Reklama

Dzisiaj Wielki Piątek. W kościele Droga Krzyżowa

Opublikowano:
Autor:

Dzisiaj Wielki Piątek. W kościele Droga Krzyżowa  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni w ciągu roku, w którym wszyscy chrześcijanie wspominają Mękę i Śmierć Pana Jezusa. To jedyny dzień w roku, w którym nie sprawuje się Eucharystii. Przez cały dzień trwają w kościołach adoracje Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy oraz odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

W krużgankach kościoła św. Marcina nabożeństwo odbędzie się o godz. 15.00. W parafii Chrystusa Króla w godzinie śmierci Chrystusa rozpocznie się Koronka do Miłosierdzia Bożego. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły (jakościowy i ilościowy) - powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych przez osoby powyżej 14. roku życia oraz ograniczenie posiłków do trzech, w tym jeden do sytości, przez osoby między 18. a 60. rokiem życia. W tym dniu nie ma żadnej dyspensy od postu.

Wieczorem odbędzie się Liturgia Męki Pańskiej. Rozpoczyna się procesją. Później kapłani kładą się krzyżem na posadzkę, a służba liturgiczna i wierni klękają i modlą się chwilę w ciszy. Podczas Liturgii Słowa czytany jest opis Męki Pańskiej z Ewangelii wg. św. Jana. Później następuje najważniejszy moment - Adoracja Krzyża. Celebrans odsłania kolejno trzy ramiona krzyża, za każdym razem wygłaszając aklamację: „Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”. Po adoracji rozpoczyna się obrzęd komunii świętej, a na zakończenie przy dźwięku kołatek Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do Bożego Grobu. Adoracja trwa przez całą Wielką Sobotę aż do wieczornych ceremonii Wigilii Paschalnej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE