Jarocin. Policja. Protest. Zwolnienia lekarskie.
Od kilku dni ogólnopolskie media ogólnopolskie donoszą: „Policjanci masowo idą na zwolnienia lekarskie”. Jak sytuacja wygląda w Jarocinie? Czy u nas też jest podwyższona absencja stróżów prawa
Policjanci protestują od kilku miesięcy. Domagają się, m.in. poprawy warunków pracy, płatnych nadgodzin, podwyżek pensji i zmian w systemie emerytalnym. Prawo nie pozwala funkcjonariuszom na strajk, a jedynie na protest, dlatego rozpoczęli od wywieszenia flag na komendach. Do zaostrzenia działań doszło 10 lipca. Od tego dnia funkcjonariusze - w przypadku drobnych przewinień - nie wystawiają mandatów, a jedynie stosują pouczenia [ZOBACZ TUTAJ]
W sierpniu protest wszedł w kolejną fazę, tzw. strajk włoski. W praktyce oznacza to drobiazgowe wykonywanie wszystkich obowiązków służbowych.
Do tej pory porozumienia z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachimem Brudzińskim nie udało się osiągnąć.
„Policjanci masowo idą na zwolnienia lekarskie” - donoszą od kilku dni ogólnopolskie media. Choć związkowcy zastrzegają, że korzystanie z L4 nie jest kolejnym etapem protestu, to jak pokazują statystki, skala zjawiska jest duża.
W jarocińskiej komendzie na 109 funkcjonariuszy na zwolnieniu przebywa 41 mundurowych.
- Jednorazowo nigdy tylu policjantów nie było nieobecnych w pracy. Mam nadzieje, że szybko wrócą do zdrowia Patrole interwencyjne i ruchu drogowego funkcjonują w terenie powiatu jarocińskiego - mówi asp. Agnieszka Zaworska, rzecznik prasowy jarocińskiej policji.
Związkowcy zaprzeczają, aby podwyższona absencja stróżów prawa miała związek z trwającym protestem.
- To są oddolne inicjatywy funkcjonariuszy, którzy z powodu przemęczenia, frustracji, przepracowania i stresu postanowili sprawdzić swój stan zdrowia. Funkcjonariusze mają obowiązek dbania o zdrowie, a związek zawodowy zgodnie ze swoimi uprawnieniami ma obowiązek informowania, jeżeli takie zagrożenia się pojawią, aby skorzystali ze specjalisty, który dokona oceny czy są zdrowi i czy efektywnie mogą wykorzystywać swoje obowiązki - mówi Andrzej Szary, szef wielkopolskiego związku zawodowego policjantów.
1.625 policjantów z województwa wielkopolskiego (na 8,5 tysiąca zatrudnionych) przebywa obecnie na zwolnieniach (dane na dzień 5 listopada).