Reklama

Wielkanoc w Europie w obliczu pandemii. Jak ją celebrują jarociniacy zagranicą?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Co kraj to obyczaj, dlatego nic dziwnego, że tradycje związane z Świętami Wielkanocnymi są w wielu miejscach zgoła inne od naszych. Łączy je jedno - jest to chwila na spędzenie czasu z rodziną, moment wyciszenia i odpoczynku od codziennych problemów. W tym roku dodatkowym wspólnym elementem są obostrzenia. Jak celebrują święta jarociniacy zagranicą.

Reklama

Francuskie polowanie na jajka tylko w domach lub ogrodach

Święta Wielkiej Nocy we Francji mają charakter mniej religijny, a bardziej handlowy. Najbardziej znanym symbolem wielkanocnym są tu czekoladowe figurki zajączków. W Niedzielę Palmową Francuzi poświęcą gałązki bukszpanu. Nie zabraknie też popularnej tradycji, jaką jest szukanie całą rodziną czekoladowych jaj. 

Moja córka i dzieci znajomych uwielbiają tę zabawę. Organizujemy ją najczęściej w ogrodach, niestety obecnie nie możemy spotykać się z nikim spoza rodziny więc przyjdzie mi chować jajka w mieszkaniu. Ta tradycja świąteczna przerodziła się w zabawę dla najstarszych pod nazwą „Chasse aux oeufs”. Niestety ani w parkach, ani na torach wyścigowych nie będzie wielkiego szukania jaj. Francuzi spędzą te święta zamknięci - mówi Katarzyna z Jarocina, która od 20 lat mieszka w Paryżu.

Na pewno we francuskich domach nie zabraknie słodyczy: czekoladowych baranków, zajączków czy rybek, którymi zostaną obdarowane dzieci. Na każdym świątecznym stole pojawi się udziec jagnięcy, najpopularniejsza potrawa wielkanocna we Francji. 

Jeśli chodzi o zwyczaje kulinarne, na francuskich stołach pojawią się pieczeń z baraniny, wykwintne pasztety oraz najrozmaitsze desery. Nie zabraknie też jajka, które  przyrządzone jest na wiele sposobów.

Jagnięcina i tradycyjny pudding na wielkanocnym stole

Brytyjskie świętowanie Wielkanocy rozpocznie się w Wielki Piątek i potrwa aż do poniedziałku, a wszystkie cztery świąteczne dni będą wolne od pracy. Wyjątkiem był zawsze Poniedziałek Wielkanocny, kiedy to przed pandemią odbywały się wyprzedaże.

 Tutaj nie ma tradycji święcenia potraw. W Wielką Sobotę wspólnie z mężem i dziećmi chodziliśmy do centrum Londynu, gdzie odbywały się uliczne festiwale. W pierwszy dzień świąt tradycyjnie spotykaliśmy się z rodziną i przyjaciółmi, często w parku lub poza miastem, zabieraliśmy ze sobą kosze pełne smakołyków. Teraz będziemy zamknięci w mieszkaniu, bo nawet ze sąsiadami nie wolno nam się spotykać - opowiada Iza, która wyszła za mąż za londyńczyka.

Pomimo trudnej sytuacji na śniadaniu wielkanocnym pojawią się gotowane jajka w najróżniejszej postaci. A po nim domownicy wymienią się podarkami oraz kartkami świątecznymi z życzeniami pomyślności i zdrowia. Na świątecznym obiedzie serwowana będzie pieczona jagnięcina, a na deser tradycyjny pudding, który na Wielkanoc przybiera formę tarty z custardem - słodkim sosem przypominającym nasz budyń posypanej rodzynkami.

W tym roku Wielkiej Brytanii zabawy świątecznych, których głównym elementem są jajka, odbędą się w domach lub prywatnych ogrodach, a nie jak zawsze w parkach 

Pochowam jajka w domu, żeby choć trochę zachować angielską tradycję - tłumaczy Iza.  

Lśniące czystością niderlandzkie domy i ulice, ale bez barwnych korowodów

Święta wielkanocne w Niderlandii bardzo różnią się od polskich. W całym kraju Wielkanoc jest celebrowana jako wielkie wiosenne Święto. Przygotowania do świątecznych dni to przede wszystkim zakupy. Najpierw mieszkańcy zaopatrują się wielkanocne ozdóbki: od pięknych wielkanocnych wieńców i stoików po kurczaczki, baranki, króliczki i plastikowe pisanki. 

Domy, a często również ogródki przystraja się już na parę tygodni przed Wielkanocą. Wnętrza są dekorowane żółtymi, wiosennymi kwiatami. W Holandii nie ma zwyczaju wysyłania życzeń na Wielkanoc. Niestety w Wielki Tydzień Niderlandczycy nie odwiedzą całymi rodzinami sklepów, w których królują wielkanocne produkty takie jak czekoladowe czy marcepanowe zajączki oraz jajka, wielkanocne ciasto Passtol pełne bakalii i nadzienia marcepanowego. Na zakupy wybiorą się w pojedynkę, aby zdobyć wszystko na świąteczny stół. 

Najważniejszym posiłkiem w Niedzielę Wielkanocną jest tutaj brunch, czyli tak zwane późne śniadanie.  Na stole pojawiają się wędliny, pasztety, sery, sałatki oraz różnorodne pieczywo i masło wymienia Martyna z Jarocina, która w Niderlandach mieszka z mężem i dwójką małych synów. 

Na deser podane zostanie wspomniane wcześniej ciasto Passtol, czekoladowe jajeczka oraz słodki chleb nadziewany rodzynkami skórką pomarańczy i cytryny. Po brunchu dzieci oddają się zabawie poszukiwania czekoladowych jajek schowanych przez wielkanocnego zajączka, ale tylko w mieszkaniu lub w ogrodzie, a nie jak zawsze w ogólnodostępnych parkach. 

Ta zabawa to duża radość dla dzieciaków, bo znalezione jajko należy do tego, kto je odszukał no i trzeba je zjeść, niestety nie będziemy mogli zgodnie z tutejszym zwyczajem wybrać się w drugi dzień świąt do parku, a potem do kawiarni. Z powodu pandemii jest to niemożliwe - opowiada Martyna. W Niederlandach przed świętami robi się porządki i to nie tylko w domach. Tutaj czystością lśnią chodniki, jezdnia i każdy zakamarek. Jednak w tym roku w poświąteczny poniedziałek zabraknie tańców i korowodów na ulicach. 

 

Wielkanocne zwyczaje na świecie

 Wielkanoc na całym świecie obchodzona jest w trochę inny sposób. Każdy region ma swoje tradycje, a jego mieszkańcy nie wyobrażają sobie świąt bez konkretnych obrzędów.

 • Czechy -  w Poniedziałek Wielkanocny mężczyźni małym batem, wykonanym z gałązki wierzby udekorowanej kokardami, dają klapsa kobietom. Według przesądu, zabawa ta dodaje pannom urody, zdrowia i zwiększa płodność.
 • Francja - w mieście Haux na cześć Napoleona robi się  omlet z ponad 4,5 tys. jaj. 
 • Korfu - (grecka wyspa) rano w Wielką Sobotę mieszkańcy wyspy wyrzucają przez okna naczynia. Pozbywają się w ten sposób starych garnków, patelni, ponieważ uważają, że do Wielkanocy należy pozbyć się wszystkich starych rzeczy.
 • Bułgaria - bitwa na jajka. Właściciel nienaruszonego jajka będzie miał szczęście przez nadchodzący rok.
 • Bermudy - w Wielki Piątek na Bermudach miejscowi puszczają zrobione własnoręcznie latawce.
 • Irlandia - Wielką Sobotę organizuje się tłumny pochód, na którego czele staje miejscowy rzeźnik niosący na kiju zawieszonego śledzia, symbolizującego post. Uczestnicy okładają kijami i pałkami rybę, którą ostatecznie wrzuca się do rzeki. 
 • Norwegia - w tym czasie pojawiają się w księgarniach specjalne kryminały, nazwane z okazji Wielkiej Nocy „Paskekrim”. W czasie Świąt można zakupić je w specjalnych pakietach, wersjach kieszonkowych lub w promocyjnej cenie. 
 • Włochy - czasie Świąt we Florencji organizowany jest pochód, w którym uczestniczą wszyscy mieszkańcy Florencji, wraz z w władzami miasta i muzykami. Za ludźmi przebranymi w średniowieczne stroje toczy się wielki wóz, wypełniony fajerwerkami. Wybuch wozu to zdecydowanie największa atrakcja parady.
 • Finlandia - w tym skandynawskim kraju dzieci przebierają się za czarownice i noszą witki wierzbowe przyozdobione piórami prosząc ludzi na ulicach o czekoladowe jajka. 
 • Hiszpania - w Wielki Czwartek w średniowiecznym mieście Verges w Hiszpanii odbywa się tradycyjny „dansa de la mort” czyli „taniec śmierci”. Ludzie ubierają się w kostiumy szkieletów i paradują ulicami. Procesja kończy się szkieletami niosącymi pudła z popiołem. Makabryczny taniec rozpoczyna się o północy i trwa przez trzy godziny.
 • Sycylia (włoska wyspa) - w Prizzi na Sycylii po ulicach chodzą grupy osób przebranych za diabły. Ich zadaniem jest udręczanie dusz, które tak naprawdę polega na wymuszeniu zapłaty za drinki.
 • Dania - wciąż żywa jest tradycja wysyłania wierszy do członków rodziny czy znajomych. Zamiast podpisu widnieje zagadka - tyle kropek, ile liter ma imię autora. Podczas wielkanocnego spotkania trzeba zgadnąć, od kogo dostało się w tym roku wiersz. Ten, kto nie jest w stanie poprawnie wskazać autora, musi mu dać w prezencie czekoladowe jajko.
 • Wielka Brytania - w brytyjskim miasteczku Bacup w wielkanocną niedzielę można zobaczyć występ mężczyzn z pomalowanymi na czarno twarzami i ubranych w dziwne stroje, którzy dyrygowani z pomocą bata wykonują szereg tańców ludowych.
 • Cypr - podobnie jak w Polsce, maluje się tu jajka, jednak wszystkie mają jedną barwę czerwoną symbolizującą krew Chrystusa. W Niedzielę Wielkanocną, przed śniadaniem, dochodzi do "bitwy na pisanki". 
 • Filipiny -  to tutaj kultywowana jest najbardziej drastyczna tradycja związana ze Świętami Wielkanocnymi. W Wielki Piątek setki mężczyzn upamiętniając męczeńską śmierć Chrystusa daje się bić bambusowymi biczami, a kiedy na ich ciałach pojawia się krew, biorą na barki krzyż, aby finalnie dać się na nim ukrzyżować.
 • Stany Zjednoczone - każdego roku w Stanach Zjednoczonych organizowany jest konkurs na najbardziej oryginalny wielkanocny kapelusz. W te święta nie tylko panie prześcigają się w pomysłach na niepowtarzalne nakrycie głowy. 
 • Węgry - tutaj podobnie, jak Polsce w Wielkanoc obchodzony jest Lany Poniedziałek. Z tą jedną różnicą, że zamiast wodą, mężczyźni pryskają kobiety odrobiną perfum. W zamian otrzymują całusa lub drobną sumę pieniędzy.
 • Armenia - do świątecznych zwyczajów należy wypiekanie chleba zwanego cheorek. Ormianie wierzą, ze gdy Matka Boska stała pod krzyżem Chrystusa, miała przy sobie chleb, który został zabarwiony na czerwono przez krew Zbawiciela.
 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy