Reklama

Odpust w ruinach kościoła św. Ducha w Jarocinie. Parafia zaprasza

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum/Lidia Sokowicz

Odpust w ruinach kościoła św. Ducha w Jarocinie. Parafia zaprasza - Zdjęcie główne

Co roku w ruinach kościoła Świętego Ducha podczas Jarocin Festiwalu odbywa się msza w intencji zmarłych muzyków | foto Archiwum/Lidia Sokowicz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Parafia św. Marcina w Jarocinie zaprasza w najbliższą sobotę (27 maja) na wspólną modlitwę do ruin kościoła Świętego Ducha, które znajdują się na terenie parku Radolińskich. Okazją jest niedzielny odpust.

Reklama

Zielone Świątki - czyli uroczystość Zesłania Ducha Świętego to jedno z najstarszych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Kończy okres wielkanocny. W sobotę, 27 maja, w wigilię uroczystości, o godz. 20.00 w ruinach kościoła św. Ducha w Jarocinie rozpocznie się nabożeństwo Maryjne. Później będzie okazja do wspólnej modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu. O godz. 21.00 zaplanowano mszę św. Modlitwę poprowadzą: ksiądz Paweł Gomółka z parafii św. Marcina, ksiądz Przemysław Kapała z parafii Chrystusa Króla oraz Schola Invictus z parafii św. Marcina w Jarocinie, jak również młodzież zaangażowana w działalność DomSpot Jarocin i Stowarzyszenia „Tratwa”. 

Dlaczego kościół św. Ducha w Jarocinie jest w ruinie?

Kościół noszący wezwanie Świętego Ducha w Jarocinie został wybudowany ok. 1516 r. Była to świątynia szpitalna, przeznaczona głównie dla biednych. Pierwotnie usytuowano go za miastem. Miał posiadać trzy ołtarze. Z powodu pożaru w 1833 r. zaprzestano odprawiać w nim nabożeństw. Według Stanisława Karwowskiego, stan techniczny świątyni już w 1777 r. był fatalny. W latach 1770-1820, podczas gruntownej przebudowy kościoła św. Marcina, we wnętrzach kościoła Świętego Ducha odbywały się regularne nabożeństwa parafialne, a poza murami pochowano ok. 445 mieszkańców Jarocina. Potwierdziły to ostatnie badania archeologiczne.

Ruiny kościoła św. Ducha w ostatnich latach przeszły gruntowną renowację. Położono w nich posadzkę, a na górną część - dach z pleksi, który został założony w taki sposób, aby bryła pozostała niezmieniona. W środku zainstalowano tzw. belkę tęczową z krzyżem. We wnętrzu świątyni odbywają się wydarzenia religijne - msze św. odpustowe, Eucharystie w intencji zmarłych muzyków podczas Jarocin Festiwalu (na zdjęciu zeszłoroczna Euhcrystia, której przewodniczył ojciec Kordian Szwarc - obecnie proboszcz w Olsztynie) i - jak do tej pory - jeden ślub. Organizowane są również wydarzenia kulturalne - koncerty, spotkania autorskie i wystawy. Teren wokół kościoła został oczyszczony z kości przez archeologów. Po przeprowadzeniu badań antropologicznych, szczątki dawnych mieszkańców naszego miasta zostały pochowane w mogile zbiorowej na cmentarzu komunalnym w Jarocinie. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy