reklama

Gitarzyści w kościele, wino w krużgankach

Opublikowano:
Autor:

Gitarzyści w kościele, wino w krużgankach - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

W drugiej połowie sierpnia w Jarocinie znów zagości muzyka gitarowa. Już po raz piąty, a czwarty raz w naszym mieście, odbędą się koncerty i kurs mistrzowski, w którym weźmie udział blisko setka uczniów i studentów uczelni muzycznych z kraju i zagranicy. Będą doskonalić swoje umiejętności pod okiem najwybitniejszych wirtuozów. W ramach Polskiej Akademii Gitary przewidziano 60 koncertów w 34 miejscowościach w całej Wielkopolsce. Aż dziesięć wydarzeń artystycznych będzie miało miejsce w Jarocinie. Nowością jest to, że wszystkie koncerty zostaną przeniesione do kościoła św. Marcina. - Od początku przymierzaliśmy się do tego miejsca, ale świątynia św. Jerzego ma zdaniem specjalistów lepszą akustykę dla gitary klasycznej. Chcemy jednak spróbować czegoś nowego. Wydaje się, że ten kościół lepiej się sprawdzi jako miejsce festiwalowe. Bardzo inspirujący dla nas jest ten piękny krużganek. W czasie co najmniej dwóch koncertów w ustaleniu z księdzem proboszczem chcemy tam serwować dobre wino nawiązujące do tematyki koncertów. Chcielibyśmy, aby stało się to miejscem spotkań jarociniaków z artystami, którzy tutaj przyjeżdżają -podkreśla dr Przemysław Kieliszewski, dyrektor organizacyjny festiwalu Polska Akademia Gitary.

W sobotę 25 sierpnia w Jarocinie gościć będzie Pepe Romero - artysta, który „tworzy historię gitary klasycznej”. Dzień po swoim koncercie w auli uniwersyteckiej w Poznaniu poprowadzi „lekcję mistrzowską” w pałacu Radolińskich (godz. 11.00). W tym roku po raz pierwszy koncertom towarzyszyć będą dwa seanse z „gitarą w roli głównej” w kinie „Echo”. Bilety na każdy z seansów kosztują 10 zł. Zaplanowano także dwa wydarzenia na Free.Wolnej Polanie w parku. W czwartek 23 sierpnia od godz. 20.00 zabrzmi muzyka flamenco, a w sobotę 25 sierpnia swoją najnowszą płytę „Signs” będzie promował Mietek Szcześniak. - Flamenco jest jednym z takich gatunków muzycznych, które wprost się kojarzą z gitarą, dlatego coraz więcej jest go na naszym festiwalu. Zresztą jest to rodzaj muzyki bardzo lubiany, więc możemy chyba liczyć na spore zainteresowanie ze strony publiczności. Tym bardziej, że wszystkie koncerty w Jarocinie są za darmo. Jest to możliwe dzięki grantom otrzymanym z budżetu miasta oraz ze środków unijnych - tłumaczy dr Kieliszewski. Polską Akademię Gitary w Jarocinie zainauguruje happening na rynku w niedzielę 19 sierpnia. O godz.13.30 można będzie usłyszeć „De Jacarandá”, które zaprezentuje tradycyjną muzykę Ameryki Łacińskiej.

(ls)

KONCERTY I SEANSE FILMOWE W RAMACH POLSKIEJ AKADEMII GITARY NA ZIEMI JAROCIŃSKIEJ:
19 sierpnia, godz. 13.30 (Rynek) - „De Jacarandá” (Meksyk, Brazylia, Peru) - tradycyjna muzyka Ameryki Łacińskiej (happening), godz. 16.00 (pałac, Śmiełów) - Igor Dedusenko (Białoruś)

20 sierpnia, godz. 19.00 (kościół św. Marcina) - Estrada Młodych - Adam Woch i  Dariusz Lampkowski, godz. 20.00 (kościół św. Marcina) - "Kupiński Guitar Duo”, godz. 20.30 (kino „Echo”) - seans „W roli głównej: Gitara” - „Once”

21 sierpnia, godz. 19.00 (kościół św. Marcina) - József Eötvös (Węgry), godz. 20.00 (kościół św. Marcina) - „Duo La Corda”- Jan Skryhan, Katsia Prakopchyk (Białoruś)

22 sierpnia, godz. 19.00 (kościół św. Marcina) - Andrzej Mokry (Hochschule für Musik Halle), godz. 20.30 (kino „Echo”) - seans „W roli głównej: Gitara” - „Będzie głośno”

23 sierpnia, godz. 20.00 (Free.Wolna Polana, park) - Carlos Piñana Flamenco Duo (Hiszpania) - Carlos Piñana (gitara) i Cristobal Muñoz (taniec)

25 sierpnia, godz. 11.00 (pałac Radolińskich) - Warsztaty Gitarowe z Gwiazdą: Pepe Romero, godz. 17.00 (pałac Radolińskich) - koncert uczestników kursu gitarowego, godz. 20.00 (Free.Wolna Polana, park) - koncert Mietka Szcześniaka z zespołem

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE