Reklama

Spacery po dawnym Jarocinie. Archeolog odkryje tajemnice miasta

Opublikowano: śr, 28 cze 2017 12:37
Autor:

Spacery po dawnym Jarocinie. Archeolog odkryje tajemnice miasta  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

Jarocin. Spacer. Spacery po dawnym Jarocinie. Odkrywanie tajemnic miasta. Spacer z archeologiem

 

"Spacery po dawnym Jarocinie" to organizowany przez Muzeum Regionalne w Jarocinie cykl wycieczek po mieście z przewodnikiem. Poza pracownikami muzeum historię miejsc i związanych z nimi ludźmi opowiadać będą mieszkający tam w przeszłości lub obecnie jarocinianie, a także badacze. W niedzielę 2 lipca o godz. 16.00 na pierwsze spotkanie zaprosi archeolog Dariusz Andrzejczak, odkrywający od ubiegłego roku nie tylko groby w pobliżu kościoła św. Ducha.

 

Cykl "Spacery po dawnym Jarocinie" będzie organizowany przez Muzeum Regionalne w Jarocinie w związku z przypadającym w tym roku 760-leciem Jarocina, ale też działaniami mającymi na celu rewitalizację starówki. - W co drugą niedzielę zaprosimy jarocinian, a w przyszłości może także przyjezdnych, na godzinne, może półtoragodzinne spacery do miejsc, które mają swoje ciekawe historie.

 

Niektóre są znana, wielokrotnie opowiedziane i wiele osób  już je słyszało. Inne zostały nawet spisane, ale trafiły tylko niewielkiej grupy odbiorców. Jeszcze inne zostaną opowiedziane dopiero pierwszy raz - zapowiada dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie. - Spacery mają być elementem działań ożywiających jarocińską starówkę. Rewitalizacja nie uda się bez udziału mieszkańców. Podejmujemy próbę ściągnięcia na rynek, przyległe ulice, do parku jarocinian, którzy chcą poznać historię swojego miasta opowiadaną przez jarocinian mieszkających tutaj w przeszłości lub obecnie i potrafiących interesująco o tym opowiadać. Po każdym spacerze kolejne osoby będą znały te historie i może przyprowadzą następne -  mówi zastępca burmistrza Robert Kaźmierczak.

 

W najbliższą niedzielę, 2 lipca na spacer po Jarocinie z przełomu XVIII i XIX wieku zaprosi archeolog Dariusz Andrzejczak, który wznowił właśnie prace archeologiczne i ekshumacyjne w parku, w pobliżu ruin kościoła św. Ducha. Podczas ubiegłorocznych badań, kierowany przez archeologa zespół odkrył i wydobył szczątki blisko stu osób pochowanych w sąsiedztwie kościoła i pod nasypem dawnego amfiteatru. W tym miejscu pod koniec XVIII i na początku XIX wieku był zlokalizowany cmentarz parafialny.  Szczątki trafiły do pracowni badań anropologicznych. Jesienią 2016 r. pod nasypem amfiteatru odkopane zostały też pozostałości prawdopodobnie XIX-wiecznej śluzy regulującej poziom wody znajdującej się w tym miejscu sadzawki.  

 

Spacer 2 lipca rozpocznie się o godz. 16.00 w Pałacu Radolińskich krótką prezentacją prezentującą wyniki ubiegłorocznych badań, a następnie archeolog przeprowadzi zainteresowanych na miejsce wykopalisk. Od kilku dni trwa tam wydobywanie szczątków ludzkich pochowanych na kilku poziomach. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE