Reklama

Kierowco! Powrót zimy może Cię drogo kosztować. Zobacz, za co dostaniesz nawet 3 tysiące mandatu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Kierowco! Powrót zimy może Cię drogo kosztować. Zobacz, za co dostaniesz nawet 3 tysiące mandatu - Zdjęcie główne

Czy w tym roku czekają nas jeszcze takie widoki? Nawet, jeżeli tak mocne opady już nas nie zaskoczą, odśnieżanie samochodów jest absolutnie niezbędne przed każdym wyjechaniem na drogą. | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat Zima nie daje o sobie zapomnieć, w wielu częściach kraju w ostatnich dniach znowu spadł śnieg. Kierowco, pamiętaj o dokładnym odśnieżaniu auta przed każdym wyjazdem na drogę!

Lekceważenie obowiązku odśnieżania samochodu przed jazdą może naprawdę dużo kosztować. I to dosłownie. 

Zarabiasz najniższą krajową? Może ci nie starczyć na mandat! 

Pamiętajmy o tej zasadzie, niezależnie od tego, czy jest grudzień, styczeń, czy marzec: nigdy nie wyjeżdżajmy na drogę, zanim nie odśnieżymy samochodu. Lekceważenie tej zasady może nas kosztować więcej niż wynosi najniższa krajowa pensja! 

Policjantka, kom. Edyta Machnik, informuje, że zgodnie z przepisami Ustawy prawo o ruchu drogowym pojazd, który uczestniczy w ruchu "musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu oraz nie narażało kogokolwiek na szkodę". Co to dokładnie znaczy?

 • Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiednie pole widzenia.
 • Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być szyby w przednich drzwiach, szyba czołowa, a także lusterka.
 • Zabrudzone i oblepione śniegiem nie może być także oświetlenie zewnętrzne pojazdu.
 

Śnieg zalegający również na dachu samochodu, pokrywie silnika, czy pokrywie bagażnika stwarza realne zagrożenie dla innych kierowców. Może on spaść na szybę samochodu jadącego za nami lub osunąć się na naszą szybę podczas hamowania – informuje policjantka. Dodaje, że kierowcy, którzy nie stosują się do przepisów, muszą liczyć z mandatem w wysokości nawet do 3000 zł. Pamiętajmy również, że tablica rejestracyjna musi być czytelna. Przepisy, które obowiązują od 1 stycznia 2022 r., mówią, że możemy dostać za nieczytelną tablicę nawet 500 zł i 8 punktów karnych. 

Kolejną ważną kwestią jest odśnieżaniu samochodu z włączonym silnikiem. Za to również możemy zostać ukarani, ponieważ, jak przypomina policja, tego także zabrania prawo. Jeżeli zostaniemy złapani, to za takie wykroczenie grozi mandat w wysokości do 300 zł. 

Zasady w pigułce. Warto pamiętać o tych przepisach, by uniknąć mandatu

W styczniu weszła w życie nowelizacja przepisów ruchu drogowego. Spowodowała ona, że zmieniła się wysokość maksymalnej grzywny, która może być nałożona na pirata drogowego. Zwiększono ją z 5 do 30 tys. zł.

Tak wysoki mandat grozi m.in. tym, którzy prowadzą pojazd bez uprawnień lub też nie stosują się do zakazu wyprzedzania. Są to przepisy, o których dużo się mówi, dlatego większość kierowców zdaje sobie sprawę ze zmian. Jeżeli jednak chodzi o pozostałe zasady, o których musimy pamiętać szczególnie w tym okresie, to nadal wielu kierujących nie zdaję sobie sprawy, w jakich okolicznościach i jak wysoki grozi im mandat. Jak wyjaśnia nam to kom. Maciej Święcichowski, mowa o: 

 • Pozostawieniu pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym, z wyjątkiem pojazdu wykonującego czynności na drodze: 100 zł i 0 pkt karnych;
 • Używanie pojazdu na obszarze zabudowanym w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem: 300 zł  i 0 pkt karnych;
 • Zakrywanie tablic rejestracyjnych: 500 zł  i 8 pkt karnych;
 • Niedopełnienie przez kierującego pojazdem obowiązku utrzymywania tablic (tablicy) rejestracyjnych i innych wymaganych oznaczeń pojazdu w należytym stanie oraz zapewnienia ich czytelności: 100 zł i 0 pkt karnych;
 • Co do warunków technicznych pojazdów:
  Art. 66 1 mówi, że pojazd uczestniczący w ruchu musi być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:
  – nie zagrażało bezpieczeństwu osób w nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
  – zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.
 
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Artykuł pochodzi z portalu zpleszewa.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy