Zespół „Czerwone Gitary” został powołany do życia w styczniu 1965 roku podczas spotkania muzyków w kawiarni „Crystal” w Gdańsku - Wrzeszczu. Na pierwszej płycie znajdowały się 4 piosenki. Nazwa nawiązywała do koloru i rodzaju instrumentów, na których grali.
Pierwotny skład zespołu stanowili: Bernard Dornowski, Krzysztof Klenczon, Jerzy Kossela, Jerzy Skrzypczyk i Henryk Zomerski. Początkowo gościnnie, a od grudnia 1965 roku na stałe występował z nimi Seweryn Krajewski. Na pierwszych plakatach i zdjęciach nie ma jednak jego nazwiska, ponieważ ujawnienie faktu występów w tzw. zespole „big-bitowym”, było w owym czasie równoznaczne ze skreśleniem z listy uczniów szkoły muzycznej. Dla bezpieczeństwa niektórzy muzycy występowali pod pseudonimami. Seweryn Krajewski rozstał się z grupą w 1997 roku. Próbował nawet sądownie zakazać kolegom używania nazwy „Czerwone Gitary” bez jego zgody.
W plebiscycie „Polityki” głosami czytelników grupa została wybrana jednym z najlepszych polskich zespołów XX wieku. Wielokrotnie koncertowali na tourne m.in. w ZSRR, Czechosłowacji, NRD i na Kubie. Ich wszystkie płyty szybko zdobywały status „złotych”. Na koncercie z okazji 40-lecia „Czerwonych Gitar” wręczono im „Marmurowy Krążek” za największa ilość sprzedanych płyt w historii polskiej fonografii. Wypromowane przez nich przeboje śpiewają kolejne pokolenia Polaków.
Jarociniacy będą mieli okazję się o tym przekonać się w niedzielę 27 października. „Czerwone Gitary” wystąpią w Jarocińskim Ośrodku Kultury w „Koncercie Wspomnień”, który rozpocznie się o godz. 20.00. Podczas ponaddwugodzinnego programu zabrzmią największe przeboje m.in. „No bo ty się boisz myszy”, „Ciągle pada”, „Płoną góry, płoną lasy” i „Takie ładne oczy”. Bilety w cenie 50 zł można nabyć w kasie JOK-u oraz za pośrednictwem stron internetowych: www.biletyna.pl, www.ticketpro.pl, www.kupbilecik.pl. Dla czytelników "Gazety Jarocińskiej" mamy trzy podwójne zaproszenia na niedzielny występ. Szczegóły w jutrzejszym wydaniu.
(ls)
Bilety za sms-y
Opublikowano:
Autor: lsokowicz
Przeczytaj również:
Kultura
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE