reklama

Użytkowe poddasze – ekonomiczne rozwiązanie dla domu

Opublikowano:
Autor:

Użytkowe poddasze – ekonomiczne rozwiązanie dla domu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko

Domy z użytkowym poddaszem są coraz częstszym wyborem. Wielu inwestorów dostrzega w tym rozwiązaniu wiele zalet, a także oszczędności. Sprawdzamy, czym charakteryzują się projekty domów z poddaszem do zamieszkania i jakie mają one plusy.

1. Dom z poddaszem użytkowym, a nieużytkowym – różnice

2. Charakterystyka poddasza użytkowego

3. Przygotowanie projektu poddasza

4. Zalety poddasza użytkowego

Dom z poddaszem użytkowym, a nieużytkowym - różnice

Wielu inwestorów decyduje się na projekty domów z poddaszem użytkowym. Co jednak sprawia, że poddasze jest użytkowe i skąd jego przewaga? Na początek warto przyjrzeć się różnicom pomiędzy poddaszami użytkowymi a nieużytkowymi.

Przede wszystkim przestrzeń nieużytkowa nie może zostać zagospodarowana do celów mieszkalnych. Nie może zatem powstać w tym miejscu sypialnia, czy też pokój rekreacyjny. Już na etapie projektu poddasze nieużytkowe jest przeznaczone tylko na strych i przestrzeń wentylacyjną.

Z kolei poddasze użytkowe może nam posłużyć jako dodatkowa przestrzeń mieszkalna. Dzięki odpowiedniemu projektowi powstanie tam dodatkowa sypialnia, łazienka, czy też inne pomieszczenie do odpoczynku, czy też rekreacji. Tego rodzaju rozwiązanie cieszy się największą popularnością. Jednakże trzeba o nim pomyśleć już na etapie wybierania projektu, ponieważ poddasze użytkowe wymaga odpowiedniej konstrukcji.

Charakterystyka poddasza użytkowego

Poddasze użytkowe to dodatkowa część mieszkalna, dlatego zapewnione warunki muszą być jak najbardziej komfortowe dla mieszkańców, tak samo jak w pozostałej części domu. W tym celu na poddasze muszą być wyprowadzone te same instalacje wodno-kanalizacyjne, a także wentylacja, ogrzewanie oraz izolacja dachu.

Konstrukcja dachu musi być zatem odpowiednio wzmocniona, aby utrzymać dodatkowy ciężar. Nie zapominajmy także o budowaniu ścianek działowych. W końcu nierzadko w miejscu tym powstaje nie tylko sypialnia, ale także dodatkowa łazienka.

Dla zapewnienia komfortu mieszkańców projekt domu z poddaszem użytkowym musi zakładać także odpowiednie oświetlenie. Wielu inwestorów decyduje się zatem na okna połaciowe lub węższe lukarnie. W celu zapewnienia jak największej ilości światła stosuje się zaś przeszklenie ścian szczytowych, które dodatkowo urozmaica bryłę. Tego rodzaju rozwiązania odnajdą się w wielu projektach domów nowoczesnych, które stawiają na jak największy dostęp do światła naturalnego, stosując przeszklenia.

Przygotowanie projektu poddasza

Aby cieszyć się użytkowym poddaszem, kluczowe jest, aby zdecydować się na nie jak najwcześniej. Decyzje o takim urządzeniu przestrzeni należy podjąć jeszcze przed powstaniem projektu. Warto bowiem pamiętać, że konstrukcja domu z dodatkową przestrzenią musi być wcześniej przemyślana.

Tylko na etapie przygotowywania projektu można odpowiednio przygotować konstrukcję, aby wytrzymała dodatkowy ciężar, aby utrzymała ściany działowe raz docieplenie. Ponadto, żeby pomieszczenie spełniało standardy bezpieczeństwa, poddasze musi być oddzielone przegrodami od palnej konstrukcji dachu.

Zalety poddasza użytkowego

Na koniec warto wskazać najważniejsze zalety, jakie decydują o wyborze domu z poddaszem użytkowym. Możemy je spotkać zarówno w domach przeznaczonych na małą działkę, jak i w przypadku większych rezydencji. Poddasze odnajdzie się także w pomieszczeniu nowoczesnym oraz tradycyjnym, jak też w rustykalnym.

Z całą pewnością jednak tego rodzaju rozwiązanie to zyskanie dodatkowych metrów do zamieszkania. W przypadku mniejszej działki projekt domu może być mocno ograniczony, a rozkład pomieszczeń utrudniony. Dlatego też poddasze nadające się do zamieszkania, powiększy naszą przestrzeń użytkową, a nie będzie tylko strychem do przechowywania rzeczy.

Ponadto budowa domu na mniejszej działce oznacza mniejsze koszta. Koszt fundamentów na niewielkiej działce będzie dla nas bardziej opłacalny. Podobnie mniejszy budżet jest potrzebny w przypadku elewacji, ścian nośnych oraz posadzki. Ostateczna cena jest o wiele przystępniejsza niż w przypadku domu parterowego na większej działce.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE