Reklama

Zaświadczenie o przychodach emeryta i rencisty. Dorabiałeś, a nie masz wieku emerytalnego? Sprawdź, kiedy możesz stracić świadczenie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: arch. ZUS

Zaświadczenie o przychodach emeryta i rencisty. Dorabiałeś, a nie masz wieku emerytalnego? Sprawdź, kiedy możesz stracić świadczenie - Zdjęcie główne

Zaświadczenie muszą dostarczyć m.in. ci wcześniejsi emeryci, którzy pracowali na umowę o pracę. | foto arch. ZUS

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat Do końca lutego renciści i emeryci, którzy nie ukończyli 60 (kobiety) albo 65 (mężczyźni) lat, a dorabiali, są zobowiązani dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie z zakładu pracy. Co ma się w nich znaleźć? Informacja o przychodach w 2022 roku. Sprawdź, kiedy emerytura może być pomniejszona lub zawieszona.

Reklama

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że renciści i emeryci, którzy w zeszłym roku dorabiali do świadczenia, mają niewiele czasu na rozliczenie się z ZUS. Chodzi o osoby, które nie skończyły w przypadku kobiet 60 lat, i w przypadku mężczyzn 65 lat.

Są limity, których wcześniejszy emeryt nie może przekroczyć 

Monika Kiełczyńska z ZUS wyjaśnia, że chodzi o przychody, od których składki na ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe – np. z umowy o pracę, zlecenia, czy z działalności gospodarczej. Rozliczeniu podlegają również przychody z pracy za granicą, czy z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej.

Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, składają samodzielne oświadczenie. Ich przychodem jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne – mówi Monika Kiełczyńska. Jak wyjaśnia, informacja ta jest potrzebna, aby ZUS mógł ustalić, czy w ubiegłym roku wypłacał świadczenie we właściwej wysokości. Wcześniejszych emerytów i rencistów obowiązują bowiem limity w dorabianiu do świadczeń.

ZUS może zmniejszyć wypłacaną emeryturę lub rentę, gdy przychód z dodatkowych źródeł przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wypłata świadczenia może być również zawieszona, jeśli przekroczenie będzie wyższe niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Aby ZUS mógł rozliczyć świadczenia w najkorzystniejszy sposób, rocznie lub miesięcznie, warto przedłożyć zaświadczenie o kwocie zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach. Na podstawie tych dokumentów ZUS porówna przychód z granicznymi kwotami przychodu dla 2022 r. albo kwotami przychodu dla poszczególnych miesięcy i wybierze wariant rozliczeń korzystniejszy dla świadczeniobiorcy – mówi Monika Kiełczyńska.

Wcześniejsza emerytura. Tyle mogłeś dorobić w 2022

Przedstawicielka ZUS wyjaśnia, ile emeryt i rencista, mógł zarobić w ubiegłym roku. Było to:

 • W okresie styczeń-luty: do 3 960,20 zł (przychód, który nie powoduje zmniejszenia emerytury bądź renty) oraz do 7 354,50 zł (przychód, który nie powoduje wstrzymania wypłaty świadczenia);
 • W okresie marzec-maj: odpowiednio do 4 196,60 zł oraz do 7 793,70 zł;
 • W okresie czerwiec-sierpień: do 4 364,70 zł oraz do 8 105,80 zł;
 • W okresie wrzesień-listopad: do 4 309,40 zł oraz do 8 003,20 zł;
 • W grudniu: do 4 536,50 zł oraz do 8 424,90 zł.
Łącznie daje to rocznie 51 069,00 zł (żeby świadczenie nie zostało zmniejszone) oraz 94 842,00 zł (żeby nie zostało zabrane).

Ci emeryci nie muszą się martwić limitami  

Monika Kiełczyńska tłumaczy, że osoby, które ukończyły powszechny wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn mogą dorabiać bez ograniczeń i nie muszą informować ZUS-u o zarobkach. Jeśli jednak osiągnęli ten wiek w trakcie 2022 roku, to muszą rozliczyć się w ZUS z zarobków w miesiącach sprzed ukończeniem wieku emerytalnego. Limit w dorabianiu, jak słyszymy, nie dotyczą także osób pobierających rentę rodzinną, która kwotowo jest korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego.

Wysokością przychodów nie muszą przejmować się także osoby, które otrzymują: emeryturę częściową,

 • rentę inwalidy wojennego,
 • inwalidy wojskowego,
 • których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową
 • rentę rodzinną po takim inwalidzie.
Informacji o zarobkach nie muszą także składać:

 • uczniowie szkół ponadpodstawowych,
 • studenci, którzy nie ukończyli 26 lat, a pobierają rentę rodzinną i są zatrudnieni na umowie zlecenia lub agencyjnej.
Wyjątek stanowią uczniowie pobierający renty socjalne.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Artykuł pochodzi z portalu zpleszewa.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy