Koty zaraz obok psów są w Polsce najpopularniejszymi zwierzętami domowymi. Już od tysięcy lat koty były czczone i uwielbiane przez ludzi z różnych krajów i kultur. W obecnych czasach koty nadal są podziwiane – może o tym świadczyć chociażby ilość filmików z kotami, jakie znajdują się w Internecie, oraz ilość wyświetleń tychże filmików. Koty są naprawdę fascynującymi zwierzętami, ale w przeciwieństwie do psów, większość kotów nie wychodzi na dwór, na spacery aby załatwić swoje potrzeby. Większość kotów korzysta z kuwety. Dlatego każdy właściciel kota powinien posiadać dobrą kuwetę dla swojego pupila. Jaką jednak kuwetę wybrać? Która będzie najlepsza? Jakie są wady i zalety najpopularniejszych modeli kuwet?
- Jakie są rodzaje kuwet dla kotów?
- Kuweta otwarta wady i zalety
- Kuweta zamknięta wady i zalety
- Jak dobrać wielkość kuwety
Jakie są rodzaje kuwet dla kotów?
Jest wiele rodzajów kuwet dla kotów. Najprościej można je posegregować na dwie części: kuwety otwarte oraz zamknięte. Niemniej jednak chociażby wśród kuwet otwartych można wyróżnić kuwety prostokątne bądź kuwety narożne, które można zamontować na klatce. Dla każdego kota znajdzie się więc odpowiedni model kuwety. Jednak czy każda kuweta nada się do każdego kota? Nie, koty tak samo jak ludzie mają swoje preferencje więc może się zdarzyć tak, że kot nie będzie chciał korzystać z konkretnego modelu kuwety. A jakie są wady i zalety popularnych rodzajów kuwet?
Kuweta otwarta wady i zalety
Otwarta kuweta dla kota jest najpopularniejszym rodzajem. Na jej popularność złożyło się wiele zalet. Przede wszystkim do takiej kuwety z łatwością są w stanie wejść zarówno kocięta, jak i koty mające problem z poruszaniem się, ponieważ wiele modeli takich kuwet ma niskie progi. Koty nie muszą więc wysoko podnosić swoich łapek. Ponadto, tego typu kuwety wykonane są z tworzywa sztucznego, dzięki czemu twój kot może korzystać z niej przez dłuższy czas. Co więcej, ogromną zaletą kuwet otwartych jest bez wątpienia fakt, że mogą z niej korzystać nie tylko koty, ale także inne zwierzęta takie, jak króliki czy szynszyle.A jakie są wady takiego rozwiązania – na pewno wysypujący się żwirek. Kot zakopując to, co zrobił może rozsypać całkiem sporą ilość żwirku, która wysypie się na podłogę. Trzeba będzie więc notorycznie sprzątać nie tylko kuwetę, ale także miejsce, w którym kuweta stoi.
Kuweta zamknięta wady i zalety
Kuweta zamknięta także jest bardzo popularnym rozwiązaniem, szczególnie wśród właścicieli dorosłych kotów, nie mających żadnego problemu z poruszaniem się. Ogromną zaletą tego rodzaju rozwiązania jest możliwość utrzymania w czystości miejsca, w którym kuweta stoi. Kot zakopując swoje odchody nie będzie rozsypywał żwirku na boki. Niestety małe kocię lub schorowany kot starszy mogą mieć problem z wejściem do środka. Do wielu kuwet nie wejdą także koty mające problemy z wagą, ponieważ po prostu nie zmieszczą się w wejściu.
Jak dobrać wielkość kuwety
Kuwety różnią się między sobą nie tylko wyglądem, kolorem, ale także wielkością. Jest to spowodowane tym, że koty różnej wielkości oczekują od kuwety czegoś innego. Dla małych kociąt idealnie sprawdzą się kuwety z niskim wejściem, ponieważ małe kocięta nie są w stanie wystarczająco wysoko podnosić swoich łapek. To samo w przypadku kotów mających problemy z poruszaniem się. Pod uwagę trzeba brać też wielkość samego kota – mała rozmiarowo kuweta będzie niewygodna dla osobnika, który dużo waży i jest wysoki. Warto zatem zawsze o tym pamiętać, aby kot mógł swobodnie korzystać ze swojej kuwety.