reklama
reklama

Działanie, dawkowanie i skutki uboczne stosowania azytromycyny

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie partnera

Działanie, dawkowanie i skutki uboczne stosowania azytromycyny - Zdjęcie główne

Azytromycyna | foto zdjęcie partnera

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Azytromycyną nazywamy antybiotyk bakteriostatyczny o szerokim zakresie stosowania. To preparat często wykorzystywany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Wyróżnia się dużym profilem bezpieczeństwa.
reklama

Lek ten często określany jest przez pacjentów mianem antybiotyku trzydniowego ze względu na okres stosowania i czas reakcji. Dowiedz się, jak działa preparat i jak go dawkować. Sprawdź, czy może mieć skutki uboczne.

Co to jest azytromycyna?

Azytromycyna to makrolid wykazujący dużą i potwierdzoną skuteczność na różne szczepy bakterii. Zaliczany jest do antybiotyków bakteriostatycznych. Dzięki specyficznym właściwościom osiąga wysokie stężenie w tkankach i jest w nich magazynowany przez 4 dni. To sprawia, że wystarczy go stosować zaledwie przez 3 dni. Antybiotyk działa bowiem nawet wtedy, gdy nie jest już pobierany.

Zastosowanie azytromycyny

Lek jest skuteczny w leczeniu zakażeń tkanek miękkich, skóry, ucha środkowego, wczesnej fazy boreliozy, ostrych zakażeń dolnych i górnych dróg oddechowych, a także zakażeń cewki moczowej oraz szyjki macicy wywołanych przez Chlamydia trachomatis.

Dawkowanie lekarstwa

Lekarstwa zawierające ten składnik są dostępne bez recepty. Występują w różnych postaciach: w tabletkach, kroplach do oczu oraz proszkach i granulatach służących do sporządzania doustnej zawiesiny. Niekiedy azytromycyna występuje też w zastrzykach, ale w takiej formie najczęściej podawana jest w szpitalu.

Zwykle w opakowaniu znajdują się 3 tabletki, które należy przyjmować przez kolejne dni. Dawkowanie preparatu zależy od rodzaju zakażenia. Powinno być zawsze dobrane przez lekarza po wcześniejszym wywiadzie medycznym i ewentualnym wykonaniu odpowiednich badań.

Skutki uboczne i przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest uczulenie na jakikolwiek składnik w nim zawarty, a także uczulenie na erytromycynę i inne makrolidy. Nie ma badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu w ciąży. Istnieją doniesienia o przenikaniu antybiotyku do mleka matki, jednak na obecną chwilę brak jest naukowych dowodów potwierdzających ten fakt. Niemniej odradza się stosowanie leku w ciąży i w okresie karmienia.

Zażywanie preparatu może wiązać się ze skutkami ubocznymi w postaci nudności, wymiotów i bólu brzucha. Niektórzy pacjenci skarżą się też na bóle głowy. Ponadto osoby stosujące lek powinny zdawać sobie sprawę, że substancja wpływa na wyniki badań diagnostycznych krwi. Jej działanie zmniejsza liczbę limfocytów, zwiększa natomiast liczbę eozynofilów. Ponadto lekarstwa z azytromycyną obniżają stężenie wodorowęglanów we krwi i równocześnie zwiększają liczbę neutrofilów, monocytów i bazofilów. To sprawia, że w trakcie terapii warto sięgnąć po probiotyki.

Interakcje z innymi lekami i substancjami

Azytromycyna wchodzi w interakcje z lekami stosowanymi w leczeniu nadkwaśności i zgagi. Aby wyeliminować niepożądane reakcje, zaleca się więc podawanie antybiotyku minimum 1 godzinę przed albo 2 godziny po przyjęciu innych leków. Ponadto nie zaleca się równoczesnego podawania makrolidu i leków przeciwzakrzepowych albo leków obniżających cholesterol.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama