje? Ten artykuł da odpowiedź na te wszystkie pytania.

Wycinanie drzew bez pozwolenia

Ostatnia zmiana w odpowiedniej ustawie, która reguluje pytania ochrony środowiska, była 16.04.2004r. Według danej zmiany cięcie jakichkolwiek drzew i krzewów na terenie prywatnej własności całkowite lub częściowe można przeprowadzać dopiero mając pozwolenie, które się wydaje na podstawie zgody właściciela.

Jakie drzewa można wyciąć bez zezwolenia 2022? Nie będziemy potrzebować żadnego pozwolenia w przypadku wycinki drzew owocowych lub tuj itp. rosnących na terenie własności osób fizycznych, która nie jest powiązana z działalnością gospodarczą. Natomiast musimy zgłaszać zamiar wycinania, jeśli obwód pnia na wysokości 5 cm jest więcej niż:

 1. 80 cm dla topoli, wierzb lub klonów;
 2. 65 cm dla kasztanowców, robinii akacjowych lub platanów kolonistych;
 3. 50 cm dla reszty gatunków.
Wydawaniem odpowiednich pozwoleń, zajmuje się miejscowy organ wykonawczy. Jeśli chodzi o terenach, które wchodzą do rejestru zabytków, to musimy zwrócić się do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Planując wycinanie drzew i krzewów w pasie dróg lub w miejscach zieleni publicznej, pozwolenie jest wydawane według opinii dyrektora parku narodowego lub regionalnego kierownika ochrony środowiska.

Miejscowe organy wykonawcze wymierzają karę za:

 • Wycinanie drzew bez pozwolenia, w przypadkach gdzie to jest wymagane;
 • Wykonanie ścinki drzew bez zgody właściciela;
 • Niszczenie drzew;
 • Uszkodzenie korony drzewa podczas wykonania prac;
 • Wycinanie drzew bez zgłoszenia.
Przed wycinaniem drzew należy wziąć pod uwagę przepisy, które zakazują wycinki, jeśli ona powoduje niszczenie siedliska ptaków i gryzoni chronionych gatunków. Do kiedy można wycinać drzewa 2022? Pamiętajmy też o okresie lęgowym od 01.03 do 15.10 co roku, więc bezpiecznie możemy wycinać drzewa od 16.10.2022 r. do końca lutego 2023 r.

Ile kosztuje wycięcie drzew przez firmę 2022?

Firmy, które się zajmują wycinaniem drzew i krzewów generują różne ceny usług. Wskazując odpowiednie cenniki swoich usług, firmy mają na uwadze mniej więcej orientacyjną cenę wycinki drzew i krzewów. Ostateczny koszt będzie ustalony podczas oględzin na miejscowości, ponieważ wiele indywidualnych czynników wpływają na generację ceny.

Zebraliśmy wiele informacji o cennikach wycinki drzew i krzewów w każdym województwie Polski. Więc podajemy parametry cen przycinania drzew przy minimalnym stopniu trudności, w przeliczeniu na sztuki, zamiary obwodu pnia na wysokości 130 cm. Jeśli chodzi o cennik alpinistycznej wycinki drzew, może to być kwota kilkakrotnie większa.

Cennik metody tradycyjnej:

 •     Obwód pnia do 95 cm cena od 150 do 200 zł;
 •     Obwód pnia do 125 cm cena od 470 do 550 zł.
Cennik metody alpinistycznej:

 •     Obwód pnia do 250 cm cena od 840 do 900 zł;
 •     Obwód pnia do 315 cm cena od 940 do 1200 zł;
 •     Obwód pnia powyżej 315 cm cena od 1250 do 1500 zł.

Jakie czynniki wpływają na cennik wycinki drzew i krzewów?

Na ostateczne formowanie kosztów wycinki drzew i krzewów wpływają następujące czynniki:

 •     Stan drzew i obwód pnia;
 •     Lokalizacja i dojazd;
 •     Specyfika wykonania prac, na przykład wycinanie dużych drzew w lasach ocenia się według roboczogodzin lub praca wśród infrastruktury z podnośnika jest bardziej skomplikowana;
 •     Rozmiary koron drzew;
 •     Ocena ryzyka przy wykonaniu;
 •     Z wywozem czy bez niego.
Jeśli nie wiadomo gdzie szukać odpowiednich fachowców do wycinki drzew, zalecamy złożyć zlecenie na OTOmistrz. Na tej platformie są zarejestrowane najlepsze firmy lub osoby fizyczne z branży wycinki drzew. Wszyscy specjaliści są wykwalifikowani, doświadczeni i wyposażeni w nowoczesny sprzęt. Realizują zlecenia w umówionych terminach i przystępnych cenach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE