Reklama

Spotkanie z biblistą i autorem przekładu Pisma Świętego na język kaszubski. W piątek w Kamienicy Kultury

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wytwórnia Kreatywna Wronki

Spotkanie z biblistą i autorem przekładu Pisma Świętego na język kaszubski. W piątek w Kamienicy Kultury - Zdjęcie główne

Spotkanie z biblistą i autorem przekładu Pisma Świętego na język kaszubski. W piątek w Kamienicy Kultury | foto Wytwórnia Kreatywna Wronki

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura W najbliższy piątek (18 listopada 2022r.) w Kamienicy Kultury w Jarocinie odbędzie się spotkanie z ojcem prof. Adamem Sikorą, wybitnym biblistą, autorem przekładu Pisma Świętego na język kaszubski. Okazją do rozmowy będzie najnowsza publikacja poświęcona wyspie Patmos, na której św. Jan napisał Apokalipsę.

Reklama

Na spotkanie z ojcem profesorem Adamem Sikorą zaprasza Biblioteka Francesco - Filia Biblioteki Głównej Prowincji św. Franciszka Zakonu Braci Mniejszych działająca w ramach parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie wraz z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Jarocin. Spotkanie, poświęcone najnowszej książce profesora, "PATMOS - wyspa św. Jana", odbędzie się w piątek 18 listopada w Kamienicy Kultury w Jarocinie (Rynek 17). Początek o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Kim jest ojciec profesor Adam Sikora?

Ojciec Adam Sikora to franciszkanin, biblista, profesor dr hab. nauk teologicznych, wykładowca na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest autorem przekładów ksiąg biblijnych z języków oryginalnych na język polski i kaszubski oraz opracowań z zakresu studium Pism św. Jana Apostoła. Opublikował ponad dwadzieścia pozycji książkowych i ok. 160 artykułów naukowych i popularnonaukowych. Był pierwszy przełożonym nowo powstałej prowincji św. Franciszka z Asyżu Zakonu Braci Mniejszych w Polsce z siedzibą w Poznaniu. Ojciec Adam jest również od 2004 r. inicjatorem kaszubskich widowisk "Verba Sacra", podczas których w wejherowskiej kolegiacie prezentowane są teksty biblijne po kaszubsku. Kapituła Kaszubskiej Nagrody Literackiej doceniła to wyjątkowe dokonanie, jakim było przetłumaczenie wszystkich ksiąg Tory i podjęła decyzję o uhonorowaniu ojca profesora Kaszubską Nagrodą Literacką za rok 2019.

O czym jest książka "Patmos - wyspa św. Jana"? 

Książka "PATMOS - wyspa św. Jana. Miejsca na Patmos związane z Apostołem znane z tradycji spisanych i ustnych" to efekt wieloletnich badań prowadzonych przez autora oraz pogłębionych analiz. Dużym atutem wydawnictwa, oprócz treści, jest także bogata szata graficzna - ponad 190 zdjęć i grafik. Zarazem to pierwsze tak wyjątkowe kompendium wiedzy o najważniejszej dla chrześcijaństwa wyspie. Pierwsze trzy rozdziały i rozdział ostatni, piąty, osadzają główny wątek w szerokim kontekście: ukazują zarys historii Patmos od czasów prehistorycznych, do dnia dzisiejszego, przedstawiają realia geograficzne, podają podstawowe informacje na temat osoby i losów św. Jana przed przybyciem na Patmos. Na kanwie osobistych poszukiwań i doświadczenia miejsc pobytu Jana na wyspie wzmiankowanych przez te tradycje, ojciec Adam Sikora dokonał opisu tych miejsc, a następnie krytycznej oceny danych na ich temat pochodzących z tych dwóch tradycji, konfrontując je z wynikami prac archeologicznych i opracowaniami historycznymi. I to właśnie poświęcony tym kwestiom rozdział czwarty, stanowi o nowatorskim charakterze całej publikacji, tworząc niejako „rejestr” miejsc janowych na Patmos i wskazując ich lokalizację na mapie. 

Na spotkaniu będzie możliwość nabycia książki oraz otrzymania autografu autora. Można ją również nabyć na stronie wydawcnictwa Bonus Liber [TUTAJ]

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy