Cotygodniowy Informator Kulturalny. Koncerty. Imprezy. Wydarzenia. Mesajah. Magdalena Zawadzka. Jarociński Ośrodek Kultury. Seanse filmowe. Premiery filmowe. Jarocin. Powiat jarociński.
Koncertowo i filmowo zapowiada się nadchodzący tydzień. Już dziś w ramach koncertu galowego "X Festiwalu Piosenki Młodzieżowej - Śpiewaj i walcz" w JOK-u zagra Mesajah. Z kolei w poniedziałek, w ramach cyklu w Starym Kinie będziemy mogli zobaczyć kolejną perełkę kinematografii 20-lecia międzywojennego. Tym razem będzie to obraz z 1936 roku, w reżyserii Konrada Toma - "Ada! To nie wypada". Ponadto Kino Echo przygotowało na nadchodzący tydzień aż 10 propozycji filmowych, w tym 9 premier.
Koncert Mesajah - w Jarocińskim Ośrodku Kultury, w piątek 6 kwietnia, od godz. 18.00
Artysta wystąpi podczas finału X Festiwalu Piosenki Młodzieżowej, pod nazwą "Spiewaj i walcz". Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem burmistrza Jarocina, Adama Pawlickiego.
Bilety w cenie 10 zł dla uczniów i studentów (z ważną legitymacją) oraz 30 zł - bilet normalny. Dzieci do 6 roku życia mają wstęp bezpłatny.
Seans "Ada! to nie wypada" z cyklu w Starym Kinie - w Kawiarni Filmowej, w poniedziałek 9 kwietnia, o godz. 18.30
W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca Kawiarnia Filmowa zamieni się w przedwojenną salę kinową. Wyświetlane z okresu dwudziestolecia międzywojennego filmy, z cyklu "W starym kinie" mają być cegiełką do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Obraz "Ada! To nie wypada" opowiada historię Antoniego Dziewannowskiego, ziemianina i właściciela majątku w Dziewannowie wychowującego samotnie osiemnastoletnią córkę Adę. Pełną wdzięku i urody dziewczynę, której w głowie są jedynie psoty i figle, co jest ciągłym utrapieniem dla ojca. Nie mogąc poskromić niepohamowanego temperamentu córki, umieszcza ją w Prywatnym Zakładzie Dokształcającym dla dziewcząt w Krakowie, gdzie ma nabrać ogłady i nauczyć się dobrych manier. Ojciec bowiem, zamierza wydać Adę za mąż, a kandydatem jest Fred, syn jego przyjaciela, hrabiego Orzelskiego. Jednak ani Ada, ani Fred, którzy nie widzieli się kilkanaście lat, nie palą się do ożenku. Niezwykle uzdolniona muzycznie Ada staje się ulubienicą Bemola, szkolnego nauczyciela muzyki a jednocześnie kompozytora, który potajemnie wtajemnicza ją w treść skomponowanej przez siebie operetki "Fijołek". Dziwny splot okoliczności zaprowadza Adę na scenę teatru, gdzie gra główną rolę w operetce Bemola. Na widowni zaś znajduje się Fred, zafascynowany urodą młodej aktorki...
Kino Echo na nadchodzący tydzień przygotowało 10 propozycji filmowych, w tym 9 premier:
- "Do zakochania jeden krok" - komedia romantyczna, reż. Richard Loncraine
Sandra jest szczęśliwą sześćdziesięciolatką, obraca się wśród śmietanki towarzyskiej, ma bogatego męża i piękny dom. Wszystko zmienia się, się gdy podczas jednego z przyjęć przyłapuje małżonka na zdradzie z jej najlepszą przyjaciółką. Z dnia na dzień traci swoje wystawne życie i musi przeprowadzić się do siostry, której nie widziała od lat. I chociaż Bif mieszka w warunkach, do jakich Sandra nie przywykła, to właśnie dzięki niej i jej zwariowanym przyjaciołom odkryje radość z życia i… pasję do tańca! Być może pojawi się też szansa na nową miłość?
- "Gnomeo i Julia. Tajemnica zaginionych krasnali" - animacja, reż. John Stevenson - PREMIERA JUŻ DZIŚ
Kiedy Gnoemo i Julia przyjeżdżają wraz z przyjaciółmi do Londynu, ich głównym zmartwieniem jest przygotowanie ogrodu do zbliżającej się wiosny. Wkrótce spostrzegają, że na terenie Londynu ktoś wykrada ogrodowe krasnale na masową skalę. Kiedy okazuje się, że w ogrodzie zostali jedynie oni dwoje, jest tylko jedna osoba, którą można wezwać z prośbą o pomoc… Sherlock Gnom, który przybywa z odsieczą i swym nieodłącznym kompanem – Watsonem. Śledztwo zaprowadzi naszych bohaterów w nieoczekiwane miejsca, poznają nowe ornamenty, wspólnie z którymi będą odkrywać nieznane zakamarki miasta.
- "Kształt wody" - film fantasy, nagrodzony Oscarami w 13 kategoriach, reż. Guillermo del Toro - PREMIERA JUŻ DZIŚ
Baśń dla dorosłych, której akcja rozgrywa się u szczytu zimnej wojny, w Stanach Zjednoczonych około roku 1962. Elisa wiedzie monotonną, samotną egzystencję. Całą noc pracuje w pilnie strzeżonym, sekretnym laboratorium rządowym. Jej życie zmienia się na zawsze, gdy wraz z koleżanką z pracy, Zeldą odkrywa, że w laboratorium przeprowadzany jest otoczony ścisłą tajemnicą eksperyment, który zaważyć może na przyszłych losach świata.
- "Czarna Pantera" - akcja, sci-fi, reż. Ryan Coogler - PREMIERA JUŻ DZIŚ
T'Challa po śmierci ojca wraca do rodzinnego kraju, by objąć tron. Wkrótce Wakanda zostaje napadnięta przez dawnego wroga. Młody władca zbiera sojuszników, aby pokonać przeciwnika i ochronić swój lud. Jako Czarna Pantera staje w obronie nie tylko swojej ojczyzny, ale i całego świata.
- "Lady Bird" - dramat, komedia, reż. Greta Gerwig - PREMIERA W PONIEDZIAŁEK 9 KWIETNIA
Christine "Lady Bird" McPherson nieustannie kłóci się ze swoją matką, ale w rzeczywistości bardzo ją przypomina - obie są bardzo troskliwe, a do tego mają silną wolę i wyrobione poglądy. Matka Christine jest pielęgniarką i niestrudzenie stara się zapewnić rodzinie byt po tym, jak jej mąż stracił pracę.
- "Czerwona jaskółka" - thriller, reż. Francis Lawrence - PREMIERA W PONIEDZIAŁEK 9 KWIETNIA
Ekranizacja bestsellerowej książki byłego agenta CIA Jasona Matthewsa. Dominika Egorova (Jennifer Lawrence) zmuszona zostaje do przyjęcia roli „jaskółki”, specjalnie szkolonej uwodzicielki na usługach rosyjskich służb specjalnych. Uczy się używać swego ciała jako broni i robi wszystko, by nie utracić własnego „ja” w trakcie szkolenia, które zaprzecza godności człowieka. Udaje jej się stawić czoło niesprawiedliwemu systemowi i staje się bezcennym nabytkiem dla swych przełożonych. Jej pierwszym celem okazuje się Nate Nash (Joel Edgerton), agent CIA, który prowadzi ściśle tajną infiltrację rosyjskiego wywiadu. Dwoje młodych agentów wpada w pułapkę namiętności i kłamstw, która zagraża ich przyszłości, międzynarodowym sojuszom i bezpieczeństwu obu mocarstw.
- "Madame" - dramat, komedia, reż. Amanda Sthers - seans w ramach Czwartkowej Akademii Filmowej
By wnieść pikanterii do skostniałego związku – Anne (Toni Collette) i Bob (Harvey Keitel), bogata i świetnie sytuowana para z Ameryki, przenosi się do urokliwej posiadłości w Paryżu. Po przeprowadzce do miasta miłości, małżeństwo postanawia wyprawić luksusowe przyjęcie dla swoich dystyngowanych znajomych. W trakcie przygotowań okazuje się, że na imprezę przybędzie dokładnie trzynastu gości. Zaniepokojona pechową liczbą osób, wierząca w przesądy Anne wpada na niezwykły pomysł. Postanawia namówić swoją pokojówkę Marię (Rossy de Palma), by ta na przyjęciu udawała… hiszpańską arystokratkę. Sytuacja wydaje się opanowana. Przynajmniej do czasu! Wystarczy kilka lampek wina i rozluźniająca atmosfera, by rezolutna służąca wpadła w oko brytyjskiemu marszandowi. Lecz burzliwy romans Marii jest zupełnie nie w smak Anne, która zrobi wszystko, by rozdzielić parę nieoczekiwanych zakochanych.
- "Basia" - animacja - PREMIERA W PIĄTEK 13 KWIETNIA
Basia to wyjątkowo rezolutna 5-latka, dobrze znana wielbicielom książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak. Każdy odcinek uczy dzieci czegoś o dorosłych, ale i dorosłych czegoś o dzieciach.
Kiedy ma się 5 lat, świat jest wyjątkowo ciekawy. Wyprawa do zoo, biwak, dzień w przedszkolu, a nawet pobyt w domu z katarem mogą być początkiem niezwykłej przygody. Twórcy zachowali styl rysunków i poczucie humoru tak charakterystyczne dla książek o Basi. Serial zabiera nas do radosnego świata dziewczynki, która codziennie uczy się czegoś nowego.
- "Twarz" - dramat, reż. Małgorzata Szumowska - PREMIERA W PIĄTEK 13 KWIETNIA
Współczesna baśń o człowieku, który stracił twarz w wypadku. Po nowatorskiej operacji wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą jak go traktować. Staje się dla nich kimś obcym.
- "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" - dramat, komedia, kryminał, reż. Martin McDonagh - PREMIERA W PIĄTEK 13 KWIETNIA
Mildred Hayes ma dość wszystkiego. Ma dość nieudolności policji, która od kilku miesięcy nie potrafi znaleźć mordercy jej nastoletniej córki. Ma dość ludzi mówiących jej, że wszystko będzie dobrze, że taka po prostu kolej losu. Ma dość rozsadzającego ją od środka poczucia winy, że nie była dobrą matką, że mogła tej śmierci zapobiec. Wynajmuje miejsce reklamowe na trzech nieco zapomnianych billboardach stojących na drodze do jej miasteczka, a na nich każe namalować bardzo obrazowy przekaz, wypowiadając w ten sposób wojnę wszystkim, którzy nie chcą jej ulżyć w cierpieniu. Zgorzkniała, zdesperowana Mildred nie spodziewa się, że jej prowokacyjny gest zapoczątkuje reakcję łańcuchową, która dotknie dziesiątki mieszkańców miasteczka, również bliskie jej osoby. I jak na dobrą brutalną przypowieść o meandrach ludzkiej natury przystało, pozwoli jej to lepiej zrozumieć swych wrogów - gniewnych, impulsywnych, szczodrych i pięknych w swoich słabościach ludzi, którym przeważnie warto dać drugą szansę.