Reklama

Czym będzie Jarocińskie Centrum Edukacji i Kariery?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Materiały UM w Jarocinie

Czym będzie Jarocińskie Centrum Edukacji i Kariery? - Zdjęcie główne

Jarocińskie Centrum Edukacji i Kariery | foto Materiały UM w Jarocinie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Edukacja Jarocińskie Centrum Edukacji i Kariery będzie nowoczesnym ośrodkiem edukacyjnym, który powstaje w ramach innowacyjnego partnerstwa gminy Jarocin z Cechem Rzemiosł Różnych w Jarocinie.

Reklama

- Cieszę się, że udało nam się pozyskać środki, dzięki którym mogliśmy tę potrzebną placówkę uruchomić - mówi burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki. 

JaCEK - Jarocin - Miastem Jutra

Jarocińskie Centrum Edukacji i Kariery - „JaCEK” to ważne ogniwo dużego projektu „Jarocin - Miastem Jutra”, na realizację którego gminny samorząd pozyskał dofinansowanie z funduszy norweskich w wysokości 3,5 mln euro. Fundusze norweskie i fundusze EOG reprezentują wkład Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. Te założenia zdecydowanie wpisują się w plan działania placówki.

- Centrum ma być wsparciem dla przedsiębiorców i inwestorów na terenie gminy Jarocin - podkreśla burmistrz Jarocina. - Jego celem jest nie tylko rozwój gospodarczej innowacyjności, ale przede wszystkim budowa świadomego i zaangażowanego gospodarczo młodego społeczeństwa - dodaje włodarz gminy.

„JaCEK” ma odpowiadać na potrzeby mieszkańców naszego powiatu i okolicznych gmin. Diagnozy największych potencjałów Jarocina oraz problemów lokalnego rynku pracy dokonał Wydział Planowania Strategicznego Urzędu Miejskiego w Jarocinie. Analiza pokazała, że nasz region posiada m.in. silną, lokalną branżę budowlaną i spożywczą oraz warunki do rozwoju przedsiębiorczości i nowych technologii opartych na przetwarzaniu surowców wtórnych. - Diagnoza pokazała nam, że nasze miasto potrzebuje placówki, która wypełni lukę na rynku i dostosuje swoją ofertą do potrzeb lokalnej gospodarki - informuje Adam Pawlicki. - Cieszę się, że wspólnie z Cechem Rzemiosł Różnych w Jarocinie udało nam się uruchomić Jarocińskie Centrum Edukacji i Kariery - ocenia burmistrz.

Co znajdziemy w ofercie Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery?

Jarocińskie Centrum Edukacji i Kariery istnieje jako formalny byt od 1 marca 2022 r., choć prace nad jego utworzeniem toczyły się od listopada 2021 r.

- W chwili obecnej przygotowujemy kurs pedagogiczny dla instruktorów praktycznej nauki zawodu. Dotychczas na terenie gminy Jarocin nie świadczono takich usług - podkreśla Julia Talarczyk, dyrektor Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery. - Oczywiście będziemy rozbudowywać naszą ofertę przez kolejne miesiące - dodaje.

W projekcie przewidziano m.in. egzaminy czeladnicze i mistrzowskie. Do tej pory, by podejść do takiego sprawdzianu umiejętności, trzeba było udać się do Izby Rzemieślniczej w Kaliszu. - Teraz my zaprosimy izbę do nas. Mieszkańcy Jarocina i okolic nie będę musieli specjalnie jeździć do Kalisza. Stworzymy edukacyjne pracownie zawodowe, centrum doradztwa zawodowego, zakład doskonalenia specjalistycznego oraz laboratorium kreatywnej i innowacyjnej przedsiębiorczości - wymienia dyrektor Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery.

Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery - Nowa siedziba

W ramach projektu „Jarocin - Miastem Jutra” powstanie też nowoczesna siedziba Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery. Rozpoczęły się już prace rozbiórkowe w sali Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie. To tutaj będzie centrum dowodzenia JaCEK. Ekipy stolarzy, elektromechaników i ślusarzy od paru dni demontują meble, klimatyzację i pomieszczenia gospodarcze. Prace wykonują uczniowie klas III w ramach egzaminu czeladniczego.

- Jest to przykład wspaniałej współpracy z pracodawcami tych młodych ludzi oraz członków komisji egzaminacyjnych, którzy czuwają nad nimi, kontrolując przebieg prac - mówi Jacek Dutkiewicz, starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie. - O postępach prac będziemy informować na bieżąco - dodaje.

Centrum edukacyjne to jedno z działań w ramach szerszego projektu „Jarocin - Miastem Jutra”, który w ramach Programu Rozwój lokalny korzysta z dofinansowania w kwocie ponad 3,5 mln euro otrzymanego od Norwegii. Celem programu jest wsparcie małych i średnich miast w wypracowaniu i wdrożeniu przez nie zrównoważonego i systemowego podejścia do rozwoju lokalnego i tym samym do ograniczenia negatywnych zjawisk rozwojowych i podniesienia standardu życia ich mieszkańców. To wspólne działania na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy