Poświęcenie odnowionego grobowca oraz msza św. w intencji księdza wieloletniego proboszcza kotlińskiej parafii zakończyły główną część obchodów „Roku Księdza Stanisława Rymarkiewicza”.
Uchwałę w sprawie uczczenia pamięci zasłużonego duszpasterza w 100. rocznicę jego śmierci podjęła Rada Gminy w Kotlinie. Obchody zainaugurowano w poniedziałek 2 kwietnia otwarciem wystawy poświęconej księdzu Stanisławowi Rymarkiewiczowi w Bibliotece Publicznej. Ekspozycja będzie czynna do połowy maja. Znalazły się na niej unikatowe wręcz dokumenty odnalezione w muzeach i archiwach Poznania, Gniezna, Kalisza i Wschowy. Całość uzupełniają pamiątki pozostałe w Kotlinie m.in. kroniki chóru i banku spółdzielczego, w których powstawaniu uczestniczył ksiądz Rymarkiewicz.
W piątek 13 kwietnia w bibliotece odbyła się sesja naukowa współorganizowana z Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu, która była poświęcona nie tylko postaci kapłana, ale i kontekstowi politycznemu i społecznemu czasów, w jakich przyszło żyć i działać kotlińskiemu proboszczowi. Wzięło w niej udział kilkunastu naukowców i regionalistów. Sesję zorganizowała dr Iwona Barańska, a poprowadził dziekan wydziału - prof. Marian Walczak.
Obchody kontynuowano w sobotę. Wieczorem w kościele św. Kazimierza w Kotlinie odbył się koncert patriotyczny z udziałem chóru „Arion” (na zdjęciu), miejscowej młodzieży oraz artystów scen krakowskich. Główne uroczystości odbyły się jednak w niedzielę. W południe poświęcono odnowiony grobowiec księdza Stanisława Rymarkiewicza. Później wszyscy uczestnicy uroczystości w procesji przeszli do kościoła, gdzie odprawiona została msza św. w intencji zasłużonego kapłana i społecznika. W świątyni znajduje się epitafium, które zostało odrestaurowane jeszcze przed rozpoczęciem obchodów. Imię kapłana nosi też jedna z kotlińskich ulic.
Zakończenie uroczystości w ramach „Roku Księdza Stanisława Rymarkiewicza” planowane jest na listopad. Wtedy to ma zostać wmurowana i poświęcona druga tablica pamiątkowa.
(ls)