WAŻNE!!! Osoby z podejrzeniem koronawirusa nie powinny zgłaszać się do szpitala lub przychodni
- to najważniejsza w tej chwili wskazówka dla wszystkich mieszkańców w związku z zagrożeniem wystąpienia koronawirusa na naszym terenie.
Pacjenci, którzy podejrzewają infekcję koronawirusem i w ostatnich 14 dniach byli w miejscu, gdzie występuje koronawirus, mają gorączkę, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem, powinni bezzwłocznie powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną - nr tel. 509/615-090.
W przypadku nasilonych objawów należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub zgłosić się bezpośrednio na oddział zakaźny. Nr tel. dla dorosłych: (62) 757-91-94, w przypadku dzieci: 504/907-994, (61) 859-03-36 oraz 539/524-935.
SERWIS SPECJALNY. 21 przypadków zarażenia koronawirusem w Polsce. Rząd zwołał wspólną konferencję. Ministrowie apelują o zachowanie wszystkich środków ostrożności, szczególnie przez osoby starsze i przewlekle chore. Od czwartku zawieszono zajęcia w szkołach, nie będą działały także przedszkola i uczelnie wyższe.
Powinniśmy unikać przebywania w dużych skupiskach ludzkich i stosować zasady higieny.
Tutaj na bieżąco podajemy informacje dotyczące sytuacji w kraju, a także decyzji, które w związku z sytuacją epidemiologiczną zapadają na poziomie jarocińskich samorządów. Najnowsze informacje na dole strony.
[WTOREK, 9.20]
- W Polsce mamy 18 przypadków zarażenia koronawirusem, jeżeli wprowadzimy odpowiednie działania, które są poważne, które dotyczą działalności nasz wszystkich, to mamy szansę powtrzymania rozprzestrzeniania się tego wirusa – mówi Łukasz Szumowski, minister zdrowia.
Imprezy masowe zostają odwołane - jest decyzja rządu. Niewykluczone, że zostaną zawieszone zajęcia w szkołach i uczelniach wyższych. Takie postępowanie zarekomendował samorząd Poznania.
- Wirus nie ustąpi, wirus jest w fazie ofensywnej, nasze modele wskazują, że może nastąpić wzrost ilości zachorować. To wszystko zależy od naszych zachowań, musimy zmienić swoje nawyki i unikać dużych zbiorowisk – mówi premier Mateusz Morawiecki.
- Całość granic polski została zabezpieczona w dniu dzisiejszym, uruchomiono posterunki kontrolne - poinformował Michał Kamiński, koordynator ds. służb specjalnych.
Zwołano posiedzenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Narodowego. Część polityków apeluje, by decyzją rządu zamknąć między innymi szkoły.
/informacja jest aktualizowana/
AKTUALIZACJA - godz. 11.11
- Na razie nie rozważamy takiej wersji wydarzeń. Mamy nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby, ale monitorujemy sytuację na bieżąco - mówi Mariusz Stolecki, członek zarządu powiatu odpowiedzialny za oświatę.
GZEAS w Żerkowie na razie nie rozważa podjęcia decyzji o zamknięciu placówek oświatowych. Podobnie jest w gminach Jaraczewo i Nowe Miasto.
- Nie podjęliśmy takiej decyzji, ale rozważamy taką ewentualność - jeśli pojawią się kolejne przypadki zachorowań w bliższej okolicy. Szkoły stanowią duże skupiska osób - uczniów, nauczycieli, rodziców oraz innych osób. Nie chcemy nikogo narażać na zarażenie - mówi Michał Urbaniak, sekretarz gminy Kotlin.
Czekamy na informacje z gminy Jarocin.
AKTUALIZACJA - godz. 11.50
Robert Kaźmierczak, wiceburmistrz Jarocina odpowiedzialny między innymi za oświatę:
- Po konsultacji z dyrektorami szkół nie rozważamy zamknięcia szkół. Dyrektorzy rozsyłają rodzicom informacje o zachowaniu szczególnych warunków ostrożności, przede wszystkim higienicznych. Jesteśmy też zobowiązani do rozesłania informacji, że jeśli dziecko wraca z obszaru szczególnie zagrożonego, na przykład z północnych Włoch albo rodzina była w ostatnich dniach w takim rejonie, to jest wskazane, żeby dziecko przed dwa tygodnie zostało w domu i nie przychodziło do szkoły.
AKTUALIZACJA - godz. 15.15.
Wojewoda wielkopolski, Łukasz Mikołajczyk
Mając na uwadze negatywną ocenę stanu bezpieczeństwa wynikającą z analizy sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, uprzejmie informuję, że na podstawie art. 34 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2171) zakazywane będą planowane lub przeprowadzane imprezy masowe z udziałem publiczności. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na możliwość przeprowadzania niektórych imprez masowych, zwłaszcza sportowych, bez udziału publiczności. Bardzo proszę o zrozumienie zaistniałej sytuacji i współdziałanie z organami administracji publicznej w tej sprawie, w tym potwierdzanie, że dana impreza masowa mimo otrzymania stosownego zezwolenia nie zostanie przeprowadzona lub zostanie przeprowadzona bez udziału publiczności, tak, by nie było konieczne jej przerywanie na podstawie art. 34a ww. ustawy.
AKTUALIZACJA - godz. 15.48
Od kilku godzin pojawiają się informacje o tym, że w związku z koronawirusem również na naszym terenie zabrano kogoś do szpitala. Takie wpisy - dotyczące Żerkowa - dotarły także do nas. Skontaktowaliśmy się z jarocińskim Sanepidem. Wyjaśnień udzielił Gabinet Wojewody Wielkopolskiego.
- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jarocinie informuje, że nie dysponuje żadnymi informacjami na temat podejrzenia zachorowania na koronawirusa na terenie Żerkowa
- czytamy w odpowiedzi.
AKTUALIZACJA - godz. 16.15
Pacjenci z podejrzeniem koronawirusa nie powinni zgłaszać się do szpitala lub przychodni
- to najważniejsza w tej chwili wskazówka dla wszystkich mieszkańców w związku z zagrożeniem wystąpienia koronawirusa na naszym terenie.
Pacjenci, którzy podejrzewają infekcję koronawirusem i w ostatnich 14 dniach byli w miejscu, gdzie występuje koronawirus, mają gorączkę, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem, powinni bezzwłocznie powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną - nr tel. 509/615-090. W przypadku nasilonych objawów należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub zgłosić się bezpośrednio na oddział zakaźny. Nr tel. dla dorosłych: (62) 757-91-94, w przypadku dzieci: 504/907-994, (61) 859-03-36 oraz 539/524-935.
W jarocińskim szpitalu wywieszone zostały plakaty z informacjami dla pacjentów.
- Przy drzwiach wejściowych na Szpitalny Oddział Ratunkowy zamontowany został specjalny dzwonek, żeby taki pacjent poruszał się osobną, inną "ścieżką" niż reszta pacjentów. By zminimalizować możliwość kontaktów z innymi pacjentami i ich narażeniem na zarażenie się - mówi dr n. med. Włodzimierz Budzyński.
Trzeba pamiętać, że nie każda infekcja wirusowa jest infekcją koronawirusem. Nawet jeśli występują kaszel, duszność, wysoka gorączka nie oznacza to, że pacjent zaraził się koronawirusem. Jednocześnie nie każda infekcja koronawirusem wymaga leczenia szpitalnego. Wymagają tego tylko tacy pacjenci zarażeni koronawirusem, których ogólny stan zdrowia (nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych, wynik RTG, duszność, niewydolność oddechowa) nie pozwala na leczenie w warunkach domowych.
- Jeżeli nie ma zagrożenia życia, infekcję koronawirusem można leczyć w domu - podkreśla dyrektor medyczny jarocińskiego szpitala.
Najbliższe oddziały zakaźne znajdują się w szpitalach w Kaliszu, Poznaniu i Koninie.
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa - 800/190-590.
AKTUALIZACJA - godz. 16.30
Po południu podano informacje o kolejnych przypadkach koronawirusa - jednym w Warszawie i dwóch w Cieszynie. W sumie w tej chwili w Polsce jest 20 osób zakażonych.
AKTUALIZACJA godz. 17.30
Szkoły w gminie Września i Kołaczkowo zostaną zamknięte
Rekomendacje wydano po spotkaniu, które odbyło się w ratuszu. Sprawa ma związek z epidemią koronawirusa. Szkoły i przedszkola mają być zamknięte co najmniej do poniedziałku 16 marca. Stosowne komunikaty pojawiły się już na facebookowych profilach Ratusza oraz Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 6 we Wrześni.
AKTUALIZACJA - godz. 17.50
SZKOŁA W POTARZYCY ODWOŁUJE WSZYSTKIE WYJAZDY, WYCIECZKI
Nie ma zajęć w Planetarium, nie ma możliwości udostępniania pomieszczeń szkolnych
Na fc szkoły czytamy:
SZANOWNI RODZICE! W ZWIĄZKU Z ZAGROŻENIEM KORANAWIRUSEM DYREKCJA SZKOŁY ODWOŁUJE WSZELKIE WYJAZDY I WYCIECZKI. NIE DOJDZIE TEŻ DO SKUTKU WYJAZD DO SZCZECINA W RAMACH PROJEKTU Młody e-lider. Zawieszamy także wszelkie zwiazane z realizowanymi przez nas projektami zajecia (ogrodnicze i spotkania z panią dietetyk). Do końca marca nie będą odbywały się zajęcia w Planetarium. Nie udostępniamy też pomieszczeń szkoły żadnym grupom z zewnątrz.
W Polsce zakażone są już 22 osoby - poinformowało wieczorem Ministerstwo Zdrowia.
Aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, zapoznaj się z zasadami bezpieczeństwa
PAMIĘTAJ! NAWET JEDEN CHORY MOŻE BYĆ ŹRÓDŁEM ZAKAŻENIA INNYCH OSÓB
W przypadku rozpoznania u Ciebie koronawirusa masz prawo być otoczony opieką lekarską. Niezwłocznie skontaktuj się TELEFONICZNIE z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym szpitala.
UNIKAJ KONTAKTU z innymi osobami, aby nie doszło do rozprzestrzeniania się wirusa.
NIE ZGŁASZAJ się osobiście do swojego lekarza rodzinnego, przychodni lub stacji sanitarno-epidemiologicznej. Wszelkie wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia konsultuj TELEFONICZNIE lub za pośrednictwem dostępnych środków komunikacji elektronicznej przez internet.
Jeżeli NIE miałeś kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem, a masz gorączkę, kaszel, problemy z oddychaniem i w ciągu ostatnich 14 dni NIE podróżowałeś do miejsc, gdzie występują potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem - ZAPYTAJ FARMACEUTĘ osobiście lub TELEFONICZNIE o zalecane środki zapobiegania infekcji.
Jeżeli NIE miałeś kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem, a chorujesz przewlekle i skończyły Ci się leki nie musisz osobiście zgłaszać się do przychodni – SKONTAKTUJ się TELEFONICZNIE lub za pośrednictwem dostępnych środków komunikacji elektronicznej przez internet i poproś o wystawienie e-recepty.
· Jeżeli posiadasz Internetowe Konto Pacjenta receptę odbierzesz SMS-em lub e-mailem.
· Jeżeli nie posiadasz Internetowego Konta Pacjenta, poproś aby kod e-recepty został Ci podany TELEFONICZNIE sms-em lub e-mailem.
Następnie idź do apteki i zrealizuj receptę.
E-recepta to elektroniczny dokument, który zastępuje tradycyjną, papierową receptę.
E-receptę zrealizujesz na podstawie czterocyfrowego kodu i swojego nr PESEL.
W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne innych osób :
· mogą zostać wstrzymane lub ograniczone odwiedziny w szpitalach. Nadal możesz kontaktować się z bliskimi telefonicznie lub za pośrednictwem dostępnych środków komunikacji elektronicznej przez internet,
· może zostać ograniczone prawo rodziców (opiekunów) do przebywania w szpitalu razem z dziećmi lub do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej.
Jeżeli jesteś chory na chorobę zakaźną możesz zostać poddany obowiązkowej hospitalizacji. Masz obowiązek poddania się badaniom sanitarno-epidemiologicznym, zabiegom sanitarnym, izolacji oraz zażycia wskazanych przez lekarza leków.
W celu jak najszybszego powrotu do zdrowia i nie zarażania innych osób stosuj się do zaleceń personelu medycznego.
Jeżeli jesteś osobą zdrową, która pozostawała w kontakcie z osobami chorymi prawdopodobnie zostaniesz poddany kwarantannie lub nadzorowi epidemiologicznemu. Kwarantanna może być zastosowana kilka razy, do czasu stwierdzenia braku zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego.
WAŻNE
Podczas kwarantanny mogą zostać wstrzymane odwiedziny osób Ci bliskich. Jeżeli kwarantannie podlega dziecko, rodzicom również może zostać ograniczony kontakt osobisty z dzieckiem. Pacjenci nadal będą mieli możliwość kontaktu z bliskimi TELEFONICZNIE lub za pośrednictwem dostępnych środków komunikacji elektronicznej przez internet.
Jeżeli jesteś w pracy masz gorączkę, kaszel, problemy z oddychaniem NIE zgłaszaj się osobiście do przychodni, poproś swojego lekarza o konsultację TELEFONICZNIE lub za pośrednictwem dostępnych środków komunikacji elektronicznej przez internet.
Obowiązujące przepisy dają możliwość wystawienia zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy (L4) również za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.
W celu przeciwdziałania zakażeniu koronawirusem Twój pracodawca może wyrazić zgodę na wykonywanie pracy zdalnie. Jeżeli obawiasz się o swoje zdrowie zapytaj swojego pracodawcę o taką możliwość.
W celu przeciwdziałania zakażeniu koronawirusem mogą zostać zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola lub szkoły. Jeżeli w tym czasie będziesz opiekować się dzieckiem do lat 8, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni.
W sytuacji wątpliwości lub podejrzenia koronawirusa więcej informacji uzyskasz na Telefonicznej Informacji Pacjenta.
Infolinia działa całodobowo, siedem dni w tygodniu pod numerem telefonu 800-190-590.
AKTUALIZACJA - ŚRODA, 11 marca, godz. 6.50
Odwoływane są imprezy na terenie Ziemi Jarocińskiej - m.in. Babiniec w Nowym Mieście (miał się odbyć 14 marca), Wiosenny Turniej Charytatywny w Żerkowie (zaplanowany na 21 marca).
W związku z zagrożeniem epidemiologicznym do końca marca zawieszone zostały zajęcia Klubu Senior + w Jarocinie.
AKTUALIZACJA - godz. 8.40
Do 25 wzrosła liczba osób zakażonych w Polsce.
AKTUALIZACJA - godz. 10.15
Odwołane „Babskie popołudnie” - impreza, która miała odbyć się w JOK Jarocin 14 marca.
AKTUALIZACJA - godz. 10.20
Decyzją dyrekcji Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie odwołane zostają Drzwi Otwarte, które miały się odbyć w najbliższy piątek - 13 marca. W pozostałych szkołach decyzje dotyczące Drzwi Otwartych nie zostały jeszcze podjęte.
AKTUALIZACJA - godz. 10.50
Rząd podjął decyzję o zawieszeniu na dwa tygodnie zajęć we wszystkich placówkach oświatowych i uczelniach w Polsce.
AKTUALIZACJA - godz. 11.15
W Żerkowie odwołano Wiosenny Turniej Charytatywny, który miał się odbyć 21 marca. Nie odbędzie się również VII Grand Prix Wrocławia, który był planowany na 22 marca w Mickiewiczowskim Centrum Turystycznym.
AKTUALIZACJA - godz. 11.25
Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową.
Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.
Często myj ręce
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.
Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe
Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane.
Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków
Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.
Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy
Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.
Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu
Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie
Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych GIS i MZ. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.
Premier Mateusz Morawiecki apeluje o rozwagę, o okazywanie wzajemnej troski, nienarażanie innych na zachorowanie.
- Nie ma powodów do dokonywania nadmiernych zakupów, wykupowania żywności - podkreśla premier.
AKTUALIZACJA - godz. 11.41
WAŻNE!!
Informacje przekazane podczas konferencji premiera, która właśnie się zakończyła.
Czy Polacy powinni zrobić jakieś duże zakupy?
- Nie ma żadnego powodu do dokonywania nadmiernych zakupów. Apeluję o rozwagę i godne podejście do tego tematu. To jest test społeczny i test na naszą wspólnotowość - podkreśla premier Mateusz Morawiecki.
Czy dziećmi powinni zajmować się dziadkowie?
- Po to są zasiłki dla rodziców, żeby jeden rodzic zajmował się dzieckiem. Starajmy się, aby dzieci nie miały bliskiego kontaktu z osobami starszymi. To jest szczególna sytuacja i nasze zachowania kulturowe powinniśmy przewartościować. Chrońmy nasze babcie, dziadków, seniorów przed tym ryzykiem - apeluje Łukasz Szumowski, minister zdrowia.
AKTUALIZACJA - GODZ. 12.09
Dziś kino "Echo" pracuje jeszcze normalnie, od jutra - zgodnie z odgórnym zaleceniem - nie będzie działać aż do odwołania. Kasa będzie zwracać pieniądze za zakupione w przedsprzedaży. Godziny pracy kasy to pół godziny przed pierwszym seansem do pół godziny po starcie ostatniego seansu (plan na najbliższe 2 dni, w kolejnych mogą ulec zmianie). Bilety internetowe zwracane będą przez system bilety 24.pl. Bilety zakupione w biletomacie podlegają również zwrotowy, ich procedura reklamacyjna opracowywana jest przez naszego partnera B24.
AKTUALIZACJA - GODZ. 12.16
Minister edukacji w sprawie zawieszenia zajęć w placówkach oświatowych
- Od dnia jutrzejszego zawieszamy zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Zdajemy sobie jednak sprawę, że w przypadku dzieci najmłodszych w przedszkolach i szkołach podstawowych trudno znaleźć opiekę z dnia na dzień. Dlatego w szczególnych przypadkach rodzice mogą je wysłać jutro i pojutrze do szkół, ale nauczyciele nie będą prowadzić standardowych lekcji.
[AKTUALIZACJA 12:57]
Cztery osoby z sąsiedniego powiatu pleszewskiego zostały objęte kwarantanną. Wiecej informacji TUTAJ
[AKTUALIZACJA 14:05]
Gminny Ośrodek Kultury w Jaraczewie - zamknięty do 27 marca.
[AKTUALIZACJA 14:10]
Komenda Hufca ZHP w Jarocinie zawiesza działalność do końca miesiąca, czyli do 31 marca.
[AKTUALIZACJA 14:40]
PAMIĘTAJ!!! Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową.
Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.
Często myj ręce
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.
Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe
Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane.
Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków
Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.
Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy
Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.
Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu
Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie
Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych GIS i MZ. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.
[AKTUALIZACJA 14:50]
Niedzielny koncert operetkowy w JOK-u został na razie odwołany. Organizator ma podać nowy termin.
[AKTUALIZACJA 14:55]
W związku z odwołanymi zajęciami w szkołach od poniedziałku - 16 marca - nie bedą kursowały autobusy szkolne firmy Grzelak (oznaczenie S), reszta taboru będzie jeździła wedlug rozkładu.
Podobne zarządzenie wydał prezes Jarocińskich Linii Autobusowych Maciej Zegar. Od poniedziałku - 16 marca, w JLA bedzie obowiązywał wakacyjny rozkład Jazdy.
[AKTUALIZACJA 15:00]
W Polsce zakażonych jest 27 osób.
[AKTUALIZACJA 15:05]
1 osoba na terenie powiatu jarocińskiego została poddana kwarantannie
- taką informację otrzymaliśmy przed chwilą z gabinetu wojewody wielkopolskiego.
PSSE nie dysponuje żadnymi informacjami na temat podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
[AKTUALIZACJA 15:30]
Uniwersytet III Wieku w Jarocinie zawiesił działalność do 27 marca.
Nieczynne jest Muzeum Regionalne w Jarocinie.
Nie odbędzie się sobotni koncert w Spichlerzu Polskiego Rocka.
[AKTUALIZACJA 16:10]
Wojewoda wielkopolski, Łukasz Mikołajczyk sugeruje, by dzieci pozostały w domach.
- Celem naszych działań jest maksymalne ograniczenie ryzyka związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa - podkreśla.
Premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego przekazał informacje o zamknięciu na okres dwóch tygodni przedszkoli, szkół i uczelni wyższych oraz takich placówek jak muzea czy kina. W związku z tym wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk skierował do samorządów polecenie związane podjęciem pilnych działań, których celem jest wdrożenie wytycznych rządu.
Wojewoda Łukasz Mikołajczyk, w związku z decyzją podjętą podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego 11 marca 2020 r., zarządził do 25 marca br. zawieszenie organizowania imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie Wielkopolski, w szczególności w teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, domach kultury i galeriach sztuki. Wojewoda polecił także wójtom, burmistrzom oraz prezydentom miast zawieszenie do 25 marca br. działalności klubów dziecięcych i żłobków.
- Celem naszych działań jest maksymalne ograniczenie ryzyka związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Mam świadomość, że dla wielu z nas jest to sytuacja niekomfortowa, ale ucząc się na doświadczeniach innych krajów, chcemy wyprzedzić ewentualne konsekwencje. Dlatego dziś skierowałem do wielkopolskich samorządowców informacje, w której zarządziłem zawieszenie organizowania m.in. wydarzeń o charakterze rozrywkowym czy artystycznym. Z drugiej strony mamy decyzję Ministerstwa Edukacji Narodowej o zawieszeniu zajęć wychowawczo-dydaktycznych – mówi wojewoda Łukasz Mikołajczyk.
Zgodnie z decyzją MEN od 12 do 25 marca 2020 roku funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
– W tym miejscu apeluję także do rodziców, by sugerowali dzieciom pozostanie w domach. Poprzez zmniejszenie aktywności społecznej doprowadzimy do mniejszej liczby kontaktów międzyludzkich i możliwości zarażenia – dodaje wojewoda. – W sposób szczególny należy również otoczyć opieką osoby starsze, które są bardziej wrażliwe na zarażenie wirusem – mówi Łukasz Mikołajczyk.
[AKTUALIZACJA 22:10]
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła PANDEMIĘ nowego wirusa. Stwierdzono 125 tysięcy zachorowań w 114 krajach.
W Polsce już 31 osób zarażonych osób.
MOBILIZACJA SŁUŻB. Premier i Prezydent RP apelują o odpowiedzialne traktowanie zaleceń.
WAŻNE - seniorzy powinni ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych.
[AKTUALIZACJA 23:09]
Rząd apeluje: - Nie trzeba robić zapasów, wykupować żywności czy innych artykułów.
Szturm na sklepy (stanie w kolejkach, w skupiskach ludzi) może nas bardziej narazić na zarażenie!!!
Wojsko gotowe do wsparcia innych służb w walce z rozprzestrzeniającym się obecnie prawie w całej Polsce koronawirusem.