reklama
reklama

Nie żyje Jan Tyczewski, były dyrektor oraz prezes Cukrowni i Rafinerii Witaszyce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Nie żyje Jan Tyczewski, były dyrektor oraz prezes Cukrowni i Rafinerii Witaszyce - Zdjęcie główne

Nie żyje Jan Tyczewski, były dyrektor oraz prezes Cukrowni i Rafinerii Witaszyce | foto Archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Odeszli Nie żyje Jan Tyczewski, emerytowany dyrektor oraz prezes Cukrowni i Rafinerii Witaszyce. Był jednym z założycieli Stowarzyszenia na Rzecz Witaszyc oraz radnym powiatowym.
reklama

Urodził się 6 czerwca 1940 roku w Kościanie; ojciec Mieczysław pracował w Cukrowni Kościan, matka Łucja zd. Siuda zajmowała się gospodarstwem domowym i wychowywaniem siedmiorga dzieci. Dzieciństwo spędził w Kościanie. Pomagał rodzicom finansowo, pracując w gospodarstwie rolnym znajomych. Wykonywał rozmaite prace, między innymi zajmował się pilnowaniem krów, zrywaniem nasion pietruszki czy tez wiązaniem snopków zboża. Szkołę Podstawową w Kościanie ukończył w 1954 roku. W latach 1954-1956 uczęszczał do Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Poznaniu. Po jej ukończeniu zdobył zawód ślusarza maszynowego. W 1956 roku, po dwóch miesiącach pracy, podjął naukę w Technikum Cukrowniczym w Toruniu, które ukończył w 1961 roku jako technik mechanik. 

W tym samym roku rozpoczął studia wyższe na Politechnice Poznańskiej na Wydziale Mechanizacji Rolnictwa, specjalizacja: aparatura rolno-spożywcza. Tytuł magistra inżyniera uzyskał po obronie pracy magisterskiej w roku 1967. W czasie studiów złożył przysięgę wojskową i po odbyciu ćwiczeń otrzymał stopień wojskowy podporucznika.

Nie żyje Jan Tyczewski. Większość życia poświęcił  Witaszycom

Pracę zawodową rozpoczął od stażu w Cukrowni Kościan. Po jego zakończeniu oraz zdaniu egzaminu pracował jako drugi mechanik, a w okresie kampanii jako kierownik produkcji. W 1969 roku został oddelegowany na okres kampanii do Cukrowni i Rafinerii w Witaszycach, gdzie pełnił funkcję kierownika produkcji. Od lutego 1970 roku został przeniesiony tam na stałe. Zamieszkał wówczas wraz z rodziną - żoną i synami w Witaszycach. W cukrowni objął stanowisko głównego mechanika. W 1973 roku powierzono mu obowiązki zastępcy dyrektora do spraw technicznych, na tym stanowisku pracował do września 1982 roku.

Od października, w drodze konkursu, został dyrektorem Cukrowni Witaszyce. W 1984 roku rozpoczęto w cukrowni projekt budowy nowej elektrociepłowni. Równolegle prowadzono prace z nowoczesnym rozwiązaniem gospodarki wodno-ściekowej. Po uruchomieniu gazowej elektrociepłowni w 1995 roku Cukrownia Witaszyce trafiła na jedno z pierwszych miejsc w rankingu ekologicznych zakładów w kraju. Dzięki tej zmianie Jan Tyczewski otrzymał Złotą Odznakę za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznaną w maju 1996 roku przez Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Pierwsze lata w czasie transformacji były bardzo trudne. Cukrownia Witaszyce została przekształcona w jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa. Konieczność zmian spowodowały, że w 1995 roku Jan Tyczewski został prezesem cukrowni w Witaszycach. Stanowisko to pełnił do lipca 1998 roku, czyli do przejścia na emeryturę. 

Jan Tyczewski od 1968 roku był członkiem Zakładowej Straży Pożarnej. Do końca swojej pracy zawodowej pełnił funkcję prezesa OSP Cukrowni. Za swoją pracę został nagrodzony w 1985 roku Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. W 1978 roku nadano mu Odznakę Przyjaciel Szkoły za wybitne osiągnięcie w rozwoju społecznej pomocy szkole w wychowaniu młodego pokolenia. Na przełomie lat 80/90 był przewodniczącym Społecznego Komitetu Rozbudowy Szkoły w Witaszycach. Dzięki tej działalności dzieci nareszcie mogły kontynuować naukę w systemie jednozmianowym. 

Za swoją pracę zawodową i działalność społeczną otrzymał wiele medali, odznak i wyróżnień. Najważniejsze z nich to:

  • Brązowy Krzyż Zasługi - Warszawa, 25 października 1978 r.
  • Odznaka Honorowa Stowarzyszenia Techników Cukrowników - 1 lipca 1979 r.
  • Medal ,,Za Zasługi dla Rozwoju Ziemi Jarocińskiej” - Jarocin, 21 maja 1980 r.
  • Złota Odznaka Honorowa Naczelnej Organizacji Technicznej - 26 maja 1980 r.
  • Odznaka i tytuł ,,Zasłużony dla Wynalazczości i Racjonalizacji” - 1982 r.
  • Zasłużony Pracownik Przemysłu Spożywczego i Skupu - 1985 r.
  • Odznaka ,, Zasłużony Pracownik Rolnictwa” - Warszawa, 21 czerwca 1985 r.
  • Złoty Krzyż Zasługi - Warszawa, 15 maja 1985 r.
  • Odznaka Przyjaciel Dziecka - Kalisz, 9 maja 1990 r.
  • Złota Odznaka za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Warszawa, 16 maja 1996 r.
  • Złota Odznaka Honorowa nadana przez Zarząd Główny Społecznego Komitetu Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc - 1988 r.
W latach 1998-2002 pełnił funkcję radnego powiatu jarocińskiego. Był jednym z trzech założycieli Stowarzyszenia na Rzecz Witaszyc. Od początku jego istnienia pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Przez wiele lat należał do Polskiego Związku Łowieckiego oraz Polskiego Związku Wędkarskiego. Zmarł w niedzielę 15 stycznia w wieku 82 lat.

Msza św. w intencji śp. Jana Tyczewskiego  zostanie odprawiona w czwartek 19 stycznia o godz. 17.00 w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Witaszycach. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 21 stycznia w Kościanie. Zostanie pochowany w grobowcu rodzinnym na miejscowym cmentarzu.  

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama