Reklama

Jakie imiona były najpopularniejsze w Polsce, Wielkopolsce i Jarocinie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: uniwersalne

Jakie imiona były najpopularniejsze w Polsce, Wielkopolsce i Jarocinie? - Zdjęcie główne

Jakie imiona były najpopularniejsze w Polsce, Wielkopolsce i Jarocinie? | foto uniwersalne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko Zuzanna i Antoni to jedne z imion, które w Polsce najczęściej wybierali rodzice dla swoich pociech w 2021 roku. Jakie były najpopularniejsze w naszym regionie?

Reklama

Wybór imienia dla dziecka to poważny problem, który bardzo często budzi emocje zarówno u rodziców jak i dalszej rodziny. Widać też modę na niektóre imiona. Często jest to efekt popularności jakiegoś filmu czy serialu. Przed laty popularnym imieniem dla dziewczynek była Isaura. Zdarza się też, że ktoś wybiera dla swojego dziecka takie, które nadają swoim pociechom celebryci. Informacje na ten temat można znaleźć w kolorowych gazetach i na wielu portalach internetowych. Zdarzają się i takie pomysły, aby nowonarodzone maluchy był Yodą, Vaderem, Śnieżką, Gwiazdką, Fantazją czy Cirzpibogiem. 

Jakich imion nie należy nadawać?

Imię dawniej miało znaczenie magiczne. Uważano, że dobre, mocne imię zapewnia przychylność losu i chroni przed złem. Często nadawano dzieciom imiona znanych patronów, np. świętych, chcąc zjednać ich opiekę i pomoc. Dawniej imię wiązało się także z tradycją rodzinną. Szczególnie w linii męskiej przekazywano dzieciom imiona przodków, dziadków, ojca. 

Można wybrać dla dziecka najwyżej dwa imiona, przy czym żadne nie może być ośmieszające, nieprzyzwoite czy w formie zdrobniałej. Nie można zarejestrować imienia, które nie pozwala odróżnić płci dziecka (wyjątkiem jest imię Maria, które można nadać zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom). W ciągu 6 miesięcy od sporządzenia aktu urodzenia rodzice mogą zmienić imiona nadane przy pierwszym zgłoszeniu.

 Jedynie w sporadycznych przypadkach Urząd Stanu Cywilnego odmawia rejestracji konkretnego imienia. Przyjmuje się, że imię nie powinno być ekstrawaganckie oraz nie powinno brzmieć sztucznie. Musi być także zgodne z polskimi regułami gramatycznymi i ortograficznymi. W razie wątpliwości zarówno kierownik USC, jak również rodzice mogą poprosić o opinię Radę Języka Polskiego. 

Jakie imiona były najpopularniejsze w 2021 roku w Polsce, Wielkopolsce i Jarocinie? 

Najpopularniejszymi imionami nadawanymi w 2021 roku w Polsce dziewczynkom były: Zuzanna (6562), Zofia (6325), Hanna (6065), Julia (5954), Maja (5585) i Laura (5569). Wśród chłopców natomiast „królowali”: Antoni (7821), Jan (6975), Aleksander (6919), Franciszek (6629), Jakub (6427) i Leon (5296).

W województwie wielkopolskim rodzice najczęściej wybierali Zofię (675), Zuzannę (581) i Maję (570) oraz Antoniego (808), Jana (710) i Franciszka (694).

W gminie Jarocin dziewczynkom w zeszłym roku najczęściej nadawano imiona: Laura, Maja i Alicja, chłopcom natomiast - Antoni, Franciszek i Stanisław. Urząd Stanu Cywilnego w Jarocinie zarejestrował w sumie 799 dzieci. Pierwsze czworaczki na terenie gminy Jarocin to mali mieszkańcy Wilkowyi.  Urodziły się w lutym tego roku i otrzymały imiona:  Gabriela, Antonina, Barbara i Szymon.

Jakie imiona najczęściej nadawano w Jarocinie?

2021

 • Laura, Antoni
 • Maja, Franciszek
 • Alicja, Stanisław
2020 

 • Zuzanna, Wojciech
 • Zofia, Antoni
 •  Lena, Jan
2019

 • Julia, Jan
 • Lena, Antoni
 • Maja, Franciszek
2018

 • Maja, Szymon
 • Lena, Jakub
 • Maria, Wojciech

Wyjatkowe imię dla dziewczynki

Ostatnio bardzo często rodzice starają się szukać imion nietypowych i niespotykanych. Często są to imiona zapożyczone z innego języka, ale pisane po polsku. Zdarza się, że chłopiec ma na imię Sajmon (pisownia oryginalna) lub Miszel. Podobnie jest z imionami dziewczynek. Bywa, że to samo imię pisane jest w rózny sposób - np. Angelika i Andżelika. 

Jeśli chcesz poznać ciekawe i niespotykane imiona dla dziewczynek przeczytaj tekst :

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy