Beton to materiał budowlany, który jest niezastąpiony podczas każdego typu budowy. Jest wytrzymały, twardy i prosty w użyciu. Jego struktura jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, a także wytrzymuje napór dużych ciężarów. Beton nie jest jednak pozbawiony wad. Jedną z nich są powstające ubytki przy zbyt długim kontakcie z wodą. Jest jednak rozwiązanie tego problemu. Opowiada o nim pracownik Betoniarnia Radom.
Uszczelnianie betonu - po co?
Wykonanie izolacji wodoszczelnej jest niezbędne do uzyskania powłoki ochronnej, która zabezpieczy daną powierzchnię. Jest to szczególnie przydatne w przypadku balkonów oraz tarasów, które są narażone na szkodliwe działanie nie tylko wody, ale również dużych zmian temperatur. Brak odpowiedniego zabezpieczenia może spowodować, że betonowa powierzchnia zacznie pękać. Nie tylko wygląda to mało estetycznie, ale przede wszystkim wymaga kosztownych napraw.
Dodatkowych wydatków można unikać przez wcześniejsze zaplanowanie wodoszczelnej warstwy izolacyjnej. Gwarantuje ona ochronę przed wilgocią, a tym samym wydłuża żywotność betonu nawet o kilkanaście lat - tłumaczy pracownik betoniarnia Radom. Odpowiednio uszczelniona mieszanka dobrze poradzi sobie z warunkami atmosferycznymi - od mrozów, aż po upały.
Jak wykonać warstwę izolującą?
Sposobów wykonania wodoszczelnej warstwy jest co najmniej kilka. Najczęściej stosowane są impregnaty hydrofobizujące. Ich zadaniem jest izolacja betonu przed wnikaniem w jego strukturę wody. Zjawisko to może osłabić jego strukturę, przez co beton będzie bardziej podatny na pękanie i wszelkiego rodzaju ubytki.
Impregnaty hydrofobizujące stosowane są do surowego betonu. Zawierają one związki krzemianowe (sodu lub potasu), które wnikają w strukturę mieszanki, a następnie wypełniają pory. Zapewnia to ochronę przed przedostawaniem się wody. Jak twierdzi ekspert z Betoniarnia Radom, najskuteczniejsze są preparaty zawierające krzemiany sodu, ponieważ lepiej wypełniają pory w betonie.
Do impregnacji betonu stosowane są również środki na bazie dyspersji akrylowej. Materiał po nałożeniu takiego środka ochronnego staje się odporny nie tylko na wilgoć, ale również promienie UV i przebarwienia. Tego rodzaju preparaty są bezbarwne i nie tworzą na powierzchni betonu żadnej warstwy. Jest od dalej paroprzepuszczalny i oddycha.
To jednak nie wszystko. W sprzedaży znaleźć można jeszcze liczne farby, folie oraz aerozole, które zapewniają betonowym powierzchnią ochronę przed wilgocią. Ich stosowanie jest stosunkowo proste, warto jednak zasięgnąć porady fachowca w momencie wyboru impregnatu.
Podsumowanie
Dodatkowa wodoszczelna warstwa izolacyjna można nawet o kilkadziesiąt lat wydłużyć żywotność betonu. Powłoka ochronna skutecznie chroni przed wnikaniem wody w strukturę mieszanki, co jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania ubytków. Warto o tym pamiętać i zadbać o prawidłowe uszczelnienie betonu jeszcze na etapie surowym, wówczas izolacja przynosi największe korzyści - kończy pracownik Betoniarnia Radom.