Reklama

Rok 2018 rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego

Opublikowano: sob, 25 lis 2017 17:30
Autor:

Rok 2018 rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Historia

Rocznica. Wielkopolska. Powstanie wielkopolskie. Rada Miejska w Jarocinie. Jarocin. Rok 2018.

 

 

Rada Miejska w Jarocinie ustanowiła rok 2018 Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego, w związku z przypadającą w przyszłym roku 100. rocznicą tego wydarzenia.

Adam Pawlicki podczas uroczystości patriotycznych na jarocińskim rynku powiedział:

 

- Dlatego już dziś zapraszam Państwa do współtworzenia przyszłorocznych obchodów 100-lecia Narodowego Święta Niepodległości i 100-lecia Powstania Wielkopolskiego

 

 

27 grudnia 1918 roku w Poznaniu wybuchło Powstanie Wielkopolskie, jedno z nielicznych zwycięskich wydarzeń, które przyniosło Wielkopolsce niepodległość. W nocy z 8 na 9 listopada 1918 roku powstała w koszarach na terenie Jarocina pierwsza w poznańskiem Rada Żołnierska. W listopadzie i grudniu świetnie zorganizowana konspiracja stopniowo i bez rozlewu krwi doprowadziła do przejęcia władzy w mieście. Dzień 1 stycznia 1919 roku był dniem, w którym biało-czerwona flaga zawisła na jarocińskim ratuszu.

 

Przejęcie władzy w mieście nie zmniejszyło roli Jarocina w działaniach zbrojnych powstania. Na terenie jarocińskiego garnizonu sformowano 5 kompanii powstańczych, określane mianem "Jarocińskie Latające Kompanie", Brały one udział w walkach na wszystkich frontach powstania, m. in. o Mroczę na północy, Miejską Górkę na południu czy Zbąszyn na zachodzie. Również mieszkańcy Ziem Jarocińskiej stali się ofiarami w walce o odzyskanie niepodległości. Symbolem takiego poświęcenia stał się Feliks Łabędzki, mieszkaniec Sidelemina, który jako pierwszy powstaniec jarociński poniósł śmierć w walkach o Mroczę.

 

 

Jarocin swoją rolę w Powstaniu Wielkopolskim zaznaczył również pierwszym naczelnym dowódcą, którym był pochodzący z Mieszkowa mjr Stanisław Taczak - twórca struktur organizacyjnych armii powstańczej i autor jej sukcesów bojowych.

 

 

100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego będzie okazją do należytego i godnego upamiętnienia tamtych wydarzeń.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE