26 września jest obchodzony Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach. Działania są organizowane pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL. Ideą przewodnią projektu jest „wizja zero” - zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu na drogach Europy.
To oznacza, że policjanci będą reagowali stanowczo na wszelkie wykroczenia w ruchu kołowym.
Pomysłodawcy projektu EDWARD są przekonani, że kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drogach jest, w dużej mierze, zmiana zachowań ich użytkowników. Na witrynie internetowej https://projectedward.eu, dostępnej w wielu wersjach językowych oraz za pomocą mediów społecznościowych (facebook, twitter) zachęcają do złożenia deklaracji „bezpiecznego kierowcy”.
„Moje zobowiązanie… by w sposób szczególny dbać o bezpieczeństwo na drogach…
Obiecuję, że:.
• Będę przypominał członkom mojej rodziny, przyjaciołom i znajomym, by szczególnie dbali o bezpieczeństwo na drogach.
• By poprawić bezpieczeństwo, zadbam o oświetlenie swoje i pojazdu.
• Będę jeździć tak bezpiecznie, jak to możliwe, niezależnie od rodzaju pojazdu, którym będę się poruszał (samochód, motocykl, rower).
• Będę zwracał szczególną uwagę na pieszych, rowerzystów, dzieci, starszych oraz jeżdżących konno.
• Będę poruszał się z prędkościami dozwolonymi i bezpiecznymi. • Będę zwracał uwagę na stan ogumienia mojego pojazdu.
• Będę zachowywać szczególną ostrożność jadąc w pobliżu szkół i w miejscach, gdzie znajdują się grupy dzieci.
• Nigdy nie wsiądę za kierownicę po spożyciu alkoholu, narkotyków/niedozwolonych leków, które to mogą spowolnić moje reakcje.
• Będę przewidującym kierowcą i będę zachowywać/utrzymywać bezpieczne odstępy między pojazdami.
• Zawsze będę zapinał pasy bezpieczeństwa i upewnię się, że wszyscy współpasażerowie mają je zapięte.
• Nie będę korzystał z telefonu komórkowego podczas kierowania pojazdem.
• Upewnię się, że nic w pojeździe, poza nim, jak również w mojej głowie mnie nie rozprasza.
• Będę dawał swoim pasażerom dobry przykład, prowadząc pojazd bezpiecznie i spokojnie. • Jeśli jestem pasażerem, upewnię się, że kierujący jest w pełni sprawny i może w zgodzie z prawem usiąść za kierownicą pojazdu.
. Długofalowym celem TISPOL jest wykorzystanie projektu EDWARD do promowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz znaczący spadek liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych na drogach Europy, a w dalszej perspektywie - na całym świecie. EDWARD ma zachęcać wszystkich użytkowników dróg do zastanowienia się nad ich zachowaniem i postawą podczas korzystania z dróg.
Jak wygląda bezpieczeństwo na drogach powiatu jarocińskiego? W tym roku na naszym terenie zginęło pięć osób.
Ostatni śmiertelny wypadek miał miejsce na drodze powiatowej Jarocin - Żerków. Samochód wypadł z drogi na łuku drogi. Zginęła 32-letnia kobieta [ZOBACZ TUTAJ]
Do dwóch śmiertelnych wypadków na terenie powiatu jarocińskiego doszło w kwietniu. 7-letnia dziewczynka z Roszkowa zmarła po tym, jak została potrącona przez auta [ZOBACZ TUTAJ].
Na początku kwietnia tragedia rozegrała się na drodze krajowej nr 12 w Golinie [ZOBACZ TUTAJ].
W lutym w Roszkowie w wyniku zderzenia dwóch aut osobowych życie stracił 79-letni mieszkaniec Jarocina [ZOBACZ TUTAJ].
Życie na drodze stracił również cyklista. Do wypadku doszło na skrzyżowaniu ul. Powstańców Wielkopolskich i w al. Niepodległości w Jarocinie.
- Rowerzysta skręcają z ul. Powstańców Wielkopolskich na drogę krajową nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu jadącemu ciężarowym iveco 49-letniemu mieszkańcowi powiatu poznańskiego - relacjonuje asp. Agnieszka Zaworska, rzecznik prasowy KPP w Jarocinie.
78-letni cyklista trafił do szpitala. Niestety zmarł po kilku godzinach w szpitalu.
Największy wpływ na bezpieczeństwo mają kierowcy, którzy w mniej lub bardziej świadomy sposób, dopuszczają się zachowań zagrażających życiu innych użytkowników dróg, np. poprzez przekraczanie limitów prędkości, jazdę pod wpływem alkoholu/narkotyków, niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa, korzystanie z telefonu bez zestawu głośnomówiacego, blokowanie przejść dla pieszych, parkowanie na drogach dla rowerów czy też podejmowanie ryzykownych manewrów – wylicza asp. Agnieszka Zaworska, rzecznik prasowy KPP w Jarocinie.
Zaznacza, że nie tylko kierowcy stwarzają niebezpieczne sytuacje. Wielu rowerzystów, czy pieszych również ignoruje zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i przyczynia się do powstawania kolizji, czy wypadków.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.