Technologia blockchain: zmieniająca świat

Opublikowano:
Autor:

Technologia blockchain: zmieniająca świat - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Chociaż blockchain kojarzy się głównie z kryptowalutami, stanowią one jedynie jej niewielką część. Przedsiębiorcy nie powinni ignorować ogromnego potencjału tej technologii.

Technologia blockchain ma szansę radykalnie zmienić działanie niemal każdej branży. Już teraz znajduje zastosowanie w usługach finansowych i prawnych, rolnictwie, opiece zdrowotnej i nie tylko.

Chociaż blockchain kojarzy się głównie z kryptowalutami, stanowią one jedynie jej niewielką część. Przedsiębiorcy nie powinni ignorować ogromnego potencjału tej technologii. 

Czym jest blockchain?

Co to jest technologia blockchain? Blockchain to bezpieczna baza danych współdzielona przez sieć uczestników. Zawarte w niej informacje są dostępne dla wszystkich uczestników w tym samym czasie. Każdy blok w łańcuchu zawiera pewną liczbę transakcji. Za każdym razem, gdy w sieci pojawia się nowa płatność, jej zapis jest dodawany do księgi każdego uczestnika. 

Zdecentralizowana baza danych zarządzana przez wielu uczestników znana jest jako Distributed Ledger Technology (DLT). Blockchain to rodzaj DLT, w którym transakcje są rejestrowane za pomocą niezmiennego podpisu kryptograficznego zwanego hash.

Wszelkie zmiany w blokach są od razu widoczne. Jeśli hakerzy chcieliby uszkodzić system, musieliby zmienić każdy blok w łańcuchu, we wszystkich rozproszonych wersjach. 

Jakie korzyści blockchain przynosi społeczeństwu?

Społeczeństwo już teraz odczuwa korzyści z coraz szerszego stosowania technologii blockchain. 

Na przykład, blockchain pomaga firmom usprawnić procesy i operacje poprzez zwiększenie wydajności. Korzystają na tym także konsumenci. Jednym z największych wyzwań wynikających z pandemii było zakłócenie łańcuchów dostaw, które doprowadziło do niedoborów i rosnących kosztów podstawowych produktów.

Technologia jest również wykorzystywana do ochrony zdrowia konsumentów. Umożliwia śledzenie, skąd pochodzą produkty i inna żywność. Obecnie 12 największych globalnych firm spożywczych stosuje blockchain w celu poprawy bezpieczeństwa żywności. 

Warto wspomnieć także o zarządzaniu tożsamością. W czasach, w których prywatność jest ważna dla użytkowników, blockchain pozwala im kontrolować swoje dane osobowe poprzez rozproszony model zaufania. Pojawia się coraz więcej startupów zajmujących się zarządzaniem tożsamością w oparciu o blockchain. 

Jak blockchain zmienia świat?

Bez wątpienia blockchain jest technologią zmieniającą świat. Ma ogromny wpływ na wiele branż i dziedzin życia. Przyjrzyjmy się pięciu aspektom, w których blockchain odgrywa ważną rolę.

1. Transakcje i usługi finansowe

Blockchain jest stosunkowo młodą technologią. Po raz pierwszy usłyszeliśmy o nim w związku z bitcoinem, pierwszą na świecie zdecentralizowaną kryptowalutą. 

Przelewy transgraniczne bywają skomplikowane, czasochłonne i kosztowne. Technologia blockchain dąży do usprawnienia wszelkiego rodzaju transakcji finansowych. Zmniejsza koszty i skraca czas przetwarzania płatności poprzez eliminację pośredników, takich jak banki. Umożliwia bezpieczne i bezpośrednie przesyłanie pieniędzy. 

2. Przejrzystość 

Blockchain pozwala osiągnąć zupełnie nowy poziom przejrzystości we wszystkich rodzajach operacji biznesowych lub zarządczych. Każda manipulacja poszczególnymi blokami powoduje jednoczesną zmianę wszystkich innych bloków i ostrzeżenie wszystkich zaangażowanych stron. Przykładowo, rejestrowanie praw własności za pomocą blockchaina sprawia, że akty własności są wiarygodne i trwałe. 

3. Inteligentne kontrakty

Inteligentne kontrakty ułatwiają współpracę między dwiema stronami zgodnie z uzgodnionymi warunkami. Są to w zasadzie kody komputerowe wbudowane w blockchain, zdolne do weryfikacji lub negocjowania umowy kontraktowej. 

Po spełnieniu wcześniej uzgodnionych warunków, umowy są realizowane automatycznie i przy niższych kosztach - bez potrzeby korzystania z pośredników. Firmy wykorzystują blockchain do nawiązywania bardziej efektywnych relacji ze swoimi dostawcami i pracownikami, od zarządzania projektami po łańcuchy dostaw i logistykę.

4. Tańsza opieka zdrowotna

Czasami lekarze, którzy nie znają pełnej historii medycznej pacjenta, marnują czas i pieniądze na różne, niekoniecznie niezbędne badania. Przez to nie zapewniają najlepszego możliwego leczenia. 

Przesyłanie dokumentacji medycznej między różnymi placówkami bywa powolne, głównie z powodu niezgodności między systemami. Dołączenie indywidualnych rekordów do sieci blockchain może radykalnie poprawić wiarygodność, dokładność i dostępność poszczególnych historii medycznych. 

Oznacza to, że możliwe jest posiadanie własnych danych medycznych w ramach trwałego i dostępnego rejestru oraz ujawnianie ich wyłącznie wybranym, akredytowanym specjalistom medycznym.

5. Sprawny pobór podatków

Umożliwiając wielu stronom weryfikację każdego etapu procesu, blockchain może radykalnie poprawić efektywność poboru podatków, a także obniżyć jego koszty. Rządy na całym świecie mogłyby wdrożyć technologię blockchain w celu stworzenia inteligentnych systemów podatkowych zarówno dla firm, jak i obywateli.

Podsumowanie

Chociaż technologia blockchain powstała stosunkowo niedawno, odgrywa j istotną rolę w światowej gospodarce. Coraz więcej firm dostrzega jej potencjał i implementuje proponowane przez nią rozwiązania.

Blockchain zmienia świat na wiele różnych sposobów. Warto już teraz wykorzystać możliwości jakie oferuje, aby nie pozostać w tyle.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE