Reklama

Harcerze oddali hołd komendantowi Gorzeńskiemu

Opublikowano: pon, 13 cze 2016 17:30
Autor:

Harcerze oddali hołd komendantowi Gorzeńskiemu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Historia

W Tarcach, odbyła się uroczystość upamietniająca 90. rocznicę śmierci Komendanta jarocińskich powstańców 1918/19r., majora Zbigniewa Ostroroga – Gorzeńskiego. Złożono kwiaty i zapalono znicze przy pamiątkowej tablicy znajdującej się przed wejściem do pałacu, dawnej posiadłosci zmarłego dowódcy. W uroczystości udział wzięli harcerze jarocińskiego Hufca ZHP z hm Kingą Pelec, założyciel i szef grupy rekonstrukcyjnej Wojciech Koterba z Mieszkowa i Andrzej Gogulski – historyk regionalista z Jarocina. Uroczystość odbyła się bez udziału władz.

Ostroróg – Gorzeński Zbigniew, hrabia, ziemianin, patriota i komendant jarocińskich kompanii powstańczych w 1918/19 roku, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł 12 czerwca 1926r. w swoim pałacu w Tarcach. Następnego dnia, w niedzielę ukazało się specjalne wydanie „Gazety Jarocińskiej” poświęcone zmarłemu Komendantowi. W marcu 1920 roku na własną prośbę, ze względu na zły stan zdrowia odszedł do rezerwy jako kapitan, rok później został awansowany do stopnia majora. Za walki powstańcze odznaczony został Krzyżem Virtuti Militari.

Uroczystości pogrzebowe przy nieprzebranych tłumach społeczności ziemi jarocińskiej i wielu dostojnych gości, odbyły się w kościele parafialnym w Wilkowyi. Zbigniew hr Ostroróg – Gorzeński spoczął w rodzinnym grobowcu we Lgowie. Starym zwyczajem szlacheckim nad trumna ostatniego z rodu (w linii meskiej) złamano miecz, tarczę i pieczęć herbową.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE