reklama

Starówka ożyje dzięki sztuce

Opublikowano:
Autor:

Starówka ożyje dzięki sztuce - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Jarociński starówka - ulice, place, podwórka i budynki w pobliżu rynku będą sceną kolejnej edycji „Wielkiego Teatru w Małym Mieście”. Na początek w jarocińskiej bożnicy odbędzie się spektakl „Smacznego!” Teatru Strefa Ciszy z Poznania. Założeniem tegorocznej edycji „Wielkiego Teatru w Małym Mieście” jest, aby prezentowane spektakle stanowiły element rewitalizacji, czyli „ożywienia” centrum Jarocina. W sumie zaplanowano 10 wydarzeń artystycznych. Na początek stowarzyszenie zaprasza widzów do bożnicy żydowskiej przy ul. Małej (wejście od ul. Śródmiejskiej). W piątek 11 maja (godz. 20.00) oraz sobotę 12 maja (godz. 18.00) w tym właśnie miejscu odbędzie się przedstawienie „Smacznego!” w wykonaniu poznańskiego Teatru Strefa Ciszy. Ilość miejsc na widowni jest bardzo ograniczona. Spektakl jednorazowo będzie mogło obejrzeć jedynie 50 widzów. Bilety w cenie 10 zł (do 10 maja) i 15 zł (w dniu spektakli) można nabyć w kasie kina „Echo” oraz w Cafe Kadr.

Tydzień później, w sobotę 19 maja na rynku zostanie pokazany spektakl plenerowy nawiązujący do tradycji żydowskiej, a dokładnie legendarnej postaci Golema, stworzonej przez pochodzącego z Poznania rabina Pragi - Jehudę Löw ben Bezalela, zwanego Maharalem.  Przedstawienie „Rabin Maharal i Golem”  wyreżyserował Lech Raczak - współtwórca Teatru Ósmego Dnia oraz dyrektor artystyczny festiwalu teatralnego „Malta”, na którym przedstawienie miało swoją premierę. W Jarocinie ostanie pokazane w trakcie Nocy Muzeów. Początek o godz. 21.00.

Kolejne spektakle w ramach Wielkiego Teatru w Małym Mieście, w tym kilka skierowanych do dzieci, zostaną wystawione już w czerwcu. Projekt otrzymał ministerstwa dofinansowanie z budżetów ministerstwa kultury, gminnego i powiatowego oraz z urzędu marszałkowskiego.

(ls)

"Wielki Teatr w Małym Mieście" to projekt Stowarzyszenia Jarocin XXI. Od siedmiu lat jarociniacy mają okazję oglądać wyjątkowe przedstawienia, których scenerię stanowi miasto, ale i nieodstępne na co dzień obiekty. Miejscem dla kultury stają się więc przestrzenie, które z pozoru się wcale do tego nie nadają: targowisko, parkingi, rynek, hale naprawcze, nieczynny sklep czy budynki byłej parowozowni. Przedstawienia teatralne są wydarzeniami same w sobie, a jednocześnie przybliżają historię tych miejsc - tą odległą i współczesną.

Fot. Julian Pęksa

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE