W ramach spotkań mieszkańcy mają okazję poznać dzieje miasta prezentowane z perspektywy trzech wyznań: katolickiej, ewangelickiej oraz judaizmu. W trakcie pierwszego odkryte zostały tajniki jarocińskiego ratusza, a w ostatnią niedzielę września Ilona Kaczmarek z Muzeum Regionalnego w Jarocinie oprowadziła wszystkich po zakamarkach kościoła św. Marcina. To najstarsza świątynia w Jarocinie. Jej początki sięgają XIII wieku - była to wówczas budowla drewniana. Dziś kościół farny jest prawdziwą wizytówką miasta, a jego wysoka dzwonnica na stałe wpisała się w jarocińską panoramę. Mieszkańcy mieli okazję dowiedzieć się m.in. dlaczego dawni proboszczowie nie użytkowali znajdującego się tu skarbca, gdzie wokół kościoła usypane są mogiły i dlaczego budynek był wewnątrz nieustannie brudny.
Kolejne dwa spotkania z historią naszego miasta odbędą się w październiku. Już w najbliższą niedzielę (13 października) swoje podwoje otworzy kościół św. Jerzego, który w przeszłości był świątynią ewangelicką. Cykl zakończy opowieść o jarocińskich Żydach. W ostatnią niedzielę (29 października) rozpocznie się ona przy synagodze, a zakończy w Kamienicy Kultury, której właścicielem przed wojną był jeden z jarocińskich Żydów - Kaffe. Tam odbędzie się prelekcja o społeczności żydowskiej na ziemi jarocińskiej. Początek spotkań zaplanowano na godz. 16.00. Wstęp wolny.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.