Różni ich wiek, technika plastyczna, ale łączy wspólna pasja, zamiłowanie do tworzenia. Dzieła uczestników „(dla)Więzi” - projektu kulturalnego dla dwóch pokoleń, realizowanego przez Stowarzyszenie Jarocin XXI można oglądać do 11 stycznia w holu pałacu Radolińskich, a do 18 stycznia w Muzeum Regionalnym w Jarocinie.
Obrazy są efektem półtorej roku pracy, w tym dwóch letnich plenerów malarskich. Grupa artystów - amatorów w wieku od 9 do 75 lat spotykała się co miesiąc w weekendy w pałacu Radolińskich. Dla części z nich przygoda ze sztuką dopiero się zaczynała. Dla innych była to okazja do kontynuowania pasji, którą z różnych powodów odłożyli na wiele lat. Seniorzy pracowali pod okiem artysty plastyka Zbigniewa Pieczyńskiego, a młodsi - Małgorzaty Kruk. Mieli możliwość pracy na profesjonalnych materiałach używanych przez plastyków. Uroczyste podsumowanie projektu odbyło się w sobotę 15 grudnia. Odbyły się wtedy otwarcia dwóch wystaw. W trakcie można było też zobaczyć nieudźwiękowiony jeszcze film dokumentujący wszystko, co działo się w trakcie realizacji projektu. Paweł Kula - prezes Stowarzyszenia Jarocin XXI podkreślił, że zajęcia plastyczne na pewno będą kontynuowane do czerwca. Najbliższe zajęcia otwarte dla wszystkich chętnych odbędą się w ostatni weekend stycznia. Zajęcia rozpoczynają się o godz. 10.00.
Projekt „(dla) Więzi” to nie tylko warsztaty plastyczne. Zbliżeniu różnych pokoleń służyły także zajęcia teatralne, wykłady i pokazy filmowe. Efektem starań było m.in. powstanie grupy teatralnej 50+, która przygotowała spektakl „Rymowanki dla dużych dzieci” oparty na „Limerykach” Wisławy Szymborskiej. Sztukę wystawiono aż czterokrotnie. Obejrzało ją 250 widzów. W listopadzie zorganizowano koncert „Waglewski Fisz Emade”. Przedsięwzięcie, które było realizowane od maja 2011 do grudnia 2012, otrzymało wsparcie z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (136 tys. zł), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (30 tys. zł) i budżetu gminy Jarocin (10 tys. zł).
(ls)
Młodzi w pałacu, dorośli w ratuszu
Opublikowano:
Autor: lsokowicz
Przeczytaj również:
Kultura
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE