Reklama

Spędź niedzielę na stacji Brzostów Wlkp. Naprawdę warto się tam wybrać

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiały organizatora

Spędź niedzielę na stacji Brzostów Wlkp. Naprawdę warto się tam wybrać - Zdjęcie główne

Spędź niedzielę na stacji w Brzostowie. Naprawdę warto się tam wybrać | foto Materiały organizatora

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Już jutro na nieczynnej stacji Brzostów Wlkp. pojawi się po raz pierwszy od 10 lat pociąg osobowy, którym można będzie odbyć podróż do Jarocina i z powrotem. Ale to nie koniec wyjątkowych atrakcji, jakie zapowiadają organizatorzy festynu, jaki będzie towarzyszył temu wydarzeniu.

Reklama

Jutro (niedziela 20 czerwca) na nieczynnej stacji Brzostów Wlkp. będzie się wiele działo. Od godz. 12.00 do 18.00 będzie można skorzystać z wielu atrakcji.  

- Dlaczego warto się do nas wybrać? Na pewno z tego względu, że będzie piękna, wspaniała pogoda, więc grzech będzie siedzieć w domu - żartuje Jarosław Korzyniewski, prezes Stowarzyszenia Szerokim Torem - Jarocińska Kolej Drezynowa w Jarocinie. - A tak już na poważnie, to udało nam się przygotować taką "mieszaninę" różnych atrakcji, których w Jarocinie i w okolicach nie było można do tej pory zobaczyć. Połączyliśmy w sumie dwa bardzo różne światy - kolejowy i militarny. 

Dodaje, że będzie można korzystać z drezyn i to nie tylko tych, jakimi dysponuje jarocińskie stowarzyszenie, ale również z tymi, które zostaną udostępnione przez Słupską Kolej Drezynową.

- Właśnie wiozą swój sprzęt, który wieczorem postawimy na tory. To będą całkowicie inne pojazdy od tych, które my mamy. Nasze też będą dostępne cały czas, ale na krótszej niż zwykle trasie, żeby jak najwięcej ludzi mogło z nich skorzystać. Do tego będzie wystawa broni kolekcjorskiej przygotowana przez Stowarzyszenie "Grot" i Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Jarocina. Można będzie zobaczyć egzemplarze od 1900 roku aż do współczesnych z 2019 i 2020 roku. Będzie naprawdę, co oglądać. Wśród nich są takie perełki, które można było oglądać jedynie w filmach czy w telewizji - wymienia prezes Korzyniewski. - Jeżeli chodzi o sferę militarną, to będą u nas dwa pojazdy BRDM: jeden bojowy wóz piechoty z działkiem, a drugi do przenoszenia wyrzutnią rakietowych krótkiego zasięgu. Już dotarła do nas 12-tonowa, 6-osiowa ciężarówka. Z tego, co wiemy, w Polsce jest tylko 12 jeżdżących egzemplarzy, z czego pozyskane z wojska i militarnie utrzymane są tylko 3. Takie, jak ta prezentowana na naszym festynie, z taką zabudową są tylko dwie w kraju. Co godzinę można będzie się nią przejechać.

   

Swoje stoisko będzie miała jarocińska policja, która będzie promowała m.in. bezpieczne zachowanie na drodze. Koło Gospodyń Wiejskich z Brzostowa przygotowało m.in. smalec domowej roboty, więc na festynie można będzie z nim zjeść pajdę chleba. Będą też lody dla ochłody. Swój wóz i jego wyposażenie prezentować będzie Ochotnicza Straż Pożarna z Góry. 

 

Przysłowiową "wisienką na torcie" ma być przyjazd pociągu specjalnego "Brzostek", który ma mieć miejsce ok. godz. 15.30.

- Odbędzie się to po dziesięciu latach od zawieszenia kursowania na trasie Jarocin - Leszno. Atrakcją dla miłośników kolei będą z pewnością manewry, jakie będzie musiał wykonać na stacji w Brzostwie. Bocznica, na której się to odbędzie, najprawdopodobniej nigdy nie była używana. Będzie to pierwszy raz, gdy wjedzie na nią pociąg osobowy - podkreśla Jarosław Korzyniewski. - Takiego wydarzenia u nas do tej pory nie było. I na pewno będzie ono kontynuowane. Już teraz mamy pomysły na przyszły rok. 

 

Pół godziny później (około 16.00) pociąg zamieni się w kolejny skład żelazny i jako pociąg specjalny "Cegiełka" wyruszy do Jarocina i z powrotem. Koszt tego przejazdu wynosi 39 zł od osoby. Bilety można będzie nabyć na stacji Brzostów Wlkp.. Trzeba jednak przyjechać po nie trochę wcześniej. Szczegółowe informacje na temat pociągów specjalnych można znaleźć [TUTAJ]. Podróż pociągiem retro będzie trwała około godziny. Po powrocie na stację Brzostów Wlkp. odjedzie w swoje macierzyste strony, czyli do Wrocławia. 

 

 

Dojazd na stację Brzostów Wlkp. będzie możliwe od strony Birexu. Organizatorzy proszą uczestników o umieszczenie białych kartek za przednią szybą samochodów, będzie im łatwiej kierować auta na miejsca parkingowe.


Organizatorami wydarzenie są: Turystyka Kolejowa TurKol.pl, Stowarzyszenie Sympatyków Kolei we Wrocławiu, Stowarzyszenie Szerokim Torem - Jarocińska Kolej Drezynowa, sołectwo Brzostów, a partnerami: PKP PLK, Koło Gospodyń Wiejskich w Brzostowie, Słupska Powiatowa Kolej Drezynowa, OSP Góra, Stowarzyszenie RoweLOVE Jarocin, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy JarocinKomenda Powiatowa Policji w Jarocinie oraz Jarocińskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie GROT.

PARTNERZY:
PKP PLK
Koło Gospodyń Wiejskich w Brzóstowie
Słupska Powiatowa Kolej Drezynowa
OSP Góra
RoweLove Jarocin
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin
Komenda Powiatowa Policji w Jarocinie
Jarocińskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie GROT

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy