Reklama

Organizacja Harcerska „Rodło” istnieje już 20 lat

Opublikowano:
Autor:

Organizacja Harcerska „Rodło” istnieje już 20 lat - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

Dzisiaj mija 20. rocznica powstania Organizacji Harcerskiej „Rodło”. Jest to rdzennie jarocińska organizacja, która powstała z potrzeby niezależności i posiadania większego wpływu na harcerstwu.  

- Po obozie, który odbył się latem 1992 roku w Pogorzelicy poczuliśmy niezadowolenie i niedosyt. Swoimi wątpliwościami podzieliliśmy się z rodzicami naszych harcerzy. I to od nich wyszła propozycja, że może spróbowalibyśmy coś założyć. Tradycja ścisłej współpracy z rodzicami trwa zresztą do dziś. Dwadzieścia lat temu chcieliśmy wrócić do korzeni harcerstwa, do skautingu. Czy chociażby do przebywania częściej w lesie niż w harcówce. I to jest to, co do dzisiaj przyciąga do nas dzieci - wspomina Robert Wencek, komendant Organizacji Harcerskiej „Rodło” im. Szarych Szeregów w Jarocinie. Organizacja rozpoczęła oficjalną działalność 12 marca 1993 roku (na zdjęciu zjazd założycielski). 

Inauguracją roku jubileuszowego ma być biwak, który odbędzie się w dniach 15 -17 marca w Jaraczewie. W trakcie uczestnicy będą poznawać historię organizacji. Przy okazji 20-lecia „Rodło” zmieniło mundury na nowe. Zuchy będą mieć jednakowe koszulki i dżokejki z logo. Od czerwca ma się zmienić wygląd strony internetowej www.rodlo.ovh.org, która ma być znacznie bogatsza i interaktywna. - Kiedy pięć lat temu spaliła się siedziba, ktoś z młodszych harcerzy rozesłał sms-a: „harcerstwo to nie harcówka, harcerstwo to my”. Przez te lata udało nam się wyremontować część pomieszczeń. Do końca potrzeba jeszcze z dwa lata. Teraz skupiliśmy się jednak na pracy z młodzieżą. Obecnie reaktywujemy dwie drużyny zuchowe. We wrześniu ma powstać trzecia na terenie gminy Żerków. Organizacja liczy obecnie około 100 osób. Działają na terenie Jarocina, Mieszkowa i Witaszyc - tłumaczy komendant Wencek.

OH „Rodło” w tym roku jest także współorganizatorem obchodów 100. rocznicy pierwszej zbiórki harcerskiej w Jarocinie, które odbędą się pod koniec kwietnia. Tydzień później zaplanowano główne obchody jubileuszowe. W sobotę 4 maja otwarta zostanie izby pamięci w harcówce oraz odbędzie się ognisko, na które harcerze zapraszają wszystkich byłych członków i sympatyków "Rodła". W niedzielę 5 maja ma się odbyć msza św., na której zostanie poświęcony sztandar. Właśnie trwa zbiórka funduszy na ten cel. Jego koszt to ok. 5 tys. zł. Do tej pory "Rodło" pozyskało ponad 2 tysiące złotych. 

Komitet organizacyjny przyjmuje do 15 kwietnia informacje od osób, które chcą skorzystać z noclegów w Zespole Szkół nr 3 w Jarocinie w nocy z 4 na 5 maja. Zgłaszać można się mailowo na adres: [email protected] lub pod nr. tel. 724/035-118. Na koniec roku jubileuszowego, we wrześniu lub październiku planowane jest spotkanie różnych organizacji harcerskich. Ma to być okazja do podyskutowania na temat tego, co je łączy, a co dzieli.   

(ls)

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE