reklama

Żerkowska turystyka w czasie pandemii [GALERIA]

Opublikowano:
Autor:

Żerkowska turystyka w czasie pandemii [GALERIA] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Trwają wakacje. Część Polaków z obawy o bezpieczeństwo rodziny zdecydowała, że w tym roku na odpoczynek nie wyjedzie. A może alternatywą na zaistniałą sytuacją staną się kilkugodzinne wypady po najbliższej okolicy, choćby w niedalekim Żerkowie, a zwłaszcza po całej Szwajcarii Żerkowskiej.

 

 

Gmina Żerków położona jest częściowo w malowniczej Szwajcarii Żerkowskiej, która zachwyciła już niejednego. Co prawda od dawna trwają dyskusje, czy Żerków wykorzystuje potencjał tutejszych terenów. - Myślę, że Żerków nie wykorzystuje swojego potencjału do rozwoju turystyki. Nie ma chociażby ścieżek rowerowych po tych najciekawszych okolicach z miejscami do odpoczynku - twierdzi Anna, mieszkanka Żerkowa. - Sądzę, że nie są potrzebne ścieżki rowerowe, aby zwiedzić Szwajcarię Żerkowską. Jest wiele dróg polnych, którymi można wszędzie dotrzeć. Kolejne betonowe trasy są zbyteczne - uważa mieszkaniec Bieździadowa.

 

 

Szwajcaria Żerkowska daje nam bliskość przyrody oraz piękne widoki, a to wszystko można okrasić aktywnością fizyczną. Idealnie sprawdzą się tutaj spływy kajakowe czy wycieczki rowerowe. Takie wyprawy pozwalają się zrelaksować, ale także nabrać kondycji, jeśli na co dzień nie mamy zbyt wielu okazji do ruchu.

 

 

Karty turystyczne

Zanim wyruszymy na wycieczkę po tym niezwykłym terenie, warto zapoznać się z ofertą ze strony weekendnadwarta.pl. Znajdziemy tutaj siedem propozycji spędzenia wolnego czasu, tak zwane karty turystyczne, które zostały utworzone w ubiegłym roku: Szwajcaria Żerkowska, Żerkowski-Czeszewski Park Krajobrazowy, Kajakiem po Warcie i Prośnie, Rowerem po Szwajcarii Żerkowskiej, Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne, Kręgielnia Żerków i Baseny Kąpielowe.

 

 

Karty prezentują kolejne miejsca i ich walory turystyczne, podają również ceny wypożyczenia sprzętu. Gdzie je można dostać? - Karty zostały wydrukowane jeszcze przed pandemią, ale przyznam że w ostatnich trzech miesiącach, kiedy wszystko zostało wstrzymane, mieliśmy inne obowiązki niż te związane z promocją . Nie wiedzieliśmy, czy sezon letni ruszy, ale decyzje zostały zmienione i otwieramy nasze baseny. Na pewno zaczniemy działać w tym kierunku -  tłumaczy burmistrz Michał Surma. -

 

 

Wspomniana witryna może nam ułatwić dokładne zaplanowanie wycieczki po tym malowniczym terenie, wskaże odpowiednie adresy wypożyczalni rowerów lub kajaków, szlaki rowerowe i piesze oraz punkty gastronomiczne. Co prawda jest ona jeszcze bardzo uboga, zwłaszcza strona graficzna pozostawia wiele do życzenia. Mało jest w niej również adresów punktów gastronomicznych, gospodarstw agroturystycznych, które na tym terenie się znajdują.

 

Stroną zajmie się firma zewnętrza. Przyznam się, że dopiero niedawno mieliśmy spotkanie z burmistrzem Pyzdr i wójtem Lądku. Wszystko przez sytuację epidemiologiczną w kraju. Wróciliśmy do tematu, bo to będzie nasze wspólne działanie - mówi Michał Surma.

 

Spływy kajakowe

Jak na ten moment możemy spędzić czas w okolicach Żerkowa? Zwłaszcza teraz, kiedy panuje epidemia SARS-CoV-2. Na pewno warto wybrać się na spływ kajakowy. Tutaj mamy do wyboru dwie trasy. Prosna zapewni moc atrakcji tym, którzy preferują przygodę z dozą adrenaliny. Natomiast, ci którzy wolą spokój i relaks mogą popłynąć nurtem Warty. Kajaki wypożyczymy w Zakładzie Aktywności Zawodowej „Promyk” oraz poprzez firmę „Kajaki Żerków” prowadzoną przez Przemysława Szulca.

 

 W obecnej sytuacji nie ma obostrzeń dotyczących liczby osób płynących kajakiem. Do transportu ludzi będziemy używać własnych busów, które po każdym kursie poddamy dezynfekcji, dlatego musimy zapewnić sobie odpowiedni zapas czasowy - zapewnia Kinga Hyżorek, kierownik „Promyka”. 

 

Wszelkie zabezpieczenia przestrzegane są również przez firmę Szulca. Kamizelki, z których muszą korzystać wypożyczający, są również poddawane każdorazowej dezynfekcji. Wszystko po to, aby zminimalizować możliwość zakażenia.

 

Interes się ruszył, choć trochę pogoda stanęła nam na drodze. Ludzie są spragnieni takiej formy spędzenia wolnego czasu po całej kwarantannie, chcą wyrwać się na łono natury w małym i znanym gronie osób - informuje Przemysław Szulc.

 

Rowerem przez Szwajcarię Żerkowską

Zarówno „Promyk”, jak i „Kajaki Żerków” oferują również wypożyczenie rowerów. Ze względu na ukształtowanie terenu przydadzą się zwłaszcza jednoślady trekkingowe, które znacznie ułatwią nam jazdę po Szwajcarii Żerkowskiej.

 

 

Oczywiście rowerem możemy również wybrać się do Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Po drodze warto zatrzymać się na punkcie widokowym, który prawie rok temu został zmodernizowany. Tutaj można podziwiać pałac w Śmiełowie i kościół w Brzóstkowie ze specjalnie zbudowanej platformy. Przy dobrej pogodzie można z tego miejsca zobaczyć również Pyzdry, znajdujące się w odległości około 20 km.

 

 

Niestety w całej gminie nie uświadczy się ani jednego stojaka na rower, który pozwoliłby na bezpieczne pozostawienie jednośladu w czasie wizyty na żerkowskim rynku albo wspomnianym punkcie widokowym. - Przyznam się, że nigdy o tym nie myśleliśmy, bo też nikt nie zgłaszał nam takiej potrzeby. W długi weekend było widać sporo rowerzystów, co mnie bardzo cieszy. Będziemy musieli pomyśleć o stojakach - tłumaczy burmistrz Surma.

 

 

Noclegi, kąpiele wodne i kręgielnia

Również Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne powraca do działalności. Otwarta została kręgielnia, czynna jest też baza noclegowa. - Pierwsze grupy zorganizowane przyjadą do nas już w lipcu - zapewnia Jacek Maciejewski, dyrektor MCT. Niestety Hotel MCT, z uwagi na przeprowadzaną w nim kwarantannę zbiorową, nadal pozostaje wyłączony z obsługi turystów.

 

 

O tym, kiedy będzie można korzystać z tamtejszej bazy zadecyduje wojewoda wielkopolski. Od lipca zaczęła także działać żerkowska pływalnia. Również i w tym wypadku wszystkich miłośników kąpieli czekają obostrzenia związane z sytuacją epidemiologiczną w kraju, jak choćby przemieszczanie sie po terenie basenu z maseczką na twarzy. 

 

 

Edukacja i spacer po Żerkowsko-Czeszewskim Parku Krajobrazowym

Wyruszając w trasę warto zaplanować zwiedzanie Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego. Tutaj do dyspozycji mamy Ośrodek Edukacji Leśnej położony w Czeszewie. Jednak ze względu na trwająca pandemię zajęcia w budynku ośrodka zostały zawieszone. Edukacja jest możliwa jedynie na wolnym powietrzu w oparciu o istniejące ścieżki edukacyjne i to tylko w piątki po wcześniejszym uzgodnieniu.

 

 

Liczba osób, które jednorazowo mogą wziąć udział w oprowadzaniu wynosi maksymalnie 15 wraz z opiekunem. Do wyboru mamy cztery ścieżki. Niestety prom turystyczny „Nikodem” jest nieczynny, dlatego chcąc zwiedzić starorzecze Warty trzeba przedostać się tam od strony Dębna. W dalszym ciągu obowiązuje zakaz wchodzenia na terytorium Rezerwatu „Czeszewski Las”. Powodem sytuacji jest stan lasu po huraganie z 2017 roku, który zagraża bezpieczeństwu zwiedzających.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE