W archidiecezji gnieźnieńskiej została udzielona dyspensa od pokarmów mięsnych i hucznych zabaw na piątek 21 czerwca (po Bożym Ciele). Dotyczy ona zarówno diecezjan, jak również wszystkich przebywających tego dnia na jej terenie. Decyzję w tej sprawie wydał Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Wstrzemięźliwość nadal obowiązuje w diecezji kaliskiej i poznańskiej.
W każdy piątek chrześcijan obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych ze względu na wspomnienie śmierci Chrystusa. Wyrzeczenie to zostaje zniesione, jeśli w piątek przypada liturgiczna uroczystość. Oktawa Bożego Ciała nie ma takiej rangi, więc post od mięsa obowiązuje. Wyjątkiem mogą być sytuacje, w których biskup danej diecezji wyda dyspensę. Tak było w minionych latach w wielu diecezjach na terenie kraju.
Warto pamiętać, że taka dyspensa ma charakter terytorialny - odnosi się do terenu danej diecezji. Tam, gdzie jej nie wydano, piątkowa wstrzemięźliwość od spożycia pokarmów mięsnych nadal obowiązuje.
Jeśli w jakieś diecezji biskup nie wydał dyspensy, można o nią poprosić proboszcza. Kanon 1245 Kodeksu Prawa Kanonicznego mówi, że "proboszcz może, dla słusznej przyczyny i według przepisów biskupa diecezjalnego, udzielić w poszczególnych wypadkach dyspensy od obowiązku zachowania dnia świątecznego lub dnia pokuty, albo dokonać zamiany tego obowiązku na inne uczynki pobożne".
Wstrzemięźliwość dotyczy wszystkich wiernych, którzy ukończyli 14 rok życia. Warto jednak wspomnieć, że w 2013 r. Konferencja Episkopatu Polski podjęła decyzję o zniesieniu nakazu powstrzymywania się od zabaw w piątki (obecnie obowiązuje we wszystkie dni Wielkiego Postu). Zgodnie z obowiązującymi przepisami w piątki katolik może się bawić, ale nie powinien jeść mięsa. Osoby, które z uzasadnionych przyczyn, nie mogą zachować wstrzemięźliwości, np. korzystając z punktów zbiorowego żywienia lub w czasie podróży, powinny podjąć w zamian inną formę pokuty.