Reklama

Nowe i ciekawe miejsce dla dzieci i rodziców. Czym są Spotkania w Jarocinie?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Adrianna Grygiel

Nowe i ciekawe miejsce dla dzieci i rodziców. Czym są Spotkania w Jarocinie? - Zdjęcie główne

Spotkania w Jarocinie | foto Adrianna Grygiel

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Edukacja W Jarocinie powstało nowe, ciekawe miejsce dla dzieci i rodziców. Czym są Spotkania? Sama nazwa brzmi bardzo tajemniczo. Dowiedzcie się, co to takiego.

Reklama

Twórczynią miejsca Spotkania jest Marta Kiszewska - pedagog specjalny i mediator rodzinny. Jak mówi, miejsce to powstało z kilku powodów. Jednym z nich była również pandemia. Ten trudny dla nas wszystkich czas, pozwolił Marcie spojrzeć jeszcze bardziej w swoje wnętrze. Wtedy bardzo często szukała kontaktu z naturą. 

- Dzięki temu, doszłam do wniosku, że to jest świetna misja, którą chce tworzyć, rozwijać w zgodzie ze sobą, idąc za głosem serca, mimo wszystko w tych trudnych czasach - wyjaśnia Marta Kiszewska.

Pomysłodawczyni nie ukrywa, że drugim powodem powstania Spotkań, były słowa nauczycielki Marty ze szkoły podstawowej, które bardzo ją zmotywowały: „Marta, kto jak nie Ty - działaj”. 

Jakiego rodzaju zajęcia odbywają się w pracowni Spotkań w Jarocinie?

W pracowni Spotkań są realizowane:

  • treningi umiejętności społecznych -  otwierają dzieci na kontakty z rówieśnikami, pomagają maluchom w każdym wieku w wypracowaniu strategii radzenia sobie z codziennymi sytuacjami oraz nazywania, rozumienia i regulowania swoich emocji 
  • treningi uważności (mindfulness) oraz zajęcia hamakowe -  podczas zajęć dzieci zaczynają zerkać w swoje wnętrze, uczą się nazywać swoje emocje, kontrolować oddech, a także relaksują się podczas bujania na hamakach. Podczas wakacji odbywały się zajęcia w plenerze: na polanie, w lesie. Było wspólne budowanie szałasu, podchody, szukanie leśnych skarbów. Powrót do beztroskiego dzieciństwa tego, którego my jako rodzice doświadczaliśmy 
  • zajęcia rozwijające kreatywność na wielu płaszczyznach - dzieci poznają różnorodność, rozwijają swoje wszelkie zainteresowania oraz poznają swoje mocne strony, na których się skupiam i je wyłapuje spontanicznie podczas zajęć
  • warsztaty rozwojowe dla dzieci -  mają na celu przede wszystkim zadbanie o siebie, wgląd w swoje wnętrze, eksponowanie swoich wszystkich emocji, akceptacja siebie, wzmocnienie poczucia własnej wartości, pewności siebie, asertywności
  • mentoring rodzicielski - indywidualne konsultacje z rodzicami, którzy chcą porozmawiać na temat swojego rodzicielstwa, potrzebują wsparcia, którzy pragną budować szczęśliwe relacje ze swoim dzieckiem
  • zajęcia także dla tych, którym zależy na znalezieniu sposobów dobrej komunikacji ze swoimi dziećmi

Dlaczego warto zapisać dziecko na Spotkania w Jarocinie? W czym zajęcia pomagają? 

- Chciałabym, aby moje działania i cała koncepcja pracowni przyczyniła się do wzrostu świadomości i szacunku między dziećmi i młodzieżą, między dziećmi a rodzicami/nauczycielami. Marzy mi się, aby każde dziecko było z siebie zadowolone, szczęśliwe i nie uzależniało swojej samooceny od czyjejś aprobaty. Druga niepokojąca kwestia to uzależnienia już nawet tych małych dzieciaczków od ekranów. W związku z tym, w pracowni nie ma żadnego ekranu. Wszystkie zajęcia to okazja do ROZMOWY, spojrzenia sobie w oczy, bycia tu i teraz z drugim człowiekiem. Relacje, relacje i jeszcze raz relacje - wyjaśnia Marta Kiszewska. 

Marta jest zwolenniczką odkrywania potencjału w każdym człowieku. Podczas zajęć nie skupia się na problemach, tylko na wydobyciu potencjału wśród dzieci i młodzieży. 

- Stosowanie pozytywnych wzmocnień, dostrzeganie tych nawet drobnych gestów na tak, jest zdecydowanie bardziej korzystne niż skupianie się na problemie. Czasem ta malutka iskierka potrafi zdziałać cuda - mówi.

Współczesne dzieci są według Marty bardzo zagubione. 

- Świat pędzi z prędkością światła. Gubimy w tym pędzie siebie, co za tym idzie nasze dzieci również. Zaczynamy funkcjonować jak w jakiejś szalonej grze komputerowej. Zatrzymajmy się w końcu zanim coś przegapimy i stracimy na zawsze. Dzieciństwo ma się tylko raz, tak samo jak życie mamy tylko jedno. Odłączmy się od codziennej gonitwy. Zatrzymajmy się. Nie bójmy się zerknąć w siebie. Ograniczenia są tylko w naszych umysłach, zatem wyjdźmy poza jego bariery i obudźmy się w końcu. Zadbajmy o te podstawowe wartości, które w dzisiejszych czasach są zapominane a to fundament egzystencji. 

Kto i w jakim wieku może uczęszczać na Spotkania w Jarocinie?

Na zajęcia uczęszczają dzieci, które nie chodzą jeszcze do przedszkola ok. 3-4 latki. Przełamują wtedy swoje pierwsze rozstanie z rodzicem. To taka adaptacja przed rozpoczęciem przedszkola. 

- Każdy w pracowni ma się czuć dobrze, wobec tego, jeżeli dziecko potrzebuje obok siebie rodzica, godzę się na to i doskonale to rozumiem. Zaspokojona potrzeba bliskości, poczucie bezpieczeństwa - zwykle już na kolejnych zajęciach dzieci chętnie zostają same - tłumaczy Marta.

Podczas wakacji grupy były mieszane. Natomiast od września Marta chcę uruchomić stałe grupy, w odpowiednich kategoriach wiekowych. Dodatkowo będą to cykliczne zajęcia. 

- Chciałabym również stworzyć dla rodziców grupę wsparcia, która będzie mieć taki wydźwięk, że po każdych zajęciach będzie następować wymiana informacji między mną a rodzicem. Co zadziało się podczas zajęć/ w domu. Nad czym popracować, na co zwrócić szczególną uwagę, co można zmienić.

Kilka słów od Marty dla rodziców:

- My - jako Rodzice mamy największy wpływ na świat – ten świat będą budować nasze dzieci z tego, w co my je wyposażymy. Współczesny świat zapewnia nam liczne narzędzia, które pozwalają nam w mgnieniu oka dotrzeć do niezbędnej wiedzy. Dziś i w przyszłości liczy się i liczyć się będzie przede wszystkim to, jak z tej wiedzy korzystać i jak ją odpowiednio filtrować. Okazuje się, że w dzisiejszych czasach rozwój kompetencji miękkich to najlepsza inwestycja. Kompetencje miękkie pozwalają nie tylko lepiej poruszać się na rynku pracy, ale po prostu lepiej żyć. To nabycie tych umiejętności pozwala z większym prawdopodobieństwem żyć szczęśliwie, tworzyć dobre relacje z innymi ludźmi, mieć świadomość własnego wnętrza. W naszym kraju ciągle pokutuje przekonanie, że tzw. „czerwony pasek” na świadectwie, dobre oceny cokolwiek gwarantują. Niestety wystarczy się rozejrzeć, żeby się przekonać, że takie przekonanie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Owszem można posyłać dziecko na korepetycje, motywować do nauki, ale najlepsza inwestycja to ta nakierowana na rozwój umiejętności miękkich i to rozwój już od okresu wczesnodziecięcego. Potwierdzają to liczne badania naukowe, których nikt nie kwestionuje. Przy czym rozsądni ludzie, ludzie świadomi siebie i innych po prostu to wiedzą. W mojej pracy z dziećmi ten aspekt ma szczególne znaczenie. Wierzę, że dołożę swoją cegiełkę do sukcesu w życiu osobistym Waszych dzieci - Naszych dzieci, bo przecież wszystkie dzieci Nasze są. 

Kontakt:

Marta Kiszewska

  • Strona internetowa: www.spotkania.eu
  • Facebook: @spotkaniajarocin
  • Instagram: @spotkaniajarocin
Zainteresowało Was to miejsce? Dajcie znać w komentarzach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy