reklama

Dzisiaj sesja Rady Miejskiej w Jarocinie [AKTUALIZACJE]

Opublikowano:
Autor:

Dzisiaj sesja Rady Miejskiej w Jarocinie [AKTUALIZACJE] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Jarocin. Gmina Jarocin. Radni w Jarocinie. Radni jarocińscy. Rada Miejska w Jarocinie

/informacja jest aktualizowana. Odśwież, albo wciśnij F5/

Dzisiaj XXXVII sesja Rady Miejskiej w Jarocinie. W programie posiedzenia zaplanowano 26 punktów.

Wśród ważniejszych uchwał jest ta dotycząca połączenia Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 1 w jeden Zespół Szkół. Rada nada też nazwę nowej ulicy w Jarocinie i podniesie opłaty za pojemniki na śmieci niesegregowane od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych.

Jak zwykle radni przyjmą zmiany w bieżącym budżecie i Wieloletnie Prognozie Finansowej Gminy na lata 2016-2039.

Posiedzenie rozpocznie się o godzinie 9.00 w ratuszu. Przypominamy, że każdy, kto ma na to czas i ochotę, może przypatrywać się pracy radnych.

Co się działo na poprzednim posiedzeniu? ZOBACZ TUTAJ

/informacja jest aktualizowana. Odśwież, albo wciśnij F5/

 [AKTUALIZACJA 09:35] 

Sesja rozpoczęła się z kilkunastominutowym poślizgiem. Na posiedzeniu stawili się wszyscy radni. Są też zastępcy burmistrza Jarocina i sekretarz. Na widowni sołtysi i kilu szefów jarocińskich osiedli.

 

Odczytywane są zmiany do dzisiejszego porządku obrad.

Nieoczekiwanie Klub Ziemia Jarocińska zaproponował oświadczenie rady w sprawie zachowania radnego. Chodzi o incydent, jaki miał miejsce w ubiegłą niedzielę w restauracji w Klęce. W zdarzeniu brał udział radny Marcin Półrolniczak (PSL) i były kandydat na radnego z ramienia ZJ. O sprawie pisała Gazeta Jarocińska.

- Jaki to ma cel? Czy rada miejska ma zająć miejsce sądów powszechnych w Polsce. My nie znamy żadnych okoliczności. Możemy pewne kwestie podejmować, ale uważam po rozstrzygnięciu sądowym - zauważa radny Ryszard Kołodziej (PSL) i dodaje, że publikacje prasowe nie daja takich argumentów. - Rada miejska nie wiedząc nic, nie może wyprzedzać wszystkiego.

- Na klubie ZJ odbyła się poszerzona dyskusja i doszliśmy do konkluzji, że rada nie może nie zauważyć faktu, chociażby medialnego, który zaistniał w przestrzeni publicznej i tego dotyczy to nasze oświadczenie. Nie ferujemy żadnych wyroków, uważamy, że takie zachowania są zachowaniami nagannymi – odpowiada przewodniczący Rajmund Banaszyński.

Radna Katarszyna Szymkowiak pyta, skąd informacja, że radny uczestniczył w awanturze. Przewodniczący odpowiada, że chodzi o „fakty medialne”.

Interpelacje złożyli radny Józef Baumann, Lechosława Dębska, Danuta Maćkowiak.

Przewodniczący Banaszyński odczytuje sprawozdanie z działalności między sesjami. Mówi między innymi o wydarzeniach w których wzięli udział radni na przestrzeni ostatniego miesiąca.

Sprawozdanie z działalności burmistrza Adama Pawlickiego odczytuje jego pierwszy zastępca Witosław Gibasiewicz.

- Gmina przy udziale JTBS złożyła kolejny wniosek na budowę nowego skrzydła do mieszkań chronionych, który ma być domem seniora – poinformował m.in. radnych wiceburmistrz Gibasiewicz.

 

 [10:45] 

Sekretarz Michał Fijałkowski przedstawił radnym informacje na temat rozstrzygniętych w ostatnim czasie przetargów przez gminę.

Rada ma przyjąć stanowisko w sprawie zachowania radnego Marcina Półrolniczaka. [WIĘCEJ O TYM w skrócie wideo wkrótce]

 

W oświadczeniu czytamy, że rada „jest oburzona” zachowaniem radnego PSL-u.

Radny Kołodziej po raz drugi przedstawił swoje argumenty. - Podziwiam ze strony ZJ szybkość działania w tej kwestii. Zaskoczono mnie wprowadzeniem takiego stanowiska do dzisiejszej sesji. Skąd państwo macie wiedzę, że winny jest radny Półrolniczak. Czy tak samo byście zareagowali, gdyby to się zdarzyło radnemu ZJ? Gdyby został zaczepiony? Co wy chcecie tym oświadczeniem osiągnąć. Ja nie wiem do czego tam doszło – uzasadnia radny Kołodziej i deklaruje, że nie weźmie udziału w głosowaniu stanowiska. - Najpierw niech organa ścigania pokażą, jak to wyglądało. Najpierw sąd a potem my. Chyba chcecie żyć w państwie praworządnym i państwie prawa. Zastanówcie się.

 

Głos zabrał Marcin Półrolniczak. - Dla mnie sytuacja jest kuriozalna, oskarżacie człowieka nie mając w tej kwestii żadnej wiedzy  – oświadczył radny PSL i jak dodał ponieważ sprawa dotyczy jego osoby, wyłącza się z głosowania.

Przewodniczący mówi o poziomie etyki. - Jako klub będziemy zawsze wszelkie naganne zachowania wytykać i piętnować – deklaruje Rajmund Banaszyński.

Radna Katarzyna Szymkowiak proponuje, by rada poczekała na orzeczenie sądu. - Nie dajmy się zwariować – prosi.

- Nie wiadomo o co chodzi – podnosi z widowni przewodniczący os. Glinki Czesław Nowak.

Za oświadczeniem głosowało 16 radnych. Przeciw było 2 i 2 wstrzymywało się od głosowania. Półrolniczak nie wziął udziału w głosowaniu. Nie wprowadzono głosowania imiennego.

Radni przeszli do porządku przyjmowane są kolejne uchwały. Przyjęto uchwałę dotyczącą zmiany statutu Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jarocinie.

Uchwała o zamiarze połączenia Gimnazjum z SP nr 2 w Jarocinie. Pomysł tłumaczy radnym wiceburmistrz Robert Kaźmierczak. - Czy urząd rozważał taką możliwość, że w budynku gimnazjum może powstać jakaś szkoła niepubliczna? - pyta przewodniczący Banaszyński. Wiceburmistrz twierdzi, że taka inicjatywa do urzędu nie dotarła. - A gdyby dotarła – dopytuje Banaszyński.

- W moim przekonaniu każda szkoła nie objęta Kartą Nauczyciela, będzie wygrywała ze szkołą karcianą, ale proszę to przyjąć jako mój prywatny pogląd - zastrzega wiceburmistrz.

Uchwała przyjęta większością głosów. 18 radnych za. 3 osoby wstrzymały się.

Przerwa w posiedzeniu.

Komisje Rozwoju i Budżetu będą opiniowały dodatkowe uchwały na dzisiejszą sesję.

 

 [11:56] 


Obrady wznowiono po przerwie. Na sali jest 18 radnych. Teraz uchwała dotycząca zwolnienia z obowiązku oddania w dzierżawę nieruchomości gruntowej na ul. Leszczyce w Jarocinie. Uchwała przyjęta większością głosów, podobnie jak zgoda na zbycie nieruchomości gminnych w Jarocinie przy ul. Wrocławskiej w drodze bezprzetargowej.

 

Na salę wracają kolejni rajcy. Tymczasem rada nadała nazwę nowej ulicy na os. Polna w Jarocinie, która od teraz będzie nazywała się Chabrowa. 20 radnych poparło takie rozwiązanie.

 

Rada przyjęła też jednogłośnie uchwałę o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lądowiska w obrębie geodezyjnym Siedlemin. Takim samym stosunkiem głosów przyjęto apel rady dotyczący projektu Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Wielkopolskiego.

Pakiet uchwał śmieciowych. Decyzją radnych zmianie uległy też wzory deklaracji o wysokości opłaty za odpady, które muszą składać mieszkańcy gminy. Zmieniono również zasady odbioru odpadów od mieszkańców i stawki opłat za pojemniki dla tzw. nieruchomości niezamieszkałych. Więcej o szczegółach wkrótce.

 

Wszystkie uchwały przyjmowane są bez dyskusji. Rada pracuję naprawdę ekspresowo w tej chwili.
Nikomu się też nie przypomniało, by wprowadzić głosowanie imienne.

 

Rada przyjęła zmiany w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Wcześniej komisje pozytywnie zaopiniowały nowe propozycje.  

 

 [12:40] 

Drogi powiatowe, nie posiadające takiej kategorii, decyzją rady zostały zaliczone do dróg gminnych. Dotyczy to odcinków ulic Słonecznej i Wiosennej w Jarocinie.

Rada zgodziła się na wniesienie wkładu niepieniężnego (autobusy) do spółki Jarocińskie Linie Autobusowe. Uchwały przyjęto jednogłośnie. Dokonano również zmiany we wcześniejszej uchwale dotyczącej pomocy finansowej dla powiatu jarocińskiego w wysokości ponad 18 tys. zł. Wcześniej było to 150 tys. zł.

Decyzją rady przyjęto zmiany w WPF i budżecie.

Uchwała rady dotycząca przekazania skargi. - Wiąże się to z wpłynięciem kolejnego pisma od Stowarzyszenia Jarociński Ruch Samorządowy. Mogliście się państwo z tym zapoznać w materiałach, były publikacje w jednym z lokalnych portali – informuje przewodniczący rady Rajmund Banaszyński i jak dodał zapoznał się z przepisami ustawy o zamówieniach publicznych. - Powiem szczerze mimo wszystko, choć mi wydaje się sprawa absolutnie prosta, proponuję, aby sprawą zajęła się komisja rewizyjna, która przedstawi radzie wynik rozpoznania tej sprawy.

- Taką sytuację już przerabialiśmy przy okazji remontów w przedszkolu na ul. Hallera i chyba nie do końca zbadano stan faktyczny, bo jednak rzecznik dyscypliny chce ukarać pana wiceburmistrza. Proponuję, żeby sprawą zajęła się cała rada – mówi radna Katarzyna Szymkowiak.

Przewodniczący rady uważa, że przekazanie skargi KR „nie zamyka tematu”, bo odpowiedź do Rzecznika i tak musi przyjąć cała rada miejska. - Posiedzenia komisji rewizyjnej są otwarte i każdy może w nich uczestniczyć. Uważam za bezcelowe rozszerzanie tego na całą radę – twoerdzi radny Marek Tobolski.

 

Radny Półrolniczak zaproponował by na posiedzenia KR zaprosić wszystkich radnych i przedstawicieli Stowarzyszenia JRS. - Żebyśmy poznali opinie dwóch stron, bo nie zawsze musimy być alfą i omegą - mówi peeselowiec. - Nie widzę przeszkó, posiedzenia komisji są jawne i może każdy wziąć w nich udział.

Pomysł przekazania sprawy KR poparł radny Przemysław Masłowski. - Jak pan chce mieć wpływ na prace KR to proszę do niej wstąpić – powiedział do radnego Półrolniczaka.

Wiceburmistrz Witosław Gibasiewicz zaproponował radnemu PSL-u, żeby JRS zajęło się również postępowaniami rzecznika wobec byłego burmistrza Stanisława Martuzalskiego. - Ja takich dokumentów w materiałach nie widzę. Jak będą, to się zajmę - odpowiada radny Półrolniczak.

Wiceburmistrz Robert Kaźmierczak. - Kiedyś była taka zapowiedź pana Walczaka, że będzie pisał pisma do rzecznika, ja bardzo żałuje, że jego aktywność nie była taka w poprzedniej kadencji – zauważył urzędnik i po raz kolejny powtórzył, że Muzeum zgodnie z prawem mogło zawszeć umowę z producentem festiwalu. - Niewykluczone, że będzie ponownie zawierało taką umowę, bo jest to postępowanie zgodne z prawem - przekonuje Kaźmierczak.

 

- Szanowni państwo dajcie szanse komisji rewizyjnej – zaapelował jej szef radny Jan Krakowiak.

- Ta sprawa jest prosta i mówiąc kolokwialnie dziwię się, że Rzecznik zawraca nam głowę, bo ta sprawa jest banalnie prosta - konstatuje przewodniczący Banaszyński. - To wszystko toczyło się w ramach przepisów aż nadto wyraźnych.

Radny Półrolniczak ironizuje, że oświadczenie rady w tej sprawie „można napisać już dzisiaj”.

 

17 radnych poparło przekazanie skargi do KR. Trzech się wstrzymało.

Odpowiedzi na interpelacje.

Radna Lidia Czechak zaapelowała do przewodniczącego o wsparcie kadrowe Biura Rady, które obsługuje sesje i posiedzenia komisji. 

 [13:02] 

Koniec sesji

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE