Reklama

94 mln zł na inwestycje w 2021 roku. Priorytetem Jarociński Program Budowy Dróg

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie partnera

94 mln zł na inwestycje w 2021 roku. Priorytetem Jarociński Program Budowy Dróg - Zdjęcie główne

foto zdjęcie partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane W 2021 roku Gmina Jarocin wykona inwestycje o wartości 94 mln zł. Aż 43 mln zł samorząd zainwestuje w poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Rozpoczynamy prace na ponad 20 odcinkach w ramach Jarocińskiego Programu Budowy Dróg Lokalnych. Następne, realizowane będą w kolejnych latach, bo to program długofalowy

zapowiada burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki. Inwestycji w roku 2021 będzie znacznie więcej 

nowe mieszkania, przedszkola, ekologia. - Zmieniamy Gminę Jarocin na kolejne 100 lat!!!

podkreśla włodarz gminy.

Tegoroczne plany obejmują także kontynuację rozpoczętych zadań związanych z rewitalizacją parków i zieleni oraz rewitalizacją Śródmieścia Jarocina. 

Nie zapominamy o miejscach, w których mieszkańcy będą mogli naładować akumulatory – mam na myśli końcowe prace przy budowie centrum sportowo-rekreacyjnego przy Jarocin Sport oraz finał tworzenia multimedialnej wystawy stałej w nowej siedzibie Muzeum Regionalnego w Pałacu Radolińskich 

informuje Adam Pawlicki.

 

43 mln zł na drogi i ścieżki rowerowe

W 2021 roku kontynuowana będzie przebudowa ciągu ulic: Kasztanowa, Do Zdroju, Wrzosowa, Maratońska, Św. Ducha oraz Poznańska i Wojska Polskiego w Jarocinie wraz z budową ronda przy Spichlerzu Polskiego Rocka. Tegoroczny etap, dopełni prace wykonane w roku ubiegłym na ul. Wojska Polskiego, kiedy w ramach pierwszego odcinka inwestycji wybudowano dwa ronda połączone przebudowaną ul. Wojska Polskiego wraz ze ścieżką rowerową i nowymi przejściami dla pieszych.

W tym roku kontynuowana będzie również przebudowa dróg w centrum Jarocina. Jedną z zaplanowanych do wykonania ulic będzie ul. Kościelna, która jak przedstawiają plany – zostanie całkowicie odmieniona.

Gminne inwestycje obejmują także przebudowę ul. Przemysłowej i ul. Zacisznej w Jarocinie, połączenie drogi gminnej przy S11 w Cielczy z drogą w Wilkowyi, budowę łącznika drogowego od ul. Maratońskiej w Jarocinie do drogi Wilkowyja – Cielcza. Samorząd gminy wesprze także realizację przebudowy drogi powiatowej Hilarów – Wola Książęca, przekazując na ten cel 100 tys. zł. dotacji do Powiatu Jarocińskiego.

Jarociński Program Budowy Dróg lokalnych i osiedlowych

Ważnym zadaniem będzie realizacja Jarocińskiego Programu Budowy Dróg lokalnych i osiedlowych. Jak zapowiada włodarz gminy, jest to program długofalowy. W tym roku zaplanowano do wykonania ponad 20 odcinków, które łącznie dadzą blisko 5,5 km przebudowanych dróg. Składają się na nie: ul. Brdowa, Kurpiowska, Odrzańska w Jarocinie; Radosna, Jarzębinowa, Pogodna w Witaszycach; Brzozowa, Sosnowa, Klonowa, Bukowa, Polna w Golinie; Bukowa, Grabowa, Klonowa, Świerkowa, Jesionowa, Sosnowa w Wilkowyi; Maratońska, Sportowa, Olimpijska w Cielczy; Leśna w Siedleminie; droga do szkoły w Mieszkowie oraz droga w kierunku przejazdu kolejowego w Radlinie. W kolejnych latach, gmina zgodnie z programem, będzie inwestowała w następne drogi lokalne i osiedlowe.

 

Rewitalizacja parków i zieleni miejskiej

Ponad 10 mln zł zainwestowane zostanie w tym roku w kontynuację rewitalizacji Parku Radolińskich oraz parków: Szubianki, w Mieszkowie oraz stawu w Potarzycy.

Poza nowymi nasadzeniami, w Parku Radolińskich będzie się działo znacznie więcej. W planach jest budowa systemu nawadniania i kładek. Zakończą się prace związane z adaptacją Pałacu Radolińskich na potrzeby Muzeum Regionalnego w Jarocinie, w tym stworzeniem multimedialnej wystawy stałej. Powstanie także zielony amfiteatr, kontynuowane będą prace w ramach renowacji ruin kościoła św. Ducha i Skarbczyka. Wspomniana rewitalizacja zabytkowego założenia pałacowo-parkowego będzie kosztowała kolejne ponad 10 mln zł.

78 nowych mieszkań czynszowych

W Potarzycy budowane są w tym roku kolejne mieszkania czynszowe. Ich realizacja jest kontynuacją programu budowy mieszkań czynszowych, który wykonywany był w ramach projektu „Mieszkanie Plus”. Dotychczas na terenie gminy, Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zrealizowało 366 mieszkań z tego rządowego programu, teraz buduje kolejne 78 – w Potarzycy. Ich koszt to blisko 12,5 mln zł. Już na początku 2022 roku do dyspozycji lokatorów będą dwu- i trzypokojowe lokale, o powierzchni 35 m2 lub 55 m2 wykończone „pod klucz”.

Ul. Siedlemińska w Jarocinie z nowym oświetleniem

Ponad 2 mln zł samorząd gminy zainwestuje w oświetlenie ulic, placów i dróg. Zakład Usług Komunalnych planuje w 2021 roku wykonanie 30 inwestycji w 5 miejscowościach: Jarocinie, Golinie, Zakrzewie, Witaszycach i Roszkowie. Jednym z ważniejszych zadań będzie budowa energooszczędnego oświetlenia na ul. Siedlemińskiej w Jarocinie, która jest drogą powiatową.

Samorząd pracował też będzie w tym roku nad projektem oświetlenia centrum Jarocina po rewitalizacji. W 2021 roku dofinansowany zostanie również montaż lamp LED na terenie sołectwa Annapol oraz wykonany będzie projekt oświetlenia ulic: Mostowa, Ks. Szczepana Toboły (Golina i Stefanów), Lecha, Czecha i Rusa (Golina i Stefanów).

Nowe przedszkole w Witaszycach

Na inwestycje w oświacie gmina przeznaczy w tym roku 2 mln zł. Przy Zespole Szkół w Witaszycach powstanie nowoczesny, parterowy i przyjazny dzieciom budynek. Znajdzie się w nim przedszkole, które od wielu lat boryka się z problemami lokalowymi. Obiekt, w którym obecnie mieści się placówka, oddalony jest od miejscowej szkoły, jest zbyt mały i niefunkcjonalny. Nowe przedszkole powstanie dzięki wsparciu środków z budżetu państwa.

W planach gminy jest także rozbudowa publicznego przedszkola w Mieszkowie i utworzenie oddziału żłobkowego. W tym roku rozpoczną się prace projektowe, które - w dalszym etapie - pozwolą na przeprowadzenie inwestycji. Wsparcie inwestycyjne otrzyma w tym roku także Szkoła Podstawowa nr 2 w Jarocinie, w której zmodernizowane zostanie zabezpieczenie przeciwpożarowe.

Sport i rekreacja

W roku 2021 będziemy także świadkami finału prac realizowanych w ramach rozbudowy centrum sportowo-rekreacyjnego, z nowoczesnymi: lodowiskiem i kręgielnią, które powstaje na obiektach Jarocin Sport. W tym roku przebudowane zostanie też boisko w Zakrzewie, powstanie siłownia zewnętrzna w Roszkowie oraz przy świetlicy Wiejskiej w Witaszyczkach.

Wiejskie świetlice, ekologia i bezpieczeństwo

Inwestycją, którą warto wymienić omawiając budżet gminny na rok 2021, jest remont zabytkowego młyna nad Lutynią w Wilkowyi, na realizację którego zaplanowano w tym roku 200 tys. zł. W lipcu ubr. gmina sfinalizowała zakup tego jednego z cenniejszych obiektów turystycznych Ziemi Jarocińskiej.

Obiekt wymaga sporych nakładów finansowych, ale to przecież nasza perełka, która nie powinna być - jak dotychczas zamknięta - tylko powinna służyć celom turystycznym i tym samym być dostępna dla zwiedzających 

uzasadnia burmistrz Pawlicki.

Gmina wydatkuje też 500 tys. zł na inwestycje wykonywane w świetlicach, salach i wiejskich domach kultury. Największym przedsięwzięciem w tym zakresie będzie budowa świetlicy wiejskiej w Hilarowie. Modernizacji i remontom poddane zostaną także obiekty w: Bachorzewie, Dąbrowie, Mieszkowie, Osieku, Prusach, Radlinie i Wilkowyi.

Kolejne pół mln zł zainwestowane zostanie w realizację programu „Wymień piec”. Z dotacji na wymianę starego kotła węglowego, który zatruwa środowisko, na ekologiczne źródło ciepła będzie mogło w tym roku skorzystać ponad 80 mieszkańców gminy.

Samorząd gminy wesprze również zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Wilkowyja.

To tylko część inwestycji, które w 2021 roku będzie realizował samorząd Gminy Jarocin. Wszystkie, znajdują się w samorządowym budżecie, który jest dostępny na portalu jarocin.pl (BIP Jarocin).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE