Reklama

Autyzm nie jest przeszkodą. Specjalne seanse w kinie "Echo" w Jarocinie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Materiały dystrybutora

Autyzm nie jest przeszkodą. Specjalne seanse w kinie "Echo" w Jarocinie  - Zdjęcie główne

Autyzm nie jest przeszkodą. Specjalne seanse w kinie "Echo" Jarocinie | foto Materiały dystrybutora

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Kino „Echo” w Jarocinie organizuje specjalne pokazy dla osób z autyzmem i ich opiekunów. Pierwszy "seans przyjazny sensorycznie" już w najbliższą sobotę.

Reklama

Cykliczne projekcje organizowane przez kino "Echo" w Jarocinie mają pozwolić wszystkim, którzy mają trudności z odbiorem otaczającego świata, cieszyć się filmową rozrywką. 

Czy jest autyzm? 

Autyzm to przypadłość, która zaliczana jest do grupy symptomów zwanych wycofaniem, czyli unikaniem kontaktu ze światem zewnętrznym - z ludźmi i otoczeniem. Uważa się, że jest to zaburzenie dotyczące mózgu, mogące mieć podłoże genetyczne. Jednak mimo zidentyfikowania wielu czynników zwiększających ryzyko wystąpienia autyzmu, jego przyczyna nie została dotąd w pełni poznana.  Pierwsze objawy ujawniają się już na etapie okresu dziecięcego i trwają tak naprawdę do końca życia. Autyzm cechuje brak reakcji ze strony dziecka na polecenia, brak zabawy z rówieśnikami, trudności z wyrażaniem emocji czy porozumiewaniem się zarówno za pomocą gestów jak i mowy. Dziecko autystyczne zamyka się w swoim świecie, przez co dochodzi do całościowego zaburzenia rozwoju. 

Jak wygląda seans dla osób z autyzmem?

Dostosowanie polega na zmianie natężenia oświetlenia oraz dźwięku, tak, by doświadczenie oglądania filmu na dużym ekranie uczynić maksymalnie przyjazne nadwrażliwym zmysłom. Przed pokazem nie są wyświetlane reklamy, by nie rozpraszać uwagi widzów. W trakcie seansu nie obowiązuje zasada całkowitej ciszy - można komentować film, śpiewać piosenkę razem z bohaterem, tańczyć razem z nim, wyrażać ekscytację, wędrować po sali, itp. Rodzice nie muszą już czuć się nieswojo w kinie, kiedy ich dziecko całym sobą raduje się z filmu. 

Kiedy odbędzie się pierwszy seans dla osób z autyzmem?  

Pierwszy pokaz odbędzie się w sobotę 2 kwietnia, czyli w Światowym Dniu Wiedzy o Autyzmie. O godz.12.00 rozpocznie się pokaz filmu „Zając Max: Misja pisanka”. Projekt realizowany jest we współpracy z fundacją Pomoc Autyzm. Na „seanse przyjazne sensorycznie” obowiązują ulgowe bilety oraz bezpłatne wejściówki dla jednego z opiekunów. Ze zniżki mogą skorzystać zarówno dzieci, jak i dorośli po okazaniu orzeczenia o niepełnosprawności, orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub wypisu diagnozy.

Seans w sobotę, marsz w poniedziałek

Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie obchodzony jest 2 kwietnia. Został wprowadzony do kalendarza przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem. Symbolem solidarności z „autystami” jest kolor niebieski. W Polsce na niebiesko, w poprzednich latach, zaświeciły się m.in. Pałac Kultury i Nauki, most Śląsko-Dąbrowski, gmach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie czy Katowicki Spodek, a w dużych sieciach handlowych istnieją tak zwane „Ciche godziny”.

Z tej okazji, jak co roku, Zespół Szkół Specjalnych w Jarocinie zaprasza w poniedziałek 4 kwietnia na Marsz dla Autyzmu. Grupa wyruszy o godz. 10.30 sprzed budynku szkoły przy ul. Szubianki. Zakończenie akcji zaplanowano na polanie przed pałacem Radolińskich. Każdy się może dołączyć.    

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy