Reklama

Wiemy, do kogo należała czaszka odkopana w kościele

Opublikowano:
Autor:

Wiemy, do kogo należała czaszka odkopana w kościele - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

W ruinach kościoła Św. Ducha w Jarocinie wykopano we wtorek ludzkie szczątki. Do kogo należały i z jakiego okresu pochodzą? Zobacz wideo i zdjęcia.

Badania archeologiczne, na zlecenie Muzeum Regionalnego w Jarocinie, prowadzi Zespół Badań Konserwatorskich z Lutomierska. Gmina przekazała muzeum na ten cel 15 tys. zł dotacji.

– Prace są związane z wyjaśnieniem wielu kwestii historycznych dotyczących rozwoju tego poszpitalnego kościoła. Na razie wykopy realizujemy wewnątrz, żeby stwierdzić, jakie były jego przebudowy, jakie są poziomy grobów, czy w ogóle są groby, czy są krypty, no i oczywiście wydobyć wszystkie znaleziska, które tutaj pozostały od czasu funkcjonowania tego kościoła – wyjaśnia Błażej Muzolf z Zespołu Badań Konserwatorskich z Lutomierska.

Archeolodzy rozpoczęli prace we wtorek. Już drugiego dnia mogli się jednak pochwalić ciekawymi znaleziskami. Oprócz fragmentów płytek posadzkowych, glinianych naczyń, szkieł pochodzących prawdopodobnie z witraży i XVIII-wiecznej monety, badaczom udało się znaleźć ludzką czaszkę. – Stwierdziliśmy już, że we wnętrzu kościoła znajduje się bardzo dużo pochówków – potwierdza Błażej Muzolf. Na razie o znalezionej czaszce wiadomo niewiele. – Możemy powiedzieć, że jest to osoba dorosła, bardzo interesująca ze względu na uformowanie czaszki, bo odkryta żuchwa w ogóle nie ma zębodołów, czyli osobnik był na pewno silnie schorowany i zęby mu nie wyrosły – opowiada archeolog. Znalezisko pochodzi najprawdopodobniej ze schyłku XVI wieku.

W dalszej kolejności wykopy będą prowadzone na zewnątrz murów świątyni. Archeolodzy chcą odkryć zasięg zakrystii, przykościelnego cmentarza oraz sprawdzić, czy w pobliżu były inne budynki.

Badania archeologiczne – jak tłumaczy wiceburmistrz Jarocina Robert Kaźmierczak – mają odpowiedzieć na pytania, jak wyglądał kościół św. Ducha kiedyś i jakie funkcje może w przyszłości pełnić. – Plany są takie, żeby to nie było jedynie miejsce sakralne, ale również przeznaczone do innych celów, na przykład kulturalnych – mówi zastępca burmistrza.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE