Nieznane nagrania wideo zarejestrowane podczas festiwalu w Jarocinie w 1990 pokaże w sobotę 8 listopada o godz. 18.00 w Spichlerzu Polskiego Rocka dziennikarz Cezary Gmyz. Odnalazł je w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej. Uczestnicy "Jarocina '90" w swoich wypowiedziach przewidzieli rychły upadek festiwalu.
Tydzień przed antenową premierą, w sobotę 8 listopada o godz. 18.00 w Spichlerzu Polskiego Rocka w Jarocinie zostanie pokazany kolejny odcinek "Z filmoteki bezpieki". Zobaczymy nie publikowane dotychczas nagrania wideo, wykonane przez Policję (przemianowaną kilka miesięcy wcześniej z Milicji Obywatelskiej) podczas festiwalu w Jarocinie w sierpniu 1990 r.
Autorem nagrań jest Roman Szeląg, w latach 80. pracownik MO, a później Policji w Kaliszu. Przez kilkanaście lat przyjeżdżał do Jarocina, zajmując się subkulturami. Z wykształcenia jest socjologiem. W latach 1989 - 1994 Policja wyposażała go do pracy w Jarocinie w kamerę VHS. Miał dokumentować obecne na festiwalu w Jarocinie subkultury. Przede wszystkim jednak przeprowadzał rozmowy z uczestnikami koncertów. Dziś jest to niezwykle cenny zapis nastrojów polskiej młodzieży okresu przełomu z lat 80. i 90., a także bardzo krytycznej oceny ówczesnych edycji festiwalu w Jarocinie.
Cezary Gmyz odnalazł w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej nagrania Romana Szeląga z 1990 r. "Co z "Jarotkiem"? Może dwa-trzy lata jeszcze przetrwa. Później zamienią na inne miejsce i to samo będzie..." - mówi w rozmowie z policjantem młody chłopak. "Teksty są bardzo płytkie, miejscami wulgarne. Z roku na rok jest coraz słabiej" - oceniają księża. "Jeśli ktoś przyjedzie pierwszy raz i zobaczy taką totalną komercję, to zrezygnuje. Jeśli to będzie dalej galopowało w takim kierunku, to nie wiem, czy Jarocin utrzyma się" - wątpi dziewczyna.
W 1993 r. doszło do starć uczestników festiwalu z policją, na amfiteatrze zrywano reklamy Marlboro i zniszczono sprzęt. W 1994 r., po burdach na ulicy św. Ducha zaprzestano organizacji festiwalu. Pokaz nagrań i spotkanie z Cezarym Gmyzem rozpoczną się w sobotę 8 listopada o godz. 18.00 w Spichlerzu Polskiego Rocka. Dyskusję zarejestruje Telewizja Republika. Gościem specjalnym będzie autor nagrań Roman Szeląg.
Organizatorami spotkania są Spichlerz Polskiego Rocka, Stowarzyszenie JAROCIN XXI, Klubokawiarnia "Spichlerz" przy wsparciu Hotelu-Restauracji "Kasyno". Wstęp bezpłatny.
Cezary Gmyz pracował w redakcjach "Życia", "Wprost", TVP, a do 2012 r. był dziennikarzem śledczym "Rzeczpospolitej". Ujawnił aferę hazardową, zajmuje się śledztwem w sprawie katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku, a także działaniem służb specjalnych w PRL. Publikuje w tygodniku "Do Rzeczy", "Gazecie Polskiej", na portalu Niezalezna. pl. Jest autorem programów "Kuchnia Polska" i "Z filmoteki bezpieki" w Telewizji Republika.