Reklama

Urlop ojcowski. Kiedy można z niego skorzystać?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com /zdjęcie poglądowe

Urlop ojcowski. Kiedy można z niego skorzystać? - Zdjęcie główne

Urlop ojcowski. Kiedy można z niego skorzystać? | foto pixabay.com /zdjęcie poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Praca Jak wyglądają przepisy w związku z urlopem ojcowskim? Kiedy można wziąć taki urlop?

Reklama

Urlop ojcowski. Kiedy można z niego skorzystać?

Narodziny dziecka to czas radości. To ważny czas zarówno dla mamy jak i taty maleństwa. Jak wyglądają uregulowania prawne odnośnie urlopu ojcowskiego?

Zgodnie z art. art. 1823 § 2 Kodeksu Pracy urlop ojcowski jest udzielany na pisemny wniosek pracownika - ojca wychowującego dziecko, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu, a pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Urlop ojcowski - zasady przyznawania wolnego

Jak zaznacza Państwowa Inspekcja Pracy - treść art. 1823 § 2 k.p. stanowi, że pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek tylko wówczas, gdy został on złożony na piśmie przez pracownika – ojca wychowującego dziecko w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

- Termin wskazany w podanym przepisie daje możliwość pracodawcy przygotowania się na nieobecność pracownika w pracy będącą następstwem udzielonego mu urlopu ojcowskiego. Nie oznacza to, że nie jest dopuszczalne złożenie takiego wniosku wcześniej (np. na 2 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu ojcowskiego). W takim jednak przypadku pracodawca nie ma obowiązku uwzględniania wniosku pracownika. Udzielenie urlopu ojcowskiego w terminie wskazanym przez pracownika (wcześniejszym niż 7 dni) zależy decyzji pracodawcy - zaznacza PIP

Artykuł pochodzi z portalu zpleszewa.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy